Začíná víkend, který bude zřejmě nejchladnějším víkendem letošního dubna. Očekává se noční a ranní mráz, v neděli nebude moc teplo ani přes den. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Do Česka bude proudit arktický vzduch od severu až severovýchodu, jehož příliv začne slábnout až na začátku příštího týdne. Víkendová předpověď jím tak bude zásadně ovlivněna.
V sobotu to ještě nebude tak patrné, protože dnešní maxima ještě mohou dosáhnout až 15 °C. Byly by tak o deset stupňů vyšší, než hodnoty očekávané zítra. Nedělní nejvyšší teploty se udrží v rozmezí od jednoho do pěti stupňů nad nulou. V noci ze soboty na neděli bude mrznout, varují meteorologové.
Předpověď na sobotu:
Ráno oblačno až zataženo, ojediněle přeháňky, na severu a severovýchodě nad 900 m sněhové. Během dne od severu většinou polojasno. K večeru na severu a severovýchodě opět přibývání oblačnosti a ojediněle sněhové přeháňky. Nejvyšší denní teploty 9 až 13 °C, na jihu a jihozápadě kolem 15 °C, v 1000 m na horách kolem 7 °C, v Jeseníkách a Beskydech kolem 3 °C, na Šumavě kolem 11 °C. V noci slabý proměnlivý vítr do 4 m/s, k ránu začne zesilovat, během dne čerstvý severní 4 až 9 m/s, ve východní polovině území místy s nárazy kolem 15 m/s.
Předpověď na neděli:
Zpočátku skoro jasno až polojasno. Během dne proměnlivá, převážně velká oblačnost. Ojediněle sněhové přeháňky, zejména na horách. Nejnižší noční teploty 0 až -5 °C. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C. V Čechách mírný severní vítr 2 až 6 m/s, na Moravě a ve Slezsku čerstvý 5 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s. K večeru bude vítr slábnout.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.