Ministerstvo a ČNB daly vládě doporučení ohledně přijetí eura

Ministerstvo financí
Ministerstvo financí, foto: Michael Zelinka / INCORP images
ČTK 6. prosince 2022 12:44
Sdílej:

Vláda by zatím neměla stanovovat termín přijetí společné evropské měny. V materiálu pro středeční jednání kabinetu to doporučují ministerstvo financí a Česká národní banka. Podle dokumentu Česko v letošním ani příštím roce nesplní žádné z takzvaných maastrichtských kritérií, kterými je podmíněn vstup do eurozóny.

Česko se rozhodnutím o vstupu do EU v roce 2004 zavázalo i k přijetí společné evropské měny. Rozhodnutí o termínu zavedení eura ale je na jednotlivých členských státech. Například Švédsko, které do unie vstoupilo v roce 1995, zatím euro nepřijalo, Chorvatsko, které se k EU připojilo jako zatím poslední země v roce 2013, zavede společnou měnu od příštího roku.

"Přestože je stanovení konkrétního termínu vstupu plně v kompetenci každého členského státu, mělo by se ideálně odvíjet od míry jeho připravenosti. Z analýzy obsažené v tomto dokumentu vyplývá, že Česká republika v roce 2022 ani 2023 velmi pravděpodobně nesplní referenční hodnoty žádného z maastrichtských kritérií," uvedlo ministerstvo financí.

Pro vstup do eurozóny musí země splnit čtyři takzvaná maastrichtská kritéria. Kritérium cenové stability stanovuje, že míra inflace v zemi nesmí překročit o víc než 1,5 procentního bodu průměrnou inflaci tří zemí eurozóny s nejnižším růstem cen. Kritérium dlouhodobých úrokových sazeb vyžaduje, aby dlouhodobá úroková míra nebyla o více než dva procentní body nad průměrem tří zemí eurozóny s nejnižší inflací. Kritérium veřejných financí stanovuje maximální míru rozpočtového deficitu na tři procenta HDP a maximální míru zadlužení na 60 procent HDP. Posledním kritériem je kurzová stabilita, která vyžaduje dvouleté členství v evropském mechanismu směnných kurzů ERM II.

Ministerstvo financí a ČNB v materiálu pro vládu doporučují, aby vzhledem k aktuálnímu neplnění kritérií Česko nejen nestanovovalo termín zavedení eura, ale ani zatím neusilovalo o vstup do ERM II.

Vláda ve svém programovém prohlášení neuvádí, že by chtěla do konce svého funkčního období v roce 2025 stanovit termín pro přijetí eura. V dokumentu se ale kabinet zavazuje k co nejrychlejšímu splnění maastrichtských kritérií.

Stalo se
Zahraničí
Výbuch podmořské sopky

Katastrofa se blíží. Vědci se obávají výbuchu obří podmořské sopky

Podmořská sopka Axial Seamount, nacházející se necelých 300 mil od pobřeží Oregonu, by mohla podle vědců vybuchnout v roce 2025. Tato nejaktivnější sopka severovýchodního Tichého oceánu byla naposledy aktivní v letech 1998, 2011 a 2015. Nyní její povrch dosahuje 95 % úrovně před poslední erupcí, což naznačuje, že další výbuch je na spadnutí, uvedl server Newsweek.

České celebrity
Agáta Hanychová

Tohle Agáta Hanychová nerozdýchá. Soukupova ex promluvila o Rozárce

Rozchod Jaromíra Soukupa s Evou Feuereislovou by měl Agátě Hanychové udělat radost, protože pro poslední partnerku podnikatele opravdu neměla hezká slova. Jenže Plastic Queen řekla na rozloučenou něco, co influencerku rozhodně nepotěší. 

České celebrity
Jiřina Bohdalová na KVIFF 2024

Jiřina Bohdalová na filmovém place. Existuje jedna věc, kterou nesnese

Jiřina Bohdalová sice ze zdravotních důvodů sekla s divadlem, ale pořád jí zůstalo televizní a filmové herectví. Má navíc dva dvorní režiséry. Vedle Zdeňka Zelenky je tím druhým Jiří Strach, který s legendou natočil i její zatím poslední film Svatá. A jak sama herečka přiznala, Strach ví, jak je k ní třeba přistupovat. 

Zahraničí
Boris Johnson

Britský expremiér Johnson ztratil nervy. Putina nazval zas***** idiotem

Bývalý britský premiér Boris Johnson označil ruského prezidenta Vladimira Putina za „zas**ného idiota“ kvůli jeho imperiálním ambicím. Johnson, známý svou otevřenou podporou Ukrajiny od začátku ruské invaze v únoru 2022, použil tento výraz během rozhovoru pro zpravodajský web Delfi, uvedl server SkyNews.