Příznivci hnutí Chcípl PES se dnes ráno sešli na pražském Malostranském náměstí v blízkosti Poslanecké sněmovny, aby demonstrovali proti přijetí novely pandemického zákona. Vládní předlohu měli poslanci projednávat dnes.
Podle policie bylo demonstrantů dopoledne na Malostranském náměstí zhruba 800. Před polednem se vydali na pochod z náměstí k nedalekému úřadu vlády, kde provolávali hesla namířená proti kabinetu a protiepidemickým opatřením. Poté se demonstranti vrátili zpět na Malostranské náměstí. Tam jim bývalý poslanec Lubomír Volný oznámil, že Sněmovna dnes novelu pandemického zákona neprojedná. Označil to za výhru demonstrantů. Na průběh shromáždění dohlíží republiková i pražská policie, žádné narušení veřejného pořádku ani protiprávní jednání podle svých mluvčích během dopoledne nezaregistrovala. Pořádající iniciativa plánuje protestovat až do doby ukončení projednávání pandemického zákona.
Pozornost vzbudila dřevěná maketa šibenice, která se na demonstraci u Sněmovny objevila, s nápisem "Všichni vlastizrádci a jejich přisluhovači skončí na šibenici". Policisté takovou formu protestu jako protiprávní nehodnotí. "Pražští policisté dohlížejí na průběh demonstrace, zatím nebylo zjištěno žádné protiprávní jednání," odpověděl na dotaz ČTK mluvčí pražské policie Richard Hrdina.
Mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík ČTK řekl, že demonstrantů bylo dopoledne zhruba 800 a žádné narušení veřejného pořádku zatím policisté nezaznamenali. Makety šibenic se objevily už při některých demonstracích v minulosti, ani v těchto případech je policie nehodnotila jako přestupek. Podle informací ČTK by byla situace jiná, pokud by se na šibenici objevil konkrétní člověk.
Ministr vnitra v souvislosti se šibenicí na twitteru uvedl, že Česko je svobodná země a každý může projevovat názor. "Naše země ale také musí být pro všechny občany bezpečná, nikdo nemůže nikomu vyhrožovat smrtí. Opravdu chtějí autoři šibenice někoho pověsit? A za co? Za zradu čeho? Za přisluhování komu? Může být majitel šibenice konkrétnejší?" napsal.
Mnozí účastníci protestu si dnes s sebou přinesli vlajky, píšťalky a transparenty s nápisy jako "S pandemií na věčné časy - ani náhodou", "Stop totalitě" nebo "Vládo, přestaň nás obelhávat". Na pódiu na Malostranském náměstí se vystřídalo několik řečníků jako Daniel Landa za iniciativu Zlatý špendlík nebo Martina Novotná z iniciativy Vraťme děti do školy. Bez podmínek. Mluvčí protestující pozdravili a vyjádřili jim svůj vděk, že se sešli v hojném počtu. U pódia organizátoři akce umístili plakáty s fotografiemi některých představitelů boje proti pandemii covidu-19 jako prezidenta České lékařské komory Milana Kubka nebo epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly s popiskem "Zrádce národa". Před zábranami, kterými policisté zamezili vstup do Sněmovní ulice, účastníci protestu postavili šibenici a provolávali hesla jako "Nejsme ovce" a "Máme toho dost".
Podle zástupce pořádající organizace Jakuba Olberta je novela "nástroj k podvolení celého národa". "Svoboda pohybu, svoboda podnikání, svoboda slova, ochrana soukromí, právo na vzdělání, právo na zdravotní péči, nedotknutelnost osob a jejich soukromí, svoboda shromažďování a další základní hodnoty našeho života jsou v ohrožení," uvedli zástupci iniciativy.
U pandemického zákona novela zruší nynější časové omezení platnosti jeho stěžejních částí o vydávání mimořádných opatření k omezení šíření nového koronaviru do konce února. Restrikce budou moci podle předlohy zahrnout širší okruh činností než teď a úřady budou moci nařídit testování například podnikatelů, studentů, žáků a předškoláků, nejen zaměstnanců a jiných pracovníků. Nařízení izolace nebo karantény budou moci orgány ochrany veřejného zdraví ze zákona oznamovat lidem i telefonicky nebo krátkou textovou zprávou. Opatření budou moci vydávat pro své resorty také ministerstva obrany a vnitra.
Místy i více než 20 centimetrů sněhu může v Česku napadnout do středečního večera. V noci z pondělí na úterý vstoupí v platnost výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před novou sněhovou pokrývkou.
Premiér Petr Fiala (ODS) doufá, že s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) přesvědčili prezidenta Petra Pavla, aby podepsal návrh státního rozpočtu na příští rok, jak ho minulý týden schválili poslanci. Hlava státu v minulosti naznačila, že k návrhu má své výhrady. Dnes je zopakovala.
Vědci se domnívají, že lidstvo by v budoucnu mohlo použít jadernou bombu k odvrácení asteroidu ohrožujícího Zemi. Tento scénář byl testován v laboratoři, uvedl server The Guardian.
Jiří Krampol se zase na nějaký čas ztratil z očí, ale v nemocnici tentokrát neskončil. Známý herec a bavič se letos přestěhoval na novou adresu, kde si stále ještě zvyká. Jak momentálně vypadá jeho každodenní život?
Po pádu režimu Bašára Asada a obsazení Damašku syrskými rebely pokračuje zoufalé pátrání po pohřešovaných Syřanech, kteří byli vězněni v nechvalně známé vojenské věznici Saydnaya, označované Amnesty International jako „lidská jatka“. Rebelové, kteří zařízení dobyli o víkendu, osvobodili tisíce zadržených, avšak přetrvávají spekulace, že by ve věznici mohly být další skryté cely.
Mezi celebrity, které se v posledních dnech potýkaly se zdravotními problémy, patřila i Eva Burešová. Dokonce se musela omluvit z jednoho muzikálového představení. Druhý den už ale byla z nejhoršího venku i díky některým zaručeným receptům.
Na druhý pokus se Kladno po návratu Jaromíra Jágra do sestavy v neděli dočkalo extraligové výhry. Nad Mladou Boleslaví zvítězilo 6:2, přičemž hokejová legenda se na výhře podílela gólem a opět posunula rekord nejstaršího ligového střelce. Slavný útočník navíc slibuje fanouškům, že bude ještě lepší.
Staré přísloví, které říká, že se protiklady přitahují, ve vztazích tak úplně neplatí. Podle serveru The Guardian studie ukázala, že většina partnerů má společné rysy, včetně politických názorů, úrovně vzdělání a dokonce i návyků spojených s pitím alkoholu.