Počasí v Česku slibuje do konce týdne zajímavou situaci, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle meteorologů je pravděpodobné, že bude sněžit. Dokonce i v nížinách.
První ryze prosincový týden začal s výstrahou na hrozící ledovku, která zůstane v platnosti i po většinu úterního dne. Meteorologové už ale naznačili, jak bude i v dalším průběhu týdne. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mají teploty odpovídat začátku posledního kalendářního měsíce.
Příští týden už se zima v Česku ozve naplno. Podle ČHMÚ.cz hrozí mrazy, ledovka i sněžení.
Sněhová nadílka ze závěru pracovního týdne je u konce. Podle meteorologů přibylo na hřebenech hor od čtvrtka nejméně 20 centimetrů sněhu. Nadcházející víkend má přinést velmi pěkné počasí. Místy už se bude i lyžovat.
Svět vstupuje do období, které zcela mění dosavadní příběh o klimatických změnách. Příštích deset let bude zásadním milníkem, jenž určí, jaký osud planetu čeká. Téměř desetiletí se vědci, politici a environmentální aktivisté sjednocovali kolem jediné výzvy: „Udržme oteplování pod 1,5 °C.“ Tento cíl, zakotvený v Pařížské dohodě z roku 2015, měl zabránit tomu, aby globální oteplení přesáhlo 1,5 °C oproti předindustriální době.
Ledovka už na území Česka nehrozí, jedna výstraha kvůli počasí ale v platnosti je. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli varoval před silným větrem v několika příhraničních oblastech na severu území.
Zimní počasí má sice v následujících hodinách opět ustoupit podzimu, ale ještě v noci a zítra může dělat potíže. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před ledovkou. Může jít o vrstvu až dvou milimetrů.
Česko zasáhne další sněžení a přinejmenším na části území bude takové intenzity, že Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu. Podle varování napadne ve východní polovině republiky přes 10 centimetrů sněhu. Na Slovensku či v Maďarsku může sněhu napadnout ještě mnohem více.
V Česku udeří během probíhajícího listopadového týdne silný vítr, který dosáhne rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. V aktuální výstraze před ním varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Klimatická krize se stává stále častějším tématem diskuzí po celém světě, a to nejen kvůli jejím dlouhodobým dopadům, ale i kvůli stále intenzivnějším projevům extrémního počasí. Uvedl to server The Guardian.
Klimatická krize již způsobila desítky „nemyslitelných“ vln veder, které byly podle nových analýz dříve prakticky nepravděpodobné. Tyto extrémní jevy, zesílené lidskými emisemi skleníkových plynů, přinášejí smrt a zkázu napříč kontinenty a naznačují, že klimatické změny překročily hranice přirozeného vývoje klimatu v historii lidstva.
Podle nejnovější zprávy Světové meteorologické organizace OSN (WMO) směřuje rok 2024 k tomu, aby se stal nejteplejším rokem v historii. Zpráva však přináší i další znepokojivá zjištění, která odrážejí dlouhodobé varování klimatických vědců o dopadech globálního oteplování, uvedl server BBC.
Analýza projektu Climate Action Tracker ukazuje, že pokud budou pokračovat současné politiky, může do roku 2100 dojít k nárůstu globální teploty až o 2,7 °C. Uvedl to server The Guardian.
Meteorologové sice zatím ještě nevidí za horizont astronomického podzimu, ale nabídli výhled až do prvních prosincových dní. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nás čeká poměrně stálé počasí bez větších výkyvů.
Do Česka přichází zima. Podle předpovědi ČHMÚ.cz se můžeme dočkat i sněžení, i když zatím jen ve vyšších polohách.
Na konferenci COP29 se objevují další silné projevy od světových lídrů o klimatických problémech, kterým jejich země čelí. Jeden z nejvýraznějších projevů pronesla prezidentka Marshallových ostrovů Hilda Heine.
Světová meteorologická organizace OSN (WMO) dnes oznámila, že rok 2024 směřuje k tomu, aby se stal nejteplejším rokem v zaznamenané historii. Podle jejich údajů se globální průměrná teplota mezi lednem a zářím pohybovala kolem 1,54 °C nad průměrnou teplotou konce 19. století. Tato zpráva znovu upozorňuje na dramatické změny klimatu, kterým svět čelí.
Příští týden se citelně ochladí. Denní maxima podle ČHMÚ.cz mohou klesnout až na čtyři stupně.
Na první listopadový víkend se ochladí, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v aktuální předpovědi. Meteorologové upozornili, že studená fronta sice nepřinese moc srážek, ale ty mohou být i sněhové.
Příští týden teploty během dne v maximech vystoupají až k 20 stupňům. Poté se ale začne podle ČHMÚ.cz ochlazovat.
Česko se i v tomto týdnu bude potýkat se silným větrem. Příslušnou výstrahu dnes vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Vítr bude v nárazech dosahovat rychlosti až 70 kilometrů za hodinu.
Česko během probíhajícího víkendu zasáhne silný vítr, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sobotu. Vítr bude v nárazech dosahovat rychlosti až 90 kilometrů za hodinu.