V Evropské unii vstoupil v platnost zákaz dovozu ruského uhlí

V Evropské unii dnes v plném rozsahu začal platit zákaz dovozu ruského uhlí, na kterém se členské země dohodly v dubnu v rámci pátého balíku protiruských sankcí. Ve středu totiž skončila čtyřměsíční lhůta pro ukončení existujících kontraktů. Aktivovalo se tak první embargo EU na dovoz energií z Ruska od začátku útoku ruských vojsk na Ukrajinu, uvedla agentura Reuters.

Ilustrační foto

"Desátý srpen představuje konec období pro ukončování dovozu ruského uhlí. Už nebude platit žádná další výjimka," uvedla Evropská komise (EK), podle které přijde Rusko v důsledku embarga asi o osm miliard eur (téměř 200 miliard Kč) ročně.

Ani pro Evropskou unii však nebude snadné přizpůsobit se novým podmínkám. Rusko se na dovozu uhlí do EU podílelo zhruba 45 procenty, největšími odběrateli ruského uhlí byly Německo, Polsko a Nizozemsko.

Česká republika loni z Ruska dovezla přes 300.000 tun černého uhlí. Podíl Ruska na celkovém dovozu černého uhlí do země tak činil zhruba sedm procent. Výpadek dodávek uhlí z Ruska podle odborníků může Česká republika nahradit dovozem z jiných zemí.

Začátkem června se EU dohodla na šestém balíku protiruských sankcí, jehož součástí je zákaz dovozu většiny ruské ropy od přelomu roku. Z embarga bude dočasně vyřazena přeprava ropy ropovodem Družba zásobujícím Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.

Analytik: ČR není na ruském uhlí závislá, výpadek se nahradí dovozem odjinud

Česká republika není na ruském uhlí příliš závislá. Výpadek dodávek ruského uhlí se tak zřejmě podaří nahradit importem z jiných zemí. Loni se do ČR dovezlo z Ruska přibližně 300.000 tun černého uhlí, což je přibližně sedm procent celkového importu. ČTK to řekl analytik Purple Trading Petr Lajsek. Obecně se podle něj dovezené uhlí využívá průmyslově zejména na Ostravsku. Česko je na ruském uhlí závislé výrazně méně než například na ropě.

"Daný zákaz představuje pro některé země EU problém, jelikož se sem z Ruska dováží přibližně polovina celkového uhlí. Největšími odběrateli jsou Německo, Polsko a Nizozemsko," uvedl Lajsek. Česko výpadek dodávek z Ruska podle něj nahradí importem například z Polska, USA, Kanady nebo z exotičtějších zemí, jako jsou Indonésie a Austrálie.

"Problém však může představovat následné omezení dovozu uhlí Polska, které k němu může přikročit po ukončení dodávek z Ruska. Z Polska se do Česka dováží téměř tři čtvrtiny veškerého uhlí. Nicméně i tento deficit by měla být Česká republika schopna nahradit. Polsko má navíc kapacity na zvýšení těžby," řekl Lajsek. Na výrobu elektřiny se využívá černé uhlí podle něj již jen v jediné elektrárně, a to v Dětmarovicích. Zde pravděpodobně tato výroba z černého uhlí v příštím roce skončí, uvedl Lajsek.

"Pro Česko by zastavení dodávek uhlí z Ruska neměl být zásadní problém. Na celkovém dovozu se tato země podílela v minulém roce necelou desetinou. Využití dalších zdrojů je možné, nicméně po náhradě se budou ohlížet také větší spotřebitelé v čele s Německem či Polskem, které bylo zároveň dosud také největším importérem uhlí do Česka," řekl ČTK analytik XTB Jiří Tyleček. Evropa se bude podle něj muset začít orientovat na trhy jako Jižní Afrika či Austrálie. "Cena uhlí v nizozemském Rotterdamu se nyní pohybuje v blízkosti rekordů a s příchodem podzimu se může situace ještě zdramatizovat," dodal Tyleček.

Putin podepsal zákon, který v Rusku zpřísňuje postihy za zločiny spáchané…

24.09.2022 16:25 Ruský prezident Vladimir Putin podepsal změny v trestním zákoníku, které zpřísňují postihy za…

V okupovaných částech Ukrajiny pokračují referenda. Výsledky budou neplatné

24.09.2022 13:28 V Moskvou ovládaných nebo okupovaných částech Ukrajiny dnes druhým dnem pokračují narychlo…

U syrského pobřeží utonulo nejméně 86 uprchlíků při potopení lodi

24.09.2022 12:55 U syrského pobřeží utonulo nejméně 86 uprchlíků z lodi, která vyplula ze severu Libanonu do Evropy,…

Putin zakázal stažení ruské armády z Chersonu

24.09.2022 11:36 Ruský prezident Vladimir Putin se v posledních týdnech více zapojil do strategického vojenského…

Kvůli počasí zemřelo v Indii za den nejméně 36 lidí

24.09.2022 10:40 Kvůli počasí zemřelo za poslední den na severu Indie nejméně 36 lidí. Celkem 12 z nich zabily…

Exhumace masových hrobů v ukrajinském Izjumu skončily. Úřady nalezly těla…

24.09.2022 10:11 Exhumace dosud objevených masových hrobů v ukrajinském městě Izjumu skončily. Ukrajinské úřady v…

Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky u obcí na východě země

24.09.2022 10:01 Aktualizováno Ukrajinské ozbrojené síly odrazily ruské útoky u deseti obcí na východě země, informoval dnes…

USA podle Číny vysílají ohledně Tchaj-wanu velmi chybný a nebezpečný signál

24.09.2022 08:39 Spojené státy vysílají ohledně Tchaj-wanu "velmi chybné, nebezpečné" signály. Uvedla to dnes čínská…

Bílý dům: USA nevidí důvod, proč upravovat svůj jaderný postoj

23.09.2022 22:10 Spojené státy podle dnešního vyjádření Bílého domu nevidí důvod, proč by měly upravovat svůj…

Rusové utíkající kvůli mobilizaci tráví i 12 hodin na hranicích. Letenky…

23.09.2022 21:41 Aktualizováno Rusové, kteří by mohli být odvedeni do armády, dnes ve velkém odjížděli ze země. Plná letadla…

Související:

Nejnovější