Letní prázdniny jsou na cestách nejrizikovější, v průměru je 122 obětí nehod

Letní prázdniny jsou dlouhodobě nejrizikovějším obdobím roku na silnicích. V posledních deseti letech zemřelo během července a srpna při dopravních nehodách v průměru 122 lidí, což je pětina všech usmrcených za celý rok. Zároveň je to během roku nejvíce. Letošní vývoj dopravních nehod je navíc už před prázdninami nejhorší za posledních šest let. Upozornilo na to Centrum dopravního výzkumu (CDV). Ministerstvo dopravy i kvůli tomu připravuje nový bodový zákon.

Ilustrační foto

Podle statistik jsou během letních prázdnin častější smrtelné nehody oproti jiným měsícům v důsledku nedání přednosti v jízdě nebo jízdy po nesprávné straně vozovky. To podle CDV má často spojitost s únavou z dlouhé cesty, horka či špatným odhadem řidičů vlastních sil. Naopak méně častější jsou nehody kvůli nepřiměřené rychlosti. I tak ovšem jde o suverénně nejčastější příčinu úmrtí na českých silnicích.

Varování při začátku letních prázdnin je o to důraznější, že letošní statistiky nehodovosti do konce května jsou nejhorší od roku 2016. Na silnicích za prvních pět měsíců zemřelo 182 lidí. Letošní tragická bilance může podle expertů souviset s rozvolněním koronavirových opatření. "Nejenom v České republice, ale i v dalších státech Evropské unie evidujeme po uvolnění covidových omezení citelný nárůst počtu obětí dopravních nehod," řekl vedoucí Besipu Tomáš Neřold. Zásadní podíl na zvýšené nehodovosti má podle něj jízda nepřiměřenou rychlostí, nepozornost řidičů nebo nepoužívání bezpečnostních pásů.

"Pohled do letošních statistik dopravních nehod zatím není zrovna optimistický. Letní prázdniny, které právě začínají, jsou přitom na silnicích nejrizikovějším obdobím. V nejbližší době chci předložit vládě nový bodový systém, který snad přibrzdí piráty silnic. Být na sebe ohleduplnější, nespěchat, předvídat, jezdit odpočatí a zbytečně neriskovat můžeme už dnes,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

I kvůli vysoké nehodovosti připravuje ministerstvo dopravy nový bodový systém. Ten by měl podle Kupky být přehlednější a jednodušší, fungovat v něm budou tři sazby přestupků za dva, čtyři a šest bodů. Počítá zejména se zpřísněním sankcí za závažnější přestupky, snížit by naopak měl postihy u méně závažných porušení. Jednou z novinek by měla být také možnost získání řidičského průkazu po dovršení 17 let. Ti by mohli do dosažení plnoletosti na silnice pod dohledem zkušených lektorů či řidičů. Změny by měly začít platit od roku 2024.

Témata: doprava

Policie hledá řidiče formule, která se v sobotu proháněla po D4

14.08.2022 13:42 Po dálnici D4 v sobotu jezdila formule, její jízdu na video zachytili a na sociálních sítích…

Mimořádná daň by prošla legislativním procesem do konce roku, řekla…

14.08.2022 12:28 Případné zavedení mimořádné daně z neočekávaného zisku by mělo legislativním procesem projít do…

ANO podle Schillerové zašle dopis Fialovi, požádá o výměnu Rakušana

14.08.2022 12:13 Poslanecký klub opozičního hnutí ANO zašle otevřený dopis premiéru Petru Fialovi (ODS) a bude žádat…

V Českém Švýcarsku ráno drony monitorovaly sedm míst se zvýšenou teplotou

14.08.2022 11:38 V národním parku České Švýcarsko byl v noci klid, ráno drony při kontrole objevily šest míst se…

Česko v sobotu neudělilo uprchlíkům z Ukrajiny vízum, podobně jako minulý…

14.08.2022 11:07 Česko v sobotu neudělilo uprchlíkům z Ukrajiny žádné vízum dočasné ochrany, stejně jako oba dny…

Čechům žijícím v cizině dnes končí lhůta pro zápis mezi voliče

14.08.2022 10:37 Češi, kteří mají trvalé bydliště v zahraničí, mají dnes poslední možnost požádat o zápis do seznamu…

V sobotu přibylo víc nakažených než před týdnem

14.08.2022 09:24 Poprvé od konce července v mezitýdenním srovnání mírně stoupl počet nových případů covidu-19. V…

V Českém Švýcarsku panuje klid, desítky hasičů hlídají oblast

13.08.2022 21:51 Aktualizováno Z národního parku České Švýcarsko odjely dnes ráno poslední hasičské odřady. Na místě zůstává…

Dálnici D1 u Hulína ve směru na Přerov uzavřela nehoda osobních aut

13.08.2022 21:39 Aktualizováno Zhruba na čtyři hodiny zkomplikovala dnes provoz na dálnici D1 u Hulína na Kroměřížsku nehoda dvou…

Lidé evakuovaní z Hřenska a jeho částí se začali vracet domů

13.08.2022 17:22 Aktualizováno Lidé evakuovaní z Hřenska a jeho částí Mezná a Mezní Louka se začali vracet téměř po třech týdnech…

Související:

Nejnovější