Babiš získal nejvíc preferenčních hlasů. Stanjura neuspěl, Spolu hovoří o rozpadu

Volební štáb Spolu
Volební štáb Spolu, foto: Michael Zelinka / INCORP images
Libor Novák 4. října 2025 22:37
Sdílej:

Letošní sněmovní volby přinesly do Poslanecké sněmovny několik změn. Svůj mandát se sice podařilo obhájit 108 poslancům, mezi které patří například Marek Benda (ODS), ale naopak neuspěl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ani místopředseda Pirátů Jakub Michálek.

Největší počet preferenčních hlasů, přes 72 000, získal ve volbách lídr vítězného hnutí ANO Andrej Babiš. Druhý nejvyšší počet, a to 62 600 hlasů, obdržel ministr zahraničí Jan Lipavský, který kandidoval za koalici SPOLU v Praze. Lipavský v reakci na výsledky oznámil, že vstoupí do poslaneckého klubu ODS.

Po sečtení 99,9 procenta okrsků tak Sněmovna přivítá řadu nových tváří a zároveň ztratí některé dosavadní klíčové politiky. Přesun Lipavského do klubu ODS je pak jedním z prvních povolebních signálů změn uvnitř poraženého demokratického bloku.

Poražená vládní koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) řeší po neúspěšných sněmovních volbách svou budoucnost a možné přetrvání. Z řad všech tří stran se ozývají hlasy, které upozorňují, že projekt nebyl koncipován pro roli opozičního uskupení a že mu hrozí proměna, nebo dokonce rozpad. Nicméně jiní lídři trvají na tom, že by koalice měla zachovat jednotu minimálně do příštích volebních klání.

Na tiskové konferenci ve volebním štábu hnutí STAN přiznal předseda Vít Rakušan, že hnutí nenaplnilo ambice, se kterými do kampaně vstupovalo. „Nezískali jsme tu cílenou ,stojedničku’,” uvedl Rakušan s odkazem na potřebnou vládní většinu.

V pirátském štábu naopak probíhá masivní děkovačka. Lídr Pirátů Zdeněk Hřib poděkoval Ivanu Bartošovi, když prohlásil: „Díky, Ivane, že ses nestal klasickým bývalým předsedou a nesnažil se sabotovat vše nové.” I přes porážku tak Piráti vnímají fakt, že se udrželi ve Sněmovně a překonali některé konkurenty, jako úspěch. 

Stalo se
Počasí
Letní počasí, ilustrační foto

Počasí se v průběhu týdne promění. Předpověď odhaluje podrobnosti

První ryze červencový týden nabídne zpočátku chladnější počasí, které budou navíc doprovázet srážky. V druhé polovině týdne se však oteplí, víkendová maxima dokonce překročí třicítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

České celebrity
Martina Sáblíková a Nikola Zdráhalová

Tajemství svatby Martiny Sáblíkové. Víme, kde proběhla

Martina Sáblíková a Nikola Zdráhalová ještě loni tajily, že tvoří pár. Nyní už je situace jiná. Češi jim od čtvrtka gratulují ke vstupu do manželství, přičemž se objevují další a další informace o jejich svatbě. Kde se vlastně veselka uskutečnila? 

České celebrity
Boleslav Polívka

Bolek Polívka v novém filmu. Natáčí s jedním ze svých potomků

Co právě dělá Bolek Polívka? V Česku na slavného herce nenarazíte, protože se vydal natáčet k sousedům. Není jediným členem rodiny, který se podílí na vzniku nového filmu. V Polívkových šlépějích se ostatně vydalo několik jeho dětí. Přesto jsou jejich osobnosti odlišné. 

Světové celebrity
Paul McCartney

Další detaily svatby Taylor Swift: Paul McCartney se vytasil s písní od The Beatles!

Legendární hudebník Sir Paul McCartney zazpíval novomanželům Taylor Swift a Travisi Kelceovi na jejich páteční svatební hostině v Madison Square Garden hit od The Beatles z roku 1963 „I Want to Hold Your Hand“. Informaci potvrdil v sobotu zdroj pro časopis People s tím, že po samotném obřadu pozvala matka nevěsty Andrea všechny přítomné do recepčního sálu, kde bylo připraveno pódium.