Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev obvinil Rusko ze sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines během Vánoc, při němž zahynulo 38 lidí, a z pokusu o zakrytí skutečné příčiny nehody.
Letadlo směřovalo do Grozného v Čečensku, ale muselo nouzově přistát poblíž Aktau v Kazachstánu. Podle prvotních informací ruského Federálního úřadu pro leteckou dopravu došlo k havárii kvůli kolizi s ptáky. Později však Rusko tvrdilo, že stroj opustil jeho vzdušný prostor kvůli ukrajinským bojovým dronům a husté mlze.
Na trupu letadla byly objeveny perforace, které podle odborníků připomínají poškození šrapnelem či úlomky, což vyvolalo spekulace, že letadlo bylo sestřeleno ruskou protivzdušnou obranou. Tuto teorii podpořil i nejmenovaný americký úředník, který CNN řekl, že všechny důkazy ukazují na zásah ruského systému.
Prezident Alijev v neděli prohlásil, že poškození trupu jasně vyvrací teorii o srážce s ptáky. „Je zřejmé, že elektronické systémy rušení způsobily ztrátu kontroly nad naším letadlem, a současně bylo letadlo zasaženo palbou ze země,“ uvedl podle státní agentury AZERTAC.
Podle kazašského ministra dopravy Marata Karabajeva uvedl ruský dispečer krátce před havárií, že v kabině letadla explodovala kyslíková nádrž. Alijev toto tvrzení označil za pokus o odvedení pozornosti a za další příklad snahy Ruska zakrýt pravou příčinu neštěstí.
Ruský prezident Vladimir Putin telefonicky hovořil s Alijevem a vyjádřil lítost nad tím, že k tragédii došlo v ruském vzdušném prostoru. Přesto se však vyhnul přiznání odpovědnosti za incident.
Alijev v reakci zdůraznil, že havárie byla neúmyslná, ale Rusko by mělo plně přiznat vinu a omluvit se. „Namísto absurdních teorií mělo Rusko okamžitě převzít odpovědnost, omluvit se a informovat veřejnost,“ uvedl prezident.
Incident podle něj vrhá stín na přátelské vztahy mezi oběma zeměmi. Alijev kritizoval Rusko za to, že během prvních tří dnů po havárii poskytovalo pouze zavádějící informace.
Čeští hokejoví fanoušci už netrpělivě vyhlížejí zítřejší večer. Národní tým totiž vstoupí do letošního mistrovství světa, které je posledním pro úspěšný realizační tým vedený Radimem Rulíkem. Dokážou hokejisté navázat na zlatý úspěch z předloňské Prahy?
Ondřej Brzobohatý a Daniela Písařovicová oznámili rozpad manželství co možná nejstručnějším způsobem. Dali tak prostor k tomu, aby se řešilo, za jakých okolností k rozchodu došlo. Kdo komu oznámil, že nechce ve vztahu pokračovat?
Agáta Hanychová se rozhodla pro zásadní změnu v projektu, který ji zaneprázdňuje asi ze všech nejvíce. Je však otázkou, co tomu řeknou holčičky, jak Agáta říká svým fanynkám. Jde totiž o změnu, která někoho může podráždit.
V Česku se tento týden ochladilo a na řadě míst také dost zapršelo. Předpověď navíc počítá s dalšími srážkami. Morava a hlavně Slezsko se o víkendu dočká dalšího deště, místy i vydatného, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Lokálně může spadnout až 70 milimetrů.
Princezna Kate se v úterý vydala z Velké Británie do zahraničí. Samozřejmě se to v jejím životě neděje poprvé, přesto je to tentokrát výjimečné. Jde totiž o první oficiální cestu od chvíle, kdy se poprala s vážnou nemocí.
Londýn se dnes oděl do slavnostního, když král Karel III. a královna Camilla společně zahájili nový rok britského parlamentu. Tradiční státní otevření parlamentu doprovázela mimořádná přehlídka historických klenotů, které podtrhly význam této události. Královský pár dorazil z Buckinghamského paláce k Westminsterskému paláci v historickém kočáru Irish State Coach, který v minulosti sloužil i královně Alžbětě II.
Představitel legendárního Kevina McCallistera, Macaulay Culkin, se v emotivním rozhovoru pro časopis Gentleman’s Journal vrátil k nedávnému úmrtí své filmové maminky Catherine O’Hary. Herečka, která se proslavila rolí Kate McCallisterové v komedii Sám doma, zemřela letos 30. ledna po krátké nemoci. Culkin přiznal, že ho její odchod hluboce zasáhl a že má pocit, jako by mezi nimi zůstalo něco nedořešeného.
Britská celebrita a bývalá modelka Katie Price se postarala o pořádný rozruch během svého úterního vystoupení v pořadu Good Morning Britain (GMB). Do studia měla dorazit i se svým novým manželem, podnikatelem Lee Andrewsem, ten se však k rozhovoru nedostavil. Absence vyvolala vlnu spekulací o tom, zda Andrews není zadržován úřady v Dubaji.
Legendární zpěvák Rod Stewart si během setkání s králem Karlem III. nebral servítky na adresu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Během londýnské akce u příležitosti 50. výročí charitativní organizace The King’s Trust rocker ocenil panovníkovo vystupování při nedávné návštěvě Spojených států. Podle videozáznamu Stewart králi řekl, že byl naprosto skvělý a že onoho „malého uličníka“ usadil na jeho místo.
Českým šoubyznysem od úterý rezonuje jedna zpráva. Ondřej Brzobohatý potvrdil, že se rozpadlo i jeho třetí manželství, tentokrát s moderátorkou Danielou Písařovicovou. Úspěšný hudebník a syn slavného herce zkrátka štěstí v lásce zatím nemá.
Jsou to už dva roky, co se Petře Svoboda obrátil život vzhůru nohama. Přišla totiž o manžela Ondřeje Křivku, jehož při jízdě na kole srazilo auto. Televizní moderátorka na muže svého srdce nezapomíná, zavzpomínala na sociální síti.
Zdeněk Pohlreich patří k nejvýraznějším osobnostem české gastronomické scény a lidé ho mají rádi i jako komentátora veřejného dění, který se nebojí říct, co si doopravdy myslí. Tentokrát ale svým přiznáním nejspíš i leckoho překvapil.