Chřipková epidemie v Česku: Nemocnice zavádí opatření

Nemocnice, ilustrační foto
Nemocnice, ilustrační foto, foto: Pixabay
Libor Novák 14. ledna 2025 15:24
Sdílej:

Česko v současnosti čelí rostoucí epidemii respiračních onemocnění, zejména chřipky, která výrazně zatěžuje zdravotnická zařízení. 

Situace vedla k přijetí prvních preventivních opatření, zejména zákazů návštěv v nemocnicích. Například v Nemocnici Jihlava byly zakázány návštěvy na kardiologickém a neurologickém oddělení.

Podle mluvčí nemocnice Moniky Zachrlové jsou infekční oddělení přeplněná pacienty s chřipkou, a proto nemocnice apeluje na všechny návštěvníky, aby používali ochranu dýchacích cest, uvedla televize Nova.

Podobné kroky přijala také pelhřimovská nemocnice, kde od středy omezují návštěvy na lůžkových odděleních. Situace je vážná především na Vysočině, kde v okresech Žďársko a Pelhřimovsko překročil počet nakažených hranici dvou tisíc na 100 tisíc obyvatel. Epidemický stav hlásí také některé části východních Čech, jižní Moravy a Plzně.

I v regionech, kde zatím epidemický práh nebyl překročen, počty nakažených rychle rostou. Nejvíce případů se objevuje mezi dětmi, které si nemoc často předávají ve školách a školkách. Podle Štěpánky Čechové, mluvčí Státního zdravotního ústavu, se Česká republika již nachází na prahu celoplošné chřipkové epidemie, přičemž další růst nakažených se očekává v následujících týdnech.

Zdravotníci apelují na veřejnost, aby dodržovala základní hygienická opatření, jako je časté mytí rukou, nošení roušek v uzavřených prostorách a vyhýbání se kontaktu s nemocnými. Zvláštní pozornost by měla být věnována ochraně dětí, seniorů a osob s oslabenou imunitou, kteří jsou vůči komplikacím spojeným s chřipkou nejzranitelnější. 

Chřipka je každoročně jedním z nejčastějších virových onemocnění, které zasahuje populaci zejména v chladnějších měsících. Toto onemocnění se šíří kapénkovou infekcí, a protože může mít u některých skupin obyvatel závažné následky, je důležité vědět, jak se jí účinně bránit a jak ji léčit, pokud nás přece jen zasáhne.

Základem prevence je posilování imunity. Klíčem k dobré obraně organismu je zdravý životní styl, zahrnující pestrou stravu bohatou na vitamíny a minerály. Zejména vitamín C, zinek a vitamín D hrají klíčovou roli při podpoře imunitního systému. Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, dostatek spánku a vyhýbání se nadměrnému stresu jsou dalšími důležitými faktory. Během sezóny chřipek je dobré také dbát na zvýšenou hygienu, například časté mytí rukou a dezinfekci povrchů, kterých se dotýká více lidí.

Dalším významným nástrojem prevence je očkování. Vakcína proti chřipce je každoročně aktualizována tak, aby odpovídala aktuálním mutacím viru. Očkování se doporučuje zejména rizikovým skupinám, jako jsou senioři, chronicky nemocní pacienti, těhotné ženy a zdravotničtí pracovníci.

Pokud se chřipka přece jen objeví, klíčem k úspěšnému zvládnutí onemocnění je především odpočinek. Organismus potřebuje energii na boj s infekcí, a proto bychom měli zůstat doma, vyhnout se fyzické aktivitě a zajistit si dostatek klidu. Důležité je také dodržovat pitný režim, protože horečka a pocení mohou vést k dehydrataci. Teplé čaje s medem, citronem nebo zázvorem mohou pomoci zmírnit bolest v krku a celkově přispět k pohodlí pacienta.

Pro zmírnění příznaků, jako je horečka, bolesti hlavy nebo svalů, mohou být užitečné volně prodejné léky, například paracetamol nebo ibuprofen. Při ucpaném nosu je vhodné používat nosní spreje s mořskou vodou nebo léky na zmírnění otoků sliznic. Kašel lze léčit podle jeho povahy – na suchý kašel jsou vhodné tlumivé přípravky, zatímco na vlhký kašel pomáhají léky podporující vykašlávání.

Je však důležité rozpoznat příznaky, které mohou signalizovat komplikace. Pokud se objeví obtíže s dýcháním, vysoké horečky, které nereagují na léčbu, nebo pokud se stav pacienta po počátečním zlepšení opět zhorší, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. Zvláštní pozornost by měli věnovat svému stavu lidé se slabší imunitou, děti a starší osoby. 

Témata:
Stalo se
Zahraničí
Vladimir Putin

Putinovi se režim hroutí pod rukama? Už si toho všímají i v Rusku

Ruský prezident Vladimir Putin se od počátku své vlády snažil vybudovat obraz neotřesitelného lídra, který pevně ovládá svou zemi i její mezinárodní vliv. Nicméně současné události, a zejména porážka jeho spojence Bašára Asada v Sýrii, vrhají stín pochybností na stabilitu jeho režimu. Pád syrského prezidenta do exilu v Moskvě je nejen symbolem ztráty ruských imperiálních ambicí na Blízkém východě, ale i varovným signálem pro Putina samotného.

České celebrity
Karel Šíp

Karel Šíp a dehonestující označení. Jiří Suchý s ním má problém

Karel Šíp patří k hvězdám českého šoubyznysu, ale ještě větším jménem je Jiří Suchý. Oba muže pojí přátelství, ale legendární principál Semaforu má problém s jedním označením, které populární moderátor pro lidi svého druhu vymyslel. 

Domácí
Nemocnice, ilustrační foto

Chřipková epidemie v Česku: Nemocnice zavádí opatření

Česko v současnosti čelí rostoucí epidemii respiračních onemocnění, zejména chřipky, která výrazně zatěžuje zdravotnická zařízení. 

České celebrity
Anna Slováčková

Nevyplácí se to. Anička Slováčková přiznala úvahy o odchodu

Anička Slováčková se během boje se zákeřnou nemocí potýká s nejrůznějšími výkyvy, což vědí i její fanoušci, které poctivě informuje. Pravdou ale je, že dcera slavných rodičů zvažovala, že se lidem úplně ztratí z očí.