Prezident Petr Pavel v úterý dopoledne na Pražském hradě formálně jmenoval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše novým předsedou vlády. Vzniknout by měla koaliční vláda složená ze zástupců hnutí ANO, SPD a uskupení Motoristé sobě. Pavel počítá s jmenováním celého kabinetu v průběhu následujících dní.
Prezident Petr Pavel po jmenování Andreje Babiše předsedou vlády prohlásil, že tímto krokem byla naplněna vůle občanů vyjádřená ve volbách. Novému premiérovi důrazně připomněl, že je nutné dokončit řešení jeho střetu zájmů. Ocenil, že Babiš již dříve splnil svou dohodu s ním a veřejně oznámil způsob, jakým plánuje tuto situaci vyřešit.
Pavel zároveň poukázal na současnou komplexní bezpečnostní a ekonomickou situaci a na napjaté mezinárodní prostředí, s nímž bude muset nový kabinet pracovat. Zdůraznil, že vláda bude muset řešit řadu problémů, které nebudou veřejnosti příjemné. Podle prezidenta tyto výzvy budou vyžadovat nejen jasnou vizi, ale také odvahu a nezpochybnění českých vazeb v rámci Evropské unie a Severoatlantické aliance.
Babiš ve svém stručném vyjádření po jmenování slíbil, že bude bojovat za zájmy všech občanů země. Zavázal se, že udělá maximum pro splnění programového prohlášení vlády a pro to, aby se Česká republika stala „nejlepším místem pro život na celé naší planetě“.
Česko tak má od tohoto dne dva premiéry: končícího Petra Fialu (ODS) a designovaného Andreje Babiše. Babiš se stal premiérem zhruba dva měsíce po konání sněmovních voleb, ale zatím nezískal žádné faktické pravomoci.
Ty mu náležejí až po jmenování kompletního složení vlády. Do té doby povede zemi končící kabinet Petra Fialy. Babiš složil do rukou prezidenta slib, který stvrdil podpisem a podáním ruky. Přesný termín jmenování ministrů prezident Pavel oznámí, jakmile od Babiše obdrží oficiální personální návrh na obsazení resortů.
Koaliční strany ANO, SPD a Motoristé sobě v pondělí potvrdily, že trvají na nominaci poslance a čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka do čela resortu životního prostředí. Prezident Petr Pavel ovšem vůči Turkovi opakovaně vyjádřil výhrady, které se týkají jeho kauz, a nepovažuje ho za vhodného kandidáta na ministerský post.
Prezident se v uplynulých dvou týdnech postupně setkal se všemi kandidáty na ministry, aby si vyslechl jejich priority. Výjimkou byl právě Turek, který se z pondělní schůzky omluvil ze zdravotních důvodů.
Byl hospitalizován kvůli vyhřezlé ploténce a silné bolesti zad. Jak se jeho zdravotní stav vyvine, bude jasnější po úterním lékařském konziliu. Koaliční partneři však jeho nominaci nadále pevně podporují.
Česko v loňském roce přišlo o spoustu jedinečných osobností. Ve věku 29 let zemřela Anna Slováčková, které v jejím statečném boji s rakovinou držel palce celý národ. Rodina se nyní stará o to, aby se na nadanou herečku a zpěvačku nezapomnělo.
Není moc českých celebrit, jimž se poštěstilo, že jsou slavné v zahraničí i jinde než na Slovensku. Jednou takovou osobností ze šoubyznysu je Pavel Trávníček. Není divu, že si o legendárního prince z Popelky v těchto dnech dělají obavy i u sousedů v Německu.
Jaromír Soukup se v poslední době tak nějak ztratil z očí, když přišel o někdejší mediální impérium. Podle nejnovějších informací ale pracuje na velkolepém comebacku. Už brzy by se mohl připomenout televizním divákům.
Nebezpečí ledovky se přesouvá Českem. Meteorologové nově varují před výskytem nebezpečného jevu v severních a východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Tentokrát by mělo jít o slabou ledovku s tloušťkou do dvou milimetrů.
Lucie Vondráčková je od prosince zase k mání a sama si musí uvědomovat, že se teď o to víc budou řešit její kontakty s muži. Přesto jde spekulacím o nové lásce naproti. S kým se ve společnosti ukázala tentokrát?
Nebezpečná ledovka pokryla Česko, kde v posledních dnech vládly silné mrazy. Možná i z toho důvodu vyrážejí někteří lidé na dovolené do teplejších krajin. Letům z Prahy ale počasí v úterý ráno nepřálo. Ruzyňské letiště dokonce upozornilo cestující na možná zpoždění během celého dnešního dne.
Až třetí manželství Libora Boučka se ukázalo jako to šťastné. Jeden z našich nejznámějších moderátorů dnes se svou ženou Gabrielou vychovává dvě děti, staršího syna Alberta a mladší dceru Beatu. Nyní prozradil, jak přistupuje k výchově potomků.
Nela Slováková, která má značné zkušenosti s televizními reality show, přijala velkou výzvu a zúčastnila se nejnovější Výměny manželek. A možná tušila, že se stane terčem pro Agátu Hanychovou a Ornellou Koktovou, protože jejich vzájemné vztahy jsou dlouhodobě vyhrocené.
Princ Harry se opět postaral o rozruch v britské královské rodině. Právě ve chvíli, kdy se zdálo, že vztahy s jeho otcem, králem Karlem III., se začínají stabilizovat, přišel vévoda ze Sussexu s gestem, které je sice navenek smířlivé, ale v jádru velmi problematické. Harry totiž otce veřejně pozval, aby s ním v roce 2027 v Birminghamu slavnostně zahájil hry Invictus Games.
Fanoušci legendární country zpěvačky Dolly Parton vyjadřují rostoucí obavy o její zdravotní stav. Zpěvačka, která 19. ledna oslaví své 80. narozeniny, totiž oznámila, že se osobně nezúčastní velké oslavy naplánované v prestižním nashvillském sále Grand Ole Opry. Přestože v zaslaném video vzkazu vypadala optimisticky a fanouškům poděkovala za přízeň, její absence na takto významné události vyvolala vlnu spekulací.
Předávání Zlatých glóbů se neslo v duchu břitkého humoru, který nenechal nit suchou na největších hvězdách Hollywoodu. Moderátorka Nikki Glaser se při svém druhém hostování ceremoniálu zaměřila především na Leonarda DiCapria a jeho proslulé pravidlo ohledně věku jeho partnerkách. Herec, který byl nominován za výkon ve snímku Jedna bitva za druhou, se však útoku zhostil se vztyčenou hlavou.
Americký R&B zpěvák Ray J, známý mimo jiné i jako bývalý partner Kim Kardashian, byl podle aktuálních zpráv v Las Vegas akutně převezen do nemocnice. Čtyřiačtyřicetiletý umělec čelí vážnému případu zápalu plic a doprovodným bolestem u srdce. V současné době se v nemocničním zařízení podrobuje sérii vyšetření, včetně rentgenu a echokardiogramu, aby lékaři zjistili rozsah poškození organismu.