Češi stahují své lidi z Damašku. Varování ohledně Sýrie má nové znění

Ministerstvo zahraničí
Ministerstvo zahraničí, foto: INCORP images
Marek Novotný 8. prosince 2024 21:10
Sdílej:

Česko stáhlo diplomaty ze syrského Damašku, jehož se v neděli zmocnili rebelové, kteří ukončili 24 let trvající vládu prezidenta Bašára Asada. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Do bezpečí se dostali také tři čeští občané. Evakuace dalších tří osob je v řešení. 

"Všichni čeští diplomatičtí pracovníci byli z ambasády v Damašku dočasně staženi. Naši kolegové s sebou rovnou vzali do bezpečí i tři české občany. Co se týče dalších českých občanů v Sýrii, v tuto chvíli evidujeme tři cestovatele v systému DROZD. Jejich evakuaci ze země budeme koordinovat v rámci Evropské unie," uvedlo ministerstvo na sociální síti X.

Úřad zmínil, že nouzovou linku ambasády aktuálně odbavuje call centrum ministerstva. Došlo také k aktualizaci doporučení pro cesty do Sýrie. "Stupeň varování zůstává pochopitelně nejvyšší. Důrazně varujeme před cestami do Sýrie. Ty, kteří se na jejím území nacházejí, vyzýváme k jejímu opuštění, jakmile to bude bezpečné," sdělil Černínský palác.

Ve varování stojí, že Česko varuje své občany před cestami do Sýrie vzhledem ke státnímu převratu, pokračujícímu ozbrojenému konfliktu a celkové destabilizaci bezpečnostní situace v zemi. "Země je rozdělená na několik sektorů ovládaných různými aktéry a možnosti konzulární pomoci jsou momentálně mimořádně limitované. Bezpečnostně rizikové jsou prakticky všechny regiony," konstatovalo ministerstvo. 

Premiér Petr Fiala (ODS) už dopoledne na síti X uvedl, že české úřady sledují situaci v Sýrii. "Je zřejmé, že sázka na Rusko Asadovi nakonec nevyšla. Přejme Sýrii stabilitu a svobodu, nikoliv chaos nebo vládu teroristů. Českým občanům doporučujeme opustit zemi. Pokud by jakýkoliv český občan na místě potřeboval pomoct, může se obrátit na české velvyslanectví nebo ministerstvo zahraničních věcí," napsal premiér.

Situace v Sýrii nabraly rychlý spád v posledních dnech, kdy rebelové uspěli se svou ofenzivou, až se v neděli dostali do hlavního města Damašku. Prezident Bašár Asad v letadle uprchl ze země do Ruska, které mu udělilo azyl. Podle Moskvy se Asad vzdal své funkce. 

Stalo se
České celebrity
Marek Ztracený

Puká mi srdce, přiznal Marek Ztracený. V rodné obci ho nepotěšili

Marek Ztracený je hrdý na to, odkud pochází. Aktuálně mu ale v jeho rodišti připravili nepříjemné překvapení. K zemi má totiž jít jedna budova, se kterou se v případě jednoho z nejslavnějších českých hudebníků pojí spousta vzpomínek. 

Světové celebrity
David Beckham

David Beckham se veřejně zastal manželky, která se ocitla pod palbou kritiky!

Bývalý fotbalista David Beckham se veřejně zastal své manželky Victorie, která čelí vlně internetové kritiky a posměchu kvůli své chladné reakci během čtvrtfinálového zápasu mistrovství světa v Miami.

Světové celebrity
Král Karel III.

Král Karel III. se dočkal. Po čtyřech letech spatřil svá vnoučata!

Děti prince Harryho a Meghan Markleové se po čtyřech letech poprvé setkaly se svým dědečkem, králem Karlem III. Buckinghamský palác potvrdil, že britský panovník společně s královnou Camillou hostili Harryho, Meghan a jejich dvě děti – sedmiletého prince Archieho a pětiletou princeznu Lilibet – v pátek ve svém soukromém venkovském sídle Highgrove House v Gloucestershire.

Světové celebrity
Katie Price

Děti Katie Price otevřeně promluvily o děsivém dospívání!

Bývalá glamour modelka Katie Price promluvila v ranním televizním pořadu This Morning o svém novém dokumentárním seriálu stanice Sky s názvem Nothing To Hide. V rozhovoru s moderátory Benem Shephardem a Cat Deeleyovou reagovala na emotivní výpovědi svých dětí Juniora a Princess, které v dokumentu před kamerou popsaly své pocity osamělosti a nedostatku lásky v době, kdy jejich matka bojovala se závislostí na drogách. Priceová přiznala, že kvůli vlastním psychickým problémům a tehdejšímu zhroucení vůbec netušila, jak moc její děti v té době trpěly.