Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své výroční zprávě za loňský rok varuje, že Česko není dostatečně připravené na krize a mimořádné události. Podle NKÚ odpovědné instituce podcenily mnohé události, včetně pandemie covidu-19, a nedostatečně se z nich poučily. Často jen podnikly formální kroky bez zásadních výsledků, což může vést k vážným škodám, plýtvání penězi a ohrožení zdraví obyvatel.
Reálné změny, které by zlepšily připravenost na krize, podle kontrolorů přicházejí minimálně. Výroční zpráva NKÚ uvádí, že mnohé kontroly poukázaly na pouhé formální kroky bez významných výsledků.
NKÚ také konstatuje nedostatečně dotvořený systém ochrany měkkých cílů a opomíjený stav ochrany obyvatelstva. Systém ochrany obyvatelstva v ČR podle NKÚ má zásadní nedostatky, což zahrnuje nedostatečnou informovanost občanů a nedostatek potřebných zdrojů, jako jsou masky a stálé úkryty.
Ministerstvo obrany neumí účinně využívat poskytnuté peníze, ačkoliv jeho výdaje rostou. Ministerstvo též uzavírá smlouvy na dodávky zbraní bez soutěže přímo s vybranými zahraničními vládami či výrobci, což může vést k neefektivnímu vynaložení prostředků.
Ministerstvo obrany například loni na základě doporučení armády rozhodlo o koupi 24 amerických letounů F-35 za 150 miliard korun, což je nejdražší český armádní nákup. NKÚ zdůrazňuje nutnost posílení obranných schopností ČR, ale poukazuje na potřebu efektivního využití dostupných prostředků.
Výdaje ministerstva obrany se v posledních letech téměř zdvojnásobily, avšak úřad upozorňuje, že předchozí kontroly nedokládaly účelné a hospodárné využití těchto prostředků.
Ministerstvo nezajistilo plánovanou obnovu vojenské automobilové techniky ani materiální potřeby armády v oblasti radiační, chemické a biologické ochrany. Průměrné stáří armádních vozidel je téměř 21 let, přičemž některá jsou v provozu až 39 let. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) loni zdůraznila, že stáří vozidel je výsledkem šetření v posledních desetiletích.
Jiřina Bohdalová nezahálí ani krátce před Vánocemi, na které se nepochybně těší. Velkou novinku ze života nejslavnější české herečky dnes oznámila Česká televize. Legendě totiž vyšla další kniha.
Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.
Česko bude mít i v příštím roce svého zástupce v soutěži Eurovision Song Contest alias Eurovizi. Jméno českého reprezentanta ve středu dopoledne odhalila Česká televize, která zároveň oznámila velkou novinku ohledně přímých přenosů soutěže.
Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové.
Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie.
Ze Slovenska přicházejí do Česka pikantní informace ohledně milostného života expremiéra Andreje Babiš (ANO). Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s jednou slovenskou lékařkou. Babiš už na ně reagoval. Bývalý předseda vlády tvrdí, že jde o totální kravinu.
Milovníci kávy se možná budou muset připravit na další zdražování jejich oblíbeného nápoje. Cena kávy na světových komoditních trzích totiž dosáhla historicky nejvyšší úrovně. V úterý překročila cena arabiky, která tvoří většinu globální produkce, hranici 3,44 dolaru za libru (0,45 kg), což znamená nárůst o více než 80 % oproti minulému roku. Cena robusty se na rekordní úrovně vyšplhala již v září.
Karla Gotta a Michala Davida nespojovalo jen datum narození 14. července, ale i jeden hrůzný zážitek, kdy mohli před 20 lety přijít o život. V prosinci totiž uplynou dvě dekády od velké přírodní katastrofy, jejíž důsledky pocítili na vlastní kůži.