Vláda Spojeného království dnes oficiálně schválila prodej společnosti Royal Mail českému miliardáři Danielu Křetínskému. Obchod v hodnotě 5,3 miliardy liber, uzavřený mezi vládou a Křetínského EP Group, zahrnuje řadu záruk týkajících se pracovních práv zaměstnanců, daňového sídla a struktury společnosti. Uvedl to server SkyNews.
Royal Mail, která spadá pod mateřskou společnost International Distribution Services (IDS), je považována za klíčovou součást britské infrastruktury. Z tohoto důvodu byl obchod podroben vládnímu přezkumu podle zákonů o národní bezpečnosti. V rámci dohody zůstane daňové a právní sídlo společnosti ve Velké Británii po dobu nejméně pěti let.
Vládní "zlatá akcie" navíc zajistí, že každá významná změna bude vyžadovat její schválení. Univerzální poštovní povinnost doručovat dopisy do každé britské adresy šest dní v týdnu za jednotnou cenu bude zachována na dobu neurčitou.
Součástí dohody je také opatření, které zajistí zaměstnancům 10% podíl na jakýchkoli dividendách vyplácených Danielu Křetínskému. Dále bude vytvořena pracovní skupina, která se bude scházet měsíčně s vedením společnosti. Tyto body však vyžadují schválení odborových organizací a oznámení těchto opatření bylo odloženo.
Royal Mail zároveň předložila regulačnímu úřadu Ofcom návrhy na reorganizaci, které zahrnují možné omezení některých doručovacích služeb jako součást širšího plánu na zotavení společnosti.
Daniel Křetínský, 49letý český miliardář, se stal jednou z nejvýraznějších osobností evropského byznysu. Podle Sunday Times Rich List se jeho jmění odhaduje na 6 miliard liber, což představuje nárůst o 2 miliardy od roku 2023.
Křetínský je známý svou diverzifikovanou investiční strategií. V roce 2021 získal 27% podíl ve fotbalovém klubu West Ham United za 150 milionů liber. EP Group, jeho hlavní investiční společnost, již vlastnila 27,6% podíl v Royal Mail. Křetínský má také téměř 10% podíl v britském řetězci supermarketů Sainsbury’s.
I když vláda obchod schválila, není vyloučeno, že se do procesu zapojí regulátor hospodářské soutěže, Competition and Markets Authority (CMA), který může prošetřit potenciální dopad převzetí na trh.
Tento krok přichází v době, kdy Royal Mail hledá způsoby, jak se zotavit z finančních ztrát a přizpůsobit se moderním výzvám v oblasti logistiky a doručování. Prodej společnosti Danielu Křetínskému představuje nejen významný posun v jejím vlastnictví, ale také otevírá otázky, jak budou implementovány slíbené reformy a ochranná opatření.
Marek a Eva Adamczykovi se na startu nového týdne pochlubili radostnou novinkou z osobního života. Olympijská vítězka ve snowboardcrossu a známý herec se dočkali prvního potomka. Rovnou odhalili i pohlaví a jméno miminka.
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před náledím a ve třech krajích navíc teploty klesnou pod -12 °C. Podle meteorologů lidem hrozí omrzliny. Jak jim předejít a co dělat, když vás potkají?
StarDance má za sebou dvě řady ve dvou letech, což pokaždé znamená, že bude následovat pauza. Letos ji v programovém schématu České televize nenajdeme. Jedna česká celebrita se přesto objeví na tanečním parketu. Eva Burešová udělala rozhodnutí, jehož mohou její tuzemští fandové litovat.
Česko v těchto dnech svírá mrazivé počasí, a to zejména přes noc. Teploty budou opět klesat hluboko pod nulu i v následujících hodinách. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v té souvislosti varuje i před náledím.
Synové Moniky Absolonové mohou po rodičích podělit umělecké i sportovní vlohy, ale roli samozřejmě sehraje i výchova. Populární zpěvačka by nejspíš byla ráda, kdyby hoši k úkolům v budoucnosti přistupovali podobně jako ona.
Podmořská sopka Axial Seamount, nacházející se necelých 300 mil od pobřeží Oregonu, by mohla podle vědců vybuchnout v roce 2025. Tato nejaktivnější sopka severovýchodního Tichého oceánu byla naposledy aktivní v letech 1998, 2011 a 2015. Nyní její povrch dosahuje 95 % úrovně před poslední erupcí, což naznačuje, že další výbuch je na spadnutí, uvedl server Newsweek.
Rozchod Jaromíra Soukupa s Evou Feuereislovou by měl Agátě Hanychové udělat radost, protože pro poslední partnerku podnikatele opravdu neměla hezká slova. Jenže Plastic Queen řekla na rozloučenou něco, co influencerku rozhodně nepotěší.
Jiřina Bohdalová sice ze zdravotních důvodů sekla s divadlem, ale pořád jí zůstalo televizní a filmové herectví. Má navíc dva dvorní režiséry. Vedle Zdeňka Zelenky je tím druhým Jiří Strach, který s legendou natočil i její zatím poslední film Svatá. A jak sama herečka přiznala, Strach ví, jak je k ní třeba přistupovat.
Bývalý britský premiér Boris Johnson označil ruského prezidenta Vladimira Putina za „zas**ného idiota“ kvůli jeho imperiálním ambicím. Johnson, známý svou otevřenou podporou Ukrajiny od začátku ruské invaze v únoru 2022, použil tento výraz během rozhovoru pro zpravodajský web Delfi, uvedl server SkyNews.
Dara Rolins v uplynulých dnech i pod tlakem spekulací přiznala, že se zasnoubila s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem. Nyní poskytla první obsáhlejší zpověď o žádosti o ruku i chystané svatbě.
Překvapení neskrývají diváci televize Nova, která přišla o jednu ze stálic a tváří zpravodajství. Jedna z moderátorek opouští stanici po 12 letech, z čehož je zřejmé, že o Lucii Borhyovou nejde. Na obrazovce už lidé neuvidí Ivetu Lutovskou.
Českým šoubyznysem otřásla v minulém týdnu zpráva o rozchodu Jaromíra Soukupa a Evy Feuereislové alias Plastic Queen. Byla to právě ona, která se kontroverznímu podnikateli rozhodla dát kopačky. A vyprovodila ho i dost nepěknými slovy.