Putinovi spojenci z řad zákonodárců podporují odpor proti mobilizaci

Dva vysoce postavení ruští zákonodárci dnes reagovali na řadu stížností ohledně částečné mobilizace, kterou vyhlásil tento týden prezident Vladimir Putin. Představitelé, kteří patří mezi blízké spojence šéfa Kremlu, nařídili regionálním úředníkům, aby se situací zabývali a urychleně vyřešili excesy, jež vyvolaly hněv veřejnosti. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Vladimir Putin

Mobilizace zapříčinila v ruských městech protesty a mnoho lidí začalo utíkat do sousedních států, což způsobilo dlouhé fronty na hranicích. Objevily se zprávy, že předvolání na vojenskou správu dostávají lidé bez předchozí vojenské zkušenosti. To je v rozporu s tím, co tvrdil Putin a ministr obrany Sergej Šojgu - a sice, že mobilizace se týká lidí s určitou vojenskou specializací či bojovou zkušeností.

To přimělo dva politiky k tomu, aby veřejně vyjádřili své znepokojení. Předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková uvedla, že si je vědoma zpráv o povolávání mužů, kteří by neměli být způsobilí k odvodu. "Takové excesy jsou naprosto nepřijatelné. A považuji za naprosto správné, že ve společnosti vyvolávají ostrou reakci," uvedla politička na platformě Telegram, kde zároveň vyzvala oblastní gubernátory, aby zajistili, že částečná mobilizace bude v "plném souladu s nastíněnými kritérii".

"Pokud se stane chyba, je nezbytné ji napravit," napsal na telegramu předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin. Zároveň přislíbil, že úřady budou na odvolání lidí reagovat.

Šojgu už dříve uvedl, že mobilizace se týká 300.000 lidí. Některá nezávislá ruská média mezitím napsala, že se Moskva snaží povolat do zbraně přes milion lidí. Kreml tuto informaci popřel, připomíná Reuters. Ruské bezpečnostní složky podle ochránců lidských práv zatkly už přes 2000 lidí, kteří proti mobilizaci tento týden protestovali.

Mobilizací se zabývají ve svých nejnovějších zprávách o vývoji ruské invaze na Ukrajinu rovněž britské ministerstvo obrany, americký Institut pro studium války (ISW) a ukrajinský generální štáb. Ten ve své svodce píše, že se ruské velení na okupovaných ukrajinských územích snaží omezit práva ruský vojáků, kteří podepsali krátkodobé smlouvy.

"V jednotkách okupantů v Záporožské oblasti bylo oznámeno..., že doba pobytu v bojové zóně od nynějška závisí na rozhodnutí velení," píše ukrajinský štáb. Částečná mobilizace podle něj vedla ke zpoždění dovolených a výplat, což zhoršilo morálku u vojáků.

Britské ministerstvo obrany si všímá výzvy ruského poslance Alexandra Chinštejna k rozšíření mobilizace na ruskou Národní gardu, zvanou Rosgvardija. Její jednotky podle Londýna sehrály důležitou roli v bojovém i týlovém zabezpečení invazních sil na Ukrajině a nyní figurují v hlasování, které proruské úřady na okupovaných ukrajinských územích nazývají referendy o připojení k Rusku. Kyjev a Západ tyto plebiscity neuznávají.

"Tyto síly jsou určeny k využití v domácích bezpečnostních rolích a zajištění kontinuity Putinova režimu. Na intenzivní boje, které na Ukrajině zažily, byly obzvláště špatně připraveny," domnívá se britské ministerstvo obrany. "S požadavkem potlačit rostoucí domácí disent v Rusku a také operační úkoly na Ukrajině je Rosgvardia velmi pravděpodobně pod zvláštním tlakem," dodalo ministerstvo. Podle něho je možné, že úřady mobilizaci využijí k i posílení Rosgvardije.

ISW se zabývá skandály kolem zpráv o mobilizaci ruských občanů, kteří nejsou způsobilí vojenské služby. Analytici institutu vidí možnou příčinu problému v tom, že úřady pověřené povoláním lidí do vojenské služby se snaží zajistit spíše početní stavy než bojovou kvalitu personálu.

"Místní vojenští komisaři plní mobilizační rozkazy způsobem, který naznačuje možný rozpor mezi pokyny ruského ministra obrany Sergeje Šojgua pro částečnou mobilizaci a požadavky ruského prezidenta Vladimira Putina na spěch," píše ISW. Zprávy o chaotické distribuci předvolání na vojenskou správu podle něj naznačují, že úředníci cítí značný tlak na co nejrychlejší provedení mobilizace.

Témata: Rusko | Vladimir Putin

Kličko: Dlouhodobý blackout v Kyjevě tuto zimu stále není vyloučen

07.12.2022 22:05 Stále není vyloučeno, že v Kyjevě tuto zimu nastane "apokalyptický scénář", kdy se jeho obyvatelé…

Evropská komise navrhuje rozšířit protiruské sankce o 200 lidí a firem

07.12.2022 19:36 Evropská komise navrhuje rozšířit protiruské sankce o 200 lidí a firem, včetně tři ruských bank.…

S vládou kancléře Scholze je většina Němců nespokojena

07.12.2022 18:37 Dvě třetiny Němců jsou nespokojeny s vládou kancléře Olafa Scholze. Ukázal to průzkum pro agenturu…

Černochová dnes ve Vietnamu jednala se svým protějškem ve funkci

07.12.2022 17:55 Česká ministryně obrany Jana Černochová dnes ve Vietnamu, kde je na několikadenní oficiální…

Putin vzkázal, že Rusko je připraveno bránit své zájmy všemi prostředky

07.12.2022 16:57 Aktualizováno Rusko je v případě potřeby připraveno bránit své zájmy všemi dostupnými prostředky, prohlásil podle…

Extremisté v Německu plánovali útok na parlament a převrat, policie je…

07.12.2022 16:48 Aktualizováno Při rozsáhlé razii v 11 německých spolkových zemích zatkla dnes ráno policie 25 lidí patřících k…

Německý prezident Steinmeier se vyjádřil k pokusu o převrat

07.12.2022 16:20 I liberální demokracie jako Německo se musí umět bránit, řekl dnes německý prezident Frank-Walter…

Ukrajinský prezident Zelenskyj se stal osobností letošního roku podle…

07.12.2022 14:46 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se stal osobností letošního roku podle časopisu Time.…

Neschopnost Rusů zabezpečit letiště může být interpretována jako selhání…

07.12.2022 11:55 Neschopnost Rusů zabezpečit významné objekty v hlubokém ruském vnitrozemí lze vyložit i jako…

Srážka vlaků u Barcelony si vyžádala desítky zraněných

07.12.2022 11:53 V železniční stanici u Barcelony se dnes ráno srazily vlaky, na 155 lidí bylo zraněno. Nehoda v…

Související:

Nejnovější