Česko bylo již na začátku probíhajícího týdne na prahu chřipkové epidemie. Je tak velice pravděpodobné, že epidemie vypukne ještě před Vánocemi. Odborníci v té souvislosti apelují na lidi, aby ještě zvážili podstoupení očkování.
"Dle monitorovaných indikátorů stojíme na prahu chřipkové epidemie," potvrdila hlavní hygienička a ředitelka SZÚ Barbora Macková s odkazem na data. Již v minulém týdnu připadalo 1242 nemocných s akutními respiračními infekcemi na sto tisíc obyvatel. Došlo tak k vzestupu o více než 15 procent oproti předchozímu týdnu, nárůst byl značný zejména u školou povinných dětí od 6 do 14 let.
Nemocnost se výrazně zvyšuje i v kategorii chřipkových onemocnění, zejména u dětí a dospělých do 24 let. Jde o typický jev před začátkem chřipkové epidemie. Mezi jednotlivými kraji nepanují významné rozdíly v nemocnosti.
Pravděpodobnost rychlého nástupu chřipky potvrdila i Národní referenční laboratoř. "Hlavním nosným subtypem infekcí v Evropě, u kterého lze očekávat, že se může promítnout i do vývoje v ČR je typ A/H3N2," upřesnila viroložka Helena Jiřincová.
Ústav v pondělí zdůrazňoval, že je nadále možné a žádoucí očkovat se proti chřipce. Plná ochrana vakcínou nastupuje zhruba do 14 dnů od podání, přičemž v následujících týdnech se očekává další vzestup nemocnosti.
Odborníci zároveň apelují na dodržování základních hygienických návyků a respirační hygieny. Lidé by měli kýchat a kašlat do jednorázových kapesníků, případně do předloktí, nikoliv do dlaní či volně do prostoru. Je nutné myslet i na častou a důkladnou hygienu rukou. "Neváhejme použít respirátory či roušky na ochranu svou i svého okolí před infekcemi," dodali experti.
Česko čeká v noci z neděle na pondělí a během úvodního dne příštího týdne velmi zajímavá situace, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na některých místech se lidé mohou dočkat sněhové nadílky.
Expremiér Petr Fiala (ODS) o uplynulém víkendu opustil poslední z vrcholných funkcí, která mu zůstávala, protože si občanští demokraté zvolili nového předsedu strany. Fiala tak mohl konečně vyrazit na dovolenou, o kterou však v první řadě nestál on sám.
Ledovka způsobila v pátek ráno a dopoledne velké problémy v automobilové dopravě. Dálnici D1 uzavřela hromadná nehoda nejméně dvou desítek vozidel. V Jihomoravském kraji byl dokonce vyhlášen traumaplán.
Bývalý výrazný starosta jedné z pražských městských částí Pavel Novotný se chce vrátit do řad ODS, kterou opustil poté, co byl v loňském roce odsouzen. Oznámil to na sociálních sítích. Občanští demokraté si o uplynulém víkendu zvolili nového předsedu, Martin Kupka nahradil v nejvyšší stranické funkci Petra Fialu.
Mahulena Bočanová připomněla lidem, jaké problémy mohou nastat při cestování letadlem. Při posledním výletu na Kanárské ostrovy totiž hrozilo, že se někdo z její výpravy nedostane na palubu. Co se přesně stalo?
Meteorologové ji sice předem neavizovali, ale na Moravě a ve Slezsku udeřila v pátek ráno ledovka. Od brzkých ranních hodin nastaly problémy v dopravě, k omezení provozu došlo na dálnicích D1 a D2.
Počasí se v závěru probíhajícího týdne obejde většinou beze srážek. Meteorologové je očekávají až v neděli večer, přičemž může jít o déšť i sníh. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X.
Zajímavá věc se stala v početné rodině rockera Petra Jandy. Jeden z jejích členů totiž změnil identitu. Neznamená to však, že by se od blízkých chtěl distancovat. Slavný hudebník dává najevo, že dotyčný má jeho podporu i v současnosti.
Zdeněk Troška je sice ve filmařském důchodu, ale před časem si chtěl splnit jeden sen a uspořádat akci v největší české hale. Ze zdravotních důvodu ji následně zrušil. Nyní nad show vynesl definitivní verdikt.
I Helena Vondráčková vstoupila do nového kalendářního roku, v jehož polovině oslaví 79. narozeniny. Přestože by si mohla užívat zaslouženého důchodu, má už dokonce plány na příští rok. Není divu, vždyť legendární zpěvačka udivuje neuvěřitelnou vitalitou.
V Česku byla o uplynulém víkendu zadržena osoba podezřelá z činnosti pro čínskou zpravodajskou službu. Informovala o tom policie, realizaci v případu potvrdila i Bezpečnostní informační služba (BIS).
Policie se zabývá případem nebezpečného vyhrožování prezidentovi Petru Pavlovi. Zadržela muže, který před návštěvou hlavy státu v Olomouckém kraji napsal nevhodný komentář na sociální síti. Dotyčnému může hrozit i trest odnětí svobody.