Kanada je jednou ze zemí, které se obávají nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta Spojených států nejvíce. Stojí za tím především jeho úterní výhrůžka, že druhou největší zemi světa donutí připojit se k USA. Údajně je ochoten využít „ekonomickou sílu“.
Podle amerického listu Wall Street Journal jeho slova vyvolala v Kanadě vlny vlastenectví. „Jedním z důvodů, proč Kanada existuje, je být oddělená od USA,“ sdělil Gregory Tardi, někdejší vysoký poradce kanadského parlamentu.
S tím ale Trump zřejmě nesouhlasí, protože během listopadového setkání s premiérem Justinem Trudeauem ve své floridské rezidenci Mar-a-Lago řekl, že se Kanada má stát 51. státem USA, pokud se chce vyhnout americkým clům.
„Trump podobné věci říkal už během svého prvního funkčního období a pro Trudeaua mělo smysl tento žert ignorovat, i když se Trump ujal zveřejňování fotografií generovaných umělou inteligencí, na nichž stojí vedle kanadské vlajky a nazývá premiéra ‚guvernérem’,“ popsal nejmenovaný kanadský vládní úředník podle WSJ.
Trudeau po těchto událostech už reagovat musel. „Neexistuje šance, že by se Kanada stala součástí Spojených států,“ upozornil.
„Kanada nikdy nebude 51. státem. Tečka“
Ačkoli se všechny dohady o připojení Kanady k USA zdají být velice divokými hypotézami, existují mechanismy, jak by se Trumpovi jeho přání mohlo vyplnit.
V prvé řadě by se Kanada musela zbavit konstituční monarchie, což vyžaduje souhlas obou komor federálního parlamentu a zákonodárných sborů deseti kanadských provincií. Dále by Kanadu jako nový stát musely schválit obě komory amerického Kongresu.
Proti tomuto vývoji stojí jak dosavadní premiér Justin Trudeau z Liberální strany, tak horký kandidát na jeho křeslo Pierre Poilievre z Konzervativní strany. „Kanada je nejlepším přítelem Ameriky. Obětovala životy a miliardy dolarů, aby pomohla USA reagovat na útoky z 11. září. Jsme velká a nezávislá země. Kanada nikdy nebude 51. státem. Tečka,“ zdůraznil.
Někdejší poradce Trudeaua Gerald Butts má v Trumpově rétorice jasno. „Trumpovy komentáře jsou v souladu s jeho praxí, kdy na začátku vyjednávání požaduje maximum, aby na konci získal více ústupků. Myslím, že se snaží rozšířit hranice toho, co je při vyjednávání možné,“ vysvětlil. „Zřejmě má na mysli nějaké ústupky, kterých chce v určitém okamžiku dosáhnout, a laťku si nastavuje mimořádně vysoko,“ poznamenal.
Kanaďané zuří, Američané jsou klidní
Kanadský server CBC informoval, že se po Trumpových výrocích v Kanaďanech mísí strach a hněv. Američané žijící v zemi javorového listu situaci vnímají jinak. „Jako Američan žijící v Kanadě je opravdu smutné to sledovat,“ uvedl Jacob Wesoky, místopředseda organizace Democrats Abroad Canada.
Věrná podporovatelka budoucího prezidenta Georganne Burkeová naznačila, že je Trump „možná trochu troll“, ale jeho jednání nepovažuje za „škodlivé“ pro Kanadu. „Nežádá nic nerozumného,“ podotkla.
Dále promluvila o tom, že Trump „není proti Kanadě“, ale má dobré důvody být znepokojen kvůli „terorismu podél hranic“. „Říká: víte co, čas vypršel, USA už nebudou bankomatem pro nikoho, ani pro Kanadu, ani pro nikoho jiného,“ popsala.
Země je v politické krizi
Kanada se za poslední měsíce dostala do hluboké politické krize, kterou v úterý završil premiér Justin Trudeau oznámením své rezignace. Ten se snažil Trumpa uklidňovat ve chvíli, kdy pohrozil jeho zemi a Mexiku 25% clem na všechny výrobky dovážené do USA.
Trudeaua kritizovala zejména jeho ministryně financí Chrystia Freelandová. Obvinila ho z ignorace hrozby, kterou Trump představuje. „Kanada musí brát Trumpovy plány mimořádně vážně a vyhnout se nákladným politickým trikům,“ upozornila podle stanice NBC.
Profesor politologie Étienne Beaudry z Ottawské univerzity ve středu exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal, co Kanadu nyní čeká. Trudeau podle něj nyní bude muset tvrdě pracovat, aby se připravil na odchod do politického důchodu.
„Potřebuje řídit jednání s Trumpovou administrativou ve Spojených státech, která pohrozila uvalením cel až do výše 25 % na veškerý kanadský vývoz, a to na základě falešných obvinění kanadské vlády z toho, že pouští z Kanady přes hranice do Spojených států migranty a drogy,“ upřesnil Beaudry.
Bezpečnostní situace v Kanadě není ani zdaleka ideální. „Přitom je tomu právě naopak, a co je nejhorší, mnoho zbraní pocházejících ze Spojených států končí v rukou členů gangů uvnitř velkých kanadských měst,“ doplnil expert.
Podle něj jsou opoziční strany připraveny vládu porazit už od prosince, kdy odstoupila Freelandová. „Učiní tak na konci března, kdy se parlament znovu otevře. Znamená to, že nový premiér, který Trudeaua vystřídá, bude rychle čelit voličům. Letos na jaře budou v Kanadě volby, to je zcela jasné,“ upozornil.
Dramatické chvíle nastávají v osobním životě Jaromíra Soukupa. Jak jsme informovali, jeho partnerka Eva Feuereislová alias Plastic Queen potvrdil rozchod. Podnikatel zatím k celé věci mlčí. Poslední kapkou však měla být jistá konverzace mezi ním a tajemnou ženou ze Slovenska.
V Severní Koreji, kde otázka nástupnictví vždy budila velkou pozornost, se na veřejnosti objevil nový možný dědic tamního vůdce Kim Čong-una. Zatímco dosud se pozornost upírala k jeho dceři Kim Ču-e, nyní se spekuluje o tom, že by následníkem mohl být muž – konkrétně synovec současného vůdce.
Obchodní řetězec Albert musí zaplatit pokutu za matení zákazníků při slevových akcích. Soud posvětil rok staré rozhodnutí inspektorů i k radosti ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL), který na případ reagoval na sociální síti.
Kdyby chtěl, může si už Václav Vydra jen užívat důchodu, protože v tomto týdnu oslavil 69. narozeniny. On má ale stále napilno. Prostřeno i po spekulacích na konci loňského roku pokračuje na televizní obrazovce, avšak známého herce mohou lidé zachytit i jinde.
Ministerstvo obrany oznámilo, že v roce 2025 obdrží přibližně 230 tisíc polských občanů výzvy k povinné vojenské kvalifikaci. Tato procedura začne 3. února a potrvá 62 dní. Výzvy dostanou muži a ženy, kteří splňují věkové a kvalifikační požadavky, přičemž hlavním cílem je stanovení fyzické a psychické způsobilosti k výkonu služby v polské armádě. Uvedl to server Polsat News.
Velká Británie ve čtvrtek slavila výjimečné 43. narozeniny princezny Kate, které následovaly po měsících nejistoty ohledně jejího zdravotního stavu. Manželka následníka trůnu totiž bojovala se zákeřnou rakovinou. Tento boj s vážnou nemocí nepřímo zmínil i princ William ve svém přání, které dojalo celou Británii.
Kanada je jednou ze zemí, které se obávají nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta Spojených států nejvíce. Stojí za tím především jeho úterní výhrůžka, že druhou největší zemi světa donutí připojit se k USA. Údajně je ochoten využít „ekonomickou sílu“.
I letos se televizní diváci mohou těšit na novou řadu Survivoru, ale zatím se neví, kdo vyrazil přežít na ostrov. Spekulace spojovaly s účastí v reality show Mirka Dopitu, manžela Agáty Hanychové. Právě ona ale vysvětlila, že to celé bylo trochu jinak.
Nová řada Survivoru, který bude opět vysílat Nova, se začíná rýsovat. Objevují se první jména soutěžících, ačkoliv ti musí držet mlčenlivost a nemohou nic potvrdit. O kom se konkrétně spekuluje?
Ve vodách jezera Rice v Minnesotě žije sladkovodní ryba, která se dožívá více než sto let a zaujala vědce svou unikátní odolností vůči stárnutí. Ryba zvaná bigmouth buffalo (Ictiobus cyprinellus) patří mezi nejdéle žijící sladkovodní druhy na světě. Přestože některé exempláře dosahují stáří až 127 let, jejich populace je v ohrožení kvůli selhání rozmnožování, které trvá už více než šest desetiletí.
Nadcházející víkend bude na horách ve znamení sněhové nadílky, naznačuje nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od pátku do neděle podle ní může spadnout až 50 centimetrů sněhu.
Rok 2024 se zapsal do historie jako nejteplejší rok, který kdy byl zaznamenán, překonávající dosavadní rekord z roku 2023 a poprvé překračující kritickou hranici stanovenou Pařížskou dohodou o klimatu. Uvedl to server CNN. Vědci také varovali, že pokud svět nezačne s oteplováním něco dělat, nadcházející desetiletí mohou být i výrazně teplejší.