Česko svolalo povodňovou komisi. Ministr vyzval lidi, aby neriskovali

Petr Hladík
Petr Hladík, foto: Facebook Petr Hladík
Marek Novotný 8. července 2025 11:16
Sdílej:

V úterý ráno se z preventivních důvodů sešla ústřední povodňová komise. Na Moravě a ve Slezsku totiž dnes a zítra hrozí vydatné srážky. Platí meteorologická výstraha, místy spadne až 200 milimetrů. 

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) uvedl, že vydatné deště jsou očekávány zejména v Beskydech a Jeseníkách. "Situace nevypadá tak vážně jako loni na podzim, ale chceme být připraveni. Klíčová je obezřetnost a včasná koordinace," napsal na sociální síti X.

"Doporučujeme občanům v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji, aby se zbytečně nevystavovali nebezpečným situacím, zabezpečili svůj majetek, nevstupovali do vodních toků, suterénů a dalších podzemních prostor a dočasně nevyužívali koupací vody. Pořadatelé akcí a táborů by měli být v kontaktu s povodňovými orgány a průběžně sledovat vývoj situace," vyzval člen Fialovy vlády. 

Hladík zmínil práci hydrometeorologického ústavu, který spadá pod jeho úřad. Meteorologové podle ministra situaci průběžně vyhodnocují a každé tři hodiny zpřesňují modely. 

Aktuálně zůstává v platnosti výstraha vydaná v pondělí. "V úterý ve druhé polovině dne a ve středu očekáváme na Moravě a ve Slezsku trvalý a na východě i vydatný déšť s celkovými úhrny místy nad 50 mm, v oblasti Beskyd místy i 100 až 200 mm," uvedl ústav včera na sociální síti X.

Nejintenzivnější srážky se očekávají v úterý později odpoledne a večer, v noci na středu a ve středu dopoledne. Následně už bude srážková činnost slábnout. "Vzhledem k očekávaným vydatným srážkám bude docházet k vzestupům hladin vodních toků, které odvodňují Beskydy, Javorníky a Bílé Karpaty," varovali meteorologové. 

Přepokládá se, že v oblastech zasažených vydatnými dešťovými srážkami dojde k vzestupům hladin od úterního večera. Vodní toky mohou během středy překročit první stupeň povodňové aktivity. 

Stalo se
České celebrity
Pietní místo pro Patrika Hezuckého před budovou Evropy 2

Odhalili řečníka na Hezuckého pohřbu. Bude jediný, konstatoval Mareš

Poslední hodiny zbývají do začátku neveřejného posledního rozloučení s Patrikem Hezuckým, který zemřel na den přesně před týdnem. Bylo mu 55 let. Lidé budou moci obřad sledovat na obrazovkách před smuteční síní a nejspíš tak uslyší i řeč jediného člověka, který se na místě chopí slova. 

Domácí
Ilustrační fotografie.

Důchody přehledně. Jak to s nimi bude v příštím roce?

Důchody v roce 2026 budou především vypláceny v nové výši, kterou stanoví pravidelná lednová valorizace. Schválené jsou ale i další změny, jedna se například týká předčasných důchodů. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

České celebrity
Leoš Mareš

Marešův sen o Hezuckém. Kamarádovi poslal krásný vzkaz

Až odpoledne proběhne smuteční obřad, na kterém se nejbližší a přátelé rozloučí s Patrikem Hezuckým, který zemřel na den přesně před týdnem. Loučení ale začalo hned v pátek ráno ve vysílání Evropy 2. Z éteru se přitom opět ozval i hlas Leoše Mareše. 

České celebrity
Karel Šíp

Karel Šíp a ČT napínají diváky. Moderátorova smlouva se chýlí ke konci

Do konce letošního roku zbývá jen pár týdnů a také jen pár dílů Všechnopárty. V očích diváků přitom stále visí otazník nad tím, zda bude Karel Šíp se svým pořadem na obrazovkách České televize pokračovat i v roce 2026. Veřejnoprávní TV už sice odhalila jarní programové schéma, ale o oblíbené talk show v něm chybí jakákoliv zmínka.