Opakováním loňského finále začalo letošní mistrovství světa v hokeji, na kterém Česko obhajuje zlato z domácího šampionátu. V úvodním zápase základní skupiny v dánském Herningu se skóre opakovaně obracelo z jedné strany na druhou. Vítězem se nakonec stal národní tým, rozhodující gól padl z hokejky Romana Červenky v prodloužení.
Češi nastoupili do prvního zápasu ve skupině s elitním útokem Červenka-Sedlák-Pastrňák a bez Martina Nečase, jehož výstroj zůstala na cestě z Colorada v Londýně. Jeden ze strůjců zlatého úspěchu z Prahy tak musel na tribunu.
Švýcaři začali odvetu za loňskou finálovou porážku ve velkém stylu, když po 94 sekundách překvapil Marti ranou od mantinelu brankáře Vejmelku. Podruhé se puk ocitl za jeho zády v šesté minutě, ale obhájci stříbra nezvládli přechod přes modrou čáru, což odhalily videozáběry na základě trenérské výzvy. Ztráta tak zůstala jednobranková.
Vedení si soupeři svěřenců Radima Rulíka udrželi i po trestném střílení v 18. minutě, které jel David Pastrňák po předchozím faulu na unikajícího nejlepšího extraligového střelce Ondřeje Beránka. Hvězda Bostonu nepřekonala Genoniho a za 32 sekund padla branka na druhé straně. Švýcarské vedení navýšil Riat.
Pastrňák si ale připsal první kanadský bod ještě v úvodní dvacetiminutovce. Češi získali po dvou faulech přesilovku pět na tři, kterou po Pastrňákově přihrávce zužitkoval Matěj Stránský, který se stal autorem prvního českého gólu na turnaji.
Početní převaha pokračovala i v úvodu druhého dějství, ale proměnit se ji nepodařilo. Genoni podruhé kapituloval až na začátku sedmé minuty, kdy český tlak vyústil v přesný zásah Filipa Zadiny. Vyrovnáno.
K dokonání obratu přispěl další český zámek, kdy Pastrňák a spol. utavili obránce, předali útočné pásmo další pětce, jejíž součástí byl i obránce Filip Pyrochta, který od modré čáry propálil všechno, co mu stálo v cestě.
Přesilovku nicméně využili i hokejisté s helvetským křížem na hrudi v úvodu třetí třetiny, kdy pokračoval nerovnovážný stav po předchozím faulu Davida Špačka. Za Vejmelku se kotouč dostal od brusle Schmida. Protože nešlo o kopnutí, gól platil.
Druhý obrat skóre v utkání měli na svědomí švýcarští hokejisté. Přesně v čase 49:00 prostřelil českého gólmana Andrighetto, který se uvolnil v útočném pásmu a zamířil mezi ruku a tělo. Na vyrovnání v tu chvíli zbývalo rovných jedenáct minut.
Češi dostali velkou šanci na vyrovnání, když Malgin v 56. minutě vyhodil puk přes mantinel a dostal dvě trestné minuty za zdržování hry. A využili ji. Po rychlé souhře se nadvakrát zblízka prosadil Lukáš Sedlák a poslal zápas do prodloužení.
Nastavený čas se hrál ve třech proti třem a šance dlouho měli především Švýcaři. Vejmelka musel vytasit jeden velmi dobrý zákrok. Nakonec rozhodli elitní útočníci. Dopředu se rozjel Pastrňák, puk přenechal kapitánu Červenkovi a ten opět vstřelil vítěznou branku v úvodním zápase. Stejně jako před rokem v Praze proti Finům.
Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení (1:2, 2:0, 0:1 - 1:0)
20. Stránský, 27. Zadina, 36. Pyrochta, 57. Sedlák, 63. Červenka - 2. Marti, 18. Riat, 42. Schmid, 49. Andrighetto
Macaulay Culkin se podělil o překvapivou reakci svých dětí na vánoční film Sám doma. Dětská hvězda, která se proslavila právě touto rolí, prozradila, že jeho synové nemají vůbec tušení, že chlapce Kevina v ikonické sérii hraje jejich vlastní otec, přestože se na sváteční klasiku dívají. První film Sám doma měl premiéru v roce 1990, tedy před pětatřiceti lety, kdy bylo Macaulaymu pouhých deset let.
Sharon Osbourne se čtyři měsíce po úmrtí svého manžela, rockové ikony Ozzyho Osbournea, vrátila do centra pozornosti a uskutečnila své první veřejné vystoupení. Sedmdesátiletá manažerka a televizní hvězda se v Londýně zúčastnila okázalé akce, kterou pořádala Rebecca Vallance, a doprovázela ji její dcera Kelly Osbourne.
Princezna z Walesu prožila hektický týden, který zakončila vášnivým a upřímným projevem za všechny rodiče a oslnivým návratem na červený koberec při jedné z největších královských událostí roku. Ještě před slavnostním večerem s princem Williamem na Royal Variety Performance vyzvala vlivné obchodní lídry v zemi k podpoře zaměstnanců. Konkrétně nabádala k tomu, aby umožnili pracovníkům, zejména těm s malými dětmi, mít zdravý rodinný život.
Štefana Margitu čeká v příštím roce mimořádně emotivní moment, protože se opět postaví na pódium se svou manželkou Hanou Zagorovou. Zesnulou zpěvačku zastoupí hologram. Operní pěvec to nedávno opět potvrdil a prozradil nové podrobnosti.
Zdravotní stav Patrika Hezuckého je každý den - a zcela pochopitelně - tématem ranní show na Evropě 2. Leoš Mareš se momentálně musí obejít bez svého parťáka, proto posluchačům alespoň říká novinky z nemocnice. Třeba tu, že Hezucký by mohl zdravotnické zařízení opustit již tento týden.
Aleš Háma se již omluvil Janisi Sidovskému a Pavlu Vítkovi za nevhodný vtip na jejich adresu během pátečního předávání cen Český slavík. Žert prý ale použil již dříve. Pravdu odhalil Michal Jagelka, partner moderátora Aleše Cibulky.
Nadílka nové sněhové pokrývky se sice zastavila, ale série výstrah hydrometeorologického ústavu pokračuje. Meteorologové nově varují před náledím, které od pozdního čtvrtečního odpoledne hrozí na celém území republiky.
Policie se od čtvrtečního rána zabývá případem násilného úmrtí ženy na Šumpersku. Podezřelým v případu je její o několik let starší partner. Okolnostmi tragické události se zabývají kriminalisté.
Česko v úterý zasáhla smutná zpráva o úmrtí Jorgy Kotrbové. Televizní diváci dobře znali nejenom její tvář, ale také její hlas. Mluvila jím totiž v českém znění jedna z postav populárního zahraničního seriálu. Americká herečka, která se s Kotrbovou dokonce setkala, letos také zemřela.
V Česku se také tento týden potvrdilo nové ohnisko ptačí chřipky. Nákaza se prokázala v komerčním chovu v Blatné, informoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Ohnisko leží v již dříve vyhlášeném ochranném pásmu.
Jiřina Bohdalová na jaře oslavila již 94. narozeniny, ale navzdory vysokému věku se těší obdivuhodné vitalitě. Fanoušky to samozřejmě těší. Jak ostatně vyšlo najevo, legendární herečka nechce nad smrtí vůbec přemýšlet. Dokonce vynadala kolegyni, která na toto téma vtipkovala.
Poslední listopadový víkend, který je právě před námi, sice přinese noční mrazy, přes den se ale na mnoha místech oteplí nad nulu. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).