Chřipka je v Česku skoro na vrcholu, tvrdí experti. Nemocných znovu přibylo

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
Marek Novotný 4. února 2025 19:21
Sdílej:

Česko se nachází poblíž vrcholu chřipkové epidemie, uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ) na základě dat. Nemocnost u akutních respiračních infekcí činila v pátém kalendářním týdnu 2251 nemocných na sto tisíc obyvatel. Šlo o mezitýdenní vzestup o 16 procent. Nemocných přibývá ve všech věkových kategoriích. V kategorii chřipkových onemocnění se nemocnost zvýšila o více než 86%. 

"V aktuální chřipkové sezoně máme do konce ledna hlášeno celkem 175 klinicky závažných případů chřipkové infekce vyžadující hospitalizaci v režimu intenzivní péče, z toho 38 lidí následkům infekce podlehlo. Vidíme, že nemocnost v kategorii chřipce podobných infekcí se v 5. týdnu zvýšila o více než 86% a hovoříme tak o rozvinuté epidemii chřipky na celém území České republiky," uvedl Jan Kynčl z oddělení epidemiologie infekčních nemocí. 

Státní zdravotní ústav zdůraznil, že z dat ECDC a Světové zdravotnické organizace (WHO) vyplývá, že výskyt chřipky je aktuálně vysoký i v dalších evropských zemích.

Národní referenční laboratoř konstatovala, že nadále eviduje vysoké počty pozitivních záchytů virů chřipky, která je dominantním původcem respiračních onemocnění, ve vyšetřených vzorcích. V populaci cirkulují viry chřipky typu A i viry chřipky typu B.

"S ohledem na kompetence jednotlivých krajských hygienických stanic, které dle situace dobře nastavují potřebná protiepidemická opatření podle aktuální situace v daném kraji, není v tuto chvíli důvod sahat k celoplošným opatřením," konstatovala hlavní hygienička Barbora Macková.

Macková apelovala na lidi, aby dodržovali respirační hygienu a důkladnou hygienu rukou. "Chraňme prosím rouškami a respirátory nejen sebe před infekcí, ale snažme se bránit i šíření infekce v našem okolí. Zejména náchylní k těžkému průběhu chřipky jsou neočkovaní senioři a imunitně oslabení. Využívejme ochranu úst a nosu i tam, kde to přímo nenařizují lokální opatření, určitě ale v zařízeních zdravotních a sociálních služeb," dodala. 

Témata:
Stalo se
České celebrity
Rytmus

Patrik "Rytmus" Vrbovský má jasno: Tohle synovi nedovolí

Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.

České celebrity
Tatiana Pauhofová a Vojtěch Vodochodský ve filmu Vlny.

Jiří Mádl to možná tušil. Na jeho Vlny se naladili i Slováci

Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku. 

České celebrity
Felix Slováček a Dagmar Patrasová dorazili na poslední rozloučení s dcerou. (15.4.2025)

Nelehké dny Felixe Slováčka. Bez prášků nezabere, pomáhá mu práce

Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období. 

Zahraničí
Vladimir Putin

Velikonoční příměří na Ukrajině. Vyhlásil ho Putin, čeká se na reakci Kyjeva

Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.