Na oběžné dráze se odmlčel jeden ze satelitů evropského programu Copernicus, který celoročně dodává podrobná data o atmosféře, klimatu a monitoruje území celé planety. Družice Sentinel-1B přestala komunikovat 23. prosince a všechny dosavadní pokusy řídicího střediska ji zprovoznit zatím byly neúspěšné, uvedl šéf Evropské kosmické agentury (ESA) Josef Aschbacher.
"Snažíme se zjistit a napravit příčinu (potíží). Problém souvisí s napájecí jednotkou," napsal na twitteru Aschbacher.
Družice Sentinel pracují ve dvojici a obíhají po různých drahách. Satelit Sentinel-1A byl vypuštěn v roce 2014, sesterský Sentinel-1B pak v roce 2016. Obíhají Zemi po polárním orbitu a pomocí mikrovlnného radaru snímkují povrch planety ve vysokém rozlišení a monitorují stav moří, pevniny a dokážou zaznamenat například důsledky přírodních katastrof. Satelity mají minimální životnost sedm let, ale mohou fungovat až 12 let.
As you have become aware, we have had some anomalies with @CopernicusEU #Sentinel1-B lately. Investigations on this are being pursued to identify & try to remedy its root cause. The problem is related to a unit of the power sub-system. pic.twitter.com/bUBRMQ8PsY
— Josef Aschbacher (@AschbacherJosef) January 13, 2022
Výpadek jedné z dvojice družic znamená ztrátu poloviny dat, snímkování celého povrchu tak trvá 12 dní namísto dosavadních šesti, napsal deník The Times. S důsledky poruchy se už nyní potýkají například služby, které poskytují navigaci pro polární výpravy.
"V závislosti na sezoně může led urazit až 20 kilometrů za den. Pokud teď zažíváme zpoždění dat o pět či šest dní, tak může urazit až 100 kilometrů, a navigaci tedy musíme spíše odhadovat," citoval The Times Panajotise Kunturise ze společnosti Drift+Noise Polar Services, která navigační služby v polárních oblastech poskytuje.
Místy i více než 20 centimetrů sněhu může v Česku napadnout do středečního večera. V noci z pondělí na úterý vstoupí v platnost výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před novou sněhovou pokrývkou.
Premiér Petr Fiala (ODS) doufá, že s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) přesvědčili prezidenta Petra Pavla, aby podepsal návrh státního rozpočtu na příští rok, jak ho minulý týden schválili poslanci. Hlava státu v minulosti naznačila, že k návrhu má své výhrady. Dnes je zopakovala.
Vědci se domnívají, že lidstvo by v budoucnu mohlo použít jadernou bombu k odvrácení asteroidu ohrožujícího Zemi. Tento scénář byl testován v laboratoři, uvedl server The Guardian.
Jiří Krampol se zase na nějaký čas ztratil z očí, ale v nemocnici tentokrát neskončil. Známý herec a bavič se letos přestěhoval na novou adresu, kde si stále ještě zvyká. Jak momentálně vypadá jeho každodenní život?
Po pádu režimu Bašára Asada a obsazení Damašku syrskými rebely pokračuje zoufalé pátrání po pohřešovaných Syřanech, kteří byli vězněni v nechvalně známé vojenské věznici Saydnaya, označované Amnesty International jako „lidská jatka“. Rebelové, kteří zařízení dobyli o víkendu, osvobodili tisíce zadržených, avšak přetrvávají spekulace, že by ve věznici mohly být další skryté cely.
Mezi celebrity, které se v posledních dnech potýkaly se zdravotními problémy, patřila i Eva Burešová. Dokonce se musela omluvit z jednoho muzikálového představení. Druhý den už ale byla z nejhoršího venku i díky některým zaručeným receptům.
Na druhý pokus se Kladno po návratu Jaromíra Jágra do sestavy v neděli dočkalo extraligové výhry. Nad Mladou Boleslaví zvítězilo 6:2, přičemž hokejová legenda se na výhře podílela gólem a opět posunula rekord nejstaršího ligového střelce. Slavný útočník navíc slibuje fanouškům, že bude ještě lepší.
Staré přísloví, které říká, že se protiklady přitahují, ve vztazích tak úplně neplatí. Podle serveru The Guardian studie ukázala, že většina partnerů má společné rysy, včetně politických názorů, úrovně vzdělání a dokonce i návyků spojených s pitím alkoholu.