Americko-ruská jednání. Donald Trump oznámil pomoc Ukrajině

Donald Trump
Donald Trump, foto: The White House
Radek Novotný 12. března 2025 00:26
Sdílej:

Spojené státy a Rusko by se mohly v nejbližších dnech sejít k jednání, oznámil prezident Donald Trump. Podle jeho vyjádření by schůzka zástupců obou zemí mohla proběhnout ještě dnes nebo zítra. Možné kontakty potvrdila i mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová, která uvedla, že Moskva takovou možnost nevylučuje.

Donald Trump opět vsadil na přímou diplomacii a oznámil, že jeho zástupce zamíří do Ruska s návrhem příměří, který byl připraven ve spolupráci s Ukrajinou. „Ukrajina souhlasila s příměřím,“ prohlásil americký prezident a naznačil, že nyní je míč na ruské straně. Zda však Moskva skutečně přistoupí na dohodu zprostředkovanou Washingtonem, zůstává otázkou.

Trump rovněž potvrdil, že o zastavení bojů bude osobně jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Pokud bude Rusko souhlasit, bude to skvělé. Pokud ne, konflikt bude pokračovat, lidé budou umírat,“ uvedl jasně. Jeho slova naznačují, že se chce profilovat jako klíčový vyjednavač, který může přinést řešení dlouhotrvající války.

Moskva však zatím mlčí a oficiální reakce Kremlu na Trumpovu iniciativu není známá. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová pouze uvedla, že „nevylučuje kontakty v nadcházejících dnech“.

Po téměř devíti hodinách jednání mezi zástupci USA a Ukrajiny bylo zveřejněno společné prohlášení, které potvrzuje dosažení dohody o klíčových otázkách. Nejzásadnějším bodem je návrh na 30denní příměří, které by mohlo být prodlouženo, pokud by s ním souhlasila i Moskva. „Ukrajina vyjádřila svou připravenost přijmout americký návrh na okamžité zavedení dočasného 30denního příměří, které může být prodlouženo po vzájemné dohodě stran, za předpokladu, že jej přijme a současně bude dodržovat Ruská federace,“ stojí v dokumentu.

Spojené státy zároveň oznámily, že obnovují bezpečnostní pomoc Ukrajině a ukončují přerušení sdílení zpravodajských informací. „Spojené státy dají Rusku jasně najevo, že reciprocita ze strany Ruska je klíčem k dosažení míru,“ uvádí se v prohlášení. Tento krok naznačuje snahu Washingtonu zvýšit tlak na Moskvu, aby přistoupila na příměří a ukončila vojenské operace.

Stalo se
Světové celebrity
Danny Glover

Legendární herec Danny Glover svádí boj s nevyléčitelnou nemocí!

Hollywoodský herec Danny Glover, kterého proslavila především role seržanta Rogera Murtaugha v akční sérii Smrtonosná zbraň, veřejně oznámil, že trpí Alzheimerovou chorobou. Devětasedmdesátiletý umělec se o své diagnóze poprvé otevřeně rozpovídal v emotivních rozhovorech pro pořad Today Show a časopis People.

Světové celebrity
Penelope Cruz

Penélope Cruz prozradila: Děje se to i po 15 letech manželství!

Španělská herečka Penélope Cruz v rozhovoru pro pořad People in 10 prozradila, že se ve vztahu se svým manželem Javierem Bardemem i po více než patnácti letech manželství stále učí novým věcem. 

Světové celebrity
Princezna Kate a princ William se pochlubili zamilovaným snímkem.

Vévodkyně Kate oznámila zásadní posun!

Britská princezna z Walesu oznámila další významný posun v projektu, který se zaměřuje na rozvoj a podporu dětí v raném věku. Její nadace Centre for Early Childhood představila plány na plošné zavedení inovativního nástroje pro sledování chování kojenců ve Spojeném království.

Světové celebrity
Katie Price

Rozvod za rohem? Manželství Katie Price na tom není dobře!

Manželství britské televizní osobnosti a bývalé modelky Katie Price s jejím čtvrtým manželem, třiačtyřicetiletým podnikatelem Leem Andrewsem, prochází vážnou krizí po jeho nedávném pobytu v dubajském vězení. Andrews, který sám sebe označuje za milionáře, před časem záhadně zmizel na tři týdny.