Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Sybiha v té souvislosti připomněl, že Ukrajina v březnu vyslovila souhlas s americkým návrhem na třicetidenní příměří. "Putin učinil výroky o údajné připravenosti na příměří. 30 hodin místo 30 dní," komentoval ukrajinský ministr zahraničí aktuální návrh Kremlu.
"Bohužel máme dlouhou historii, kdy jeho výroky nekorespondovaly s jeho činy," řekl vrchní diplomat na adresu ruského prezidenta. "Chceme vidět, jak ruské jednotky opravdu zastaví palbu ve všech směrech. Také nabádáme všechny naše partnery a mezinárodní komunitu k ostražitosti," dodal.
České stanovisko poskytl ministr zahraničí Jan Lipavský. "To, že jen pár minut po ohlášení údajného velikonočního příměří zní po Ukrajině letecké poplachy, ukazuje, jak vážně to Putin myslí. Nenechme se oklamat jeho propagandou. Realita je, že Ukrajina návrh na příměří přijala už před měsícem, zatímco Putin sabotuje každý krok k míru," napsal na sociální síti X.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informovala BBC. Příměří mělo začít dnes v 18 hodin místního času a má skončit o půlnoci z Velikonočního pondělí na úterý. Kreml vzkázal, že od Kyjeva očekává, že bude Rusko následovat a také pozastaví boje. Podle BBC nic nenasvědčuje tomu, že by velikonoční klid zbraní měl vést k jednáním o delším příměří.
Putin nařídil pozastavení všech vojenských akcí na Ukrajině během příměří a podotkl, že čeká to samé od Ukrajinců. Ruský prezident zdůraznil, že ruské jednotky budou připraveny reagovat na jakékoliv provokace či porušení příměří.
Ruské ministerstvo obrany následně zveřejnilo prohlášení, jehož text potvrzuje, že Rusové zastaví všechny vojenské operace během stanoveného časového období. Zároveň vyjádřilo připravenost reagovat na případné provokace. Podle úřadu bylo rozhodnutí učiněno z humanitárních důvodů.
Halina Pawlowská se předloni ocitla na nemocničním lůžku, ale až nyní vychází najevo, jak vážné to s ní tehdy doopravdy bylo. Úspěšná spisovatelka prozradila, že se jednalo o kolaps. Nešlo navíc jen o jeden zdravotní problém.
Štěpán Kozub myslí na své fanoušky, což potvrdilo jeho obsáhlé vyjádření z tohoto týdne. Některé příznivce ale mohlo zaskočit, že se herec zmiňuje o náročném životním období. Děje se u něj snad něco podstatného?
Policie zásadním způsobem pokročila s případem středeční vraždy cizince v Praze. Obětí je údajně vlivný izraelský podnikatel. Pražská mordparta ve čtvrtek zadržela podezřelého muže. Další informace nejsou v tuto chvíli k dispozici.
Celé Česko od loňska drží palce Laďce Něrgešové, která svádí náročný boj s vážným onemocněním. Lidé přitom až do těchto červnových dní netušili, že stejný zdravotní problém připravil o život její maminku.
Daniel Krejčík potvrdil rozvod s partnerem Jiřím a k okolnostem konce vztahu obsáhle promluvil. Nikoho tak nemohlo překvapit, že i ředitel základky v Olomouci se rozhodl vyjádřit. Na žádné osobní útoky či jiné výpady ale nedošlo.
Policie dosáhla zásadního pokroku ve vyšetřování nálezu části lidského těla na Sokolovsku. V případu probíhalo rozsáhlé pátrání, ještě ve čtvrtek pak došlo k zadržení podezřelé osoby. Veřejnosti podle policistů nehrozí žádné nebezpečí.
Michaela Ochotská a Lukáš Rosol netvoří pár už mnoho let, přesto se jejich manželství v poslední době opět přetřásá. Důvodem je soudní spor a také vystoupení bývalé moderátorky v jednom podcastu. Její slova ale mohla někoho překvapit.
Bývalá první dáma Dagmar Havlová se ve světle aktuální kauzy definitivně rozhodla dát ruce pryč od Knihovny Václava Havla. Na sociální síti ve čtvrtek oznámila, že odstupuje od dohody. Úspěšná herečka ale slíbila, že nadále bude střežit odkaz bývalého prezidenta.
Poslanci ve čtvrtek našli definitivní shodu na tom, koho navrhnou prezidentu Petru Pavlovi na státní vyznamenání. Kromě exprezidenta Miloše Zemana jsou na seznamu z dolní parlamentní komory známí herci či režiséři.
První červnový a tím pádem i ryze letní víkend klepe na dveře. Rozhodně ale nebude tropický. Nejtepleji bude v neděli na jihu Moravy, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). I ve volných dnech ale může zapršet.
Buckinghamský palác je v úzkých. Podle zjištění novinářů již před šesti lety obdržel emaily, které mají dokazovat, že bývalý princ Andrew sdílel tajné vládní informace s nepovolanými osobami. Odhalení vyvolalo reakce, včetně vyjádření jedné z obětí finančníka Jeffreyho Epsteina.
Pražské oddělení vražd od středy vyšetřuje případ s přesahem do zahraničí. V hlavním městě byl totiž zavražděn úspěšný izraelský podnikatel. Kriminalisté už mají potvrzeno, že se na úmrtí byznysmena z oblasti hazardu podílela jiná osoba, po které se pátrá.