Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.
V roce 2023 tento plynovod přepravil více než 14 miliard kubických metrů ruského plynu, což představovalo přibližně pět procent evropské poptávky. Nahradit tento objem však nebude jednoduché, uvedl server Meduza.
Evropské státy nyní musí sáhnout po dražších alternativách, včetně nestabilního trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG), což dále prohlubuje již existující energetickou krizi. Ceny plynu během posledního roku vzrostly o více než 50 procent a v posledních týdnech dále akcelerovaly kvůli zvýšené poptávce během zimního období.
Ruská státní společnost Gazprom přichází podle odhadů agentury Bloomberg o přibližně šest miliard dolarů ročně z výnosů z exportu plynu. Ukrajina ztrácí stovky milionů dolarů na tranzitních poplatcích, které dříve představovaly významný příspěvek do státního rozpočtu. Tento výpadek rovněž oslabuje její strategickou pozici va rámci evropského energetického trhu. Ruský prezident Vladimir Putin odhadl ukrajinské ztráty na 800 milionů dolarů ročně.
Pro Evropu tranzitní výpadek znamená zvýšení nákladů na plyn. Slovensko, které je jedním z nejvíce zasažených států, odhaduje dodatečné náklady na 90 milionů eur ročně jen na zajištění stabilních dodávek plynu alternativními cestami. Předseda vlády Robert Fico varoval, že přerušení tranzitu povede k "radikálním důsledkům" pro celou Evropskou unii a pohrozil Ukrajině odvetnými opatřeními, včetně omezení dodávek elektřiny.
Podle Tatiany Mitrové z Centra pro globální energetickou politiku na Kolumbijské univerzitě je ukončení tranzitu nejen praktickým, ale i symbolickým ukončením éry sovětského plynovodu, který po desetiletí přiváděl sibiřský plyn do Evropy. Síť plynovodů, kdysi považovaná za páteř evropské energetiky, je nyní stínem svého bývalého já.
Evropská komise se dlouhodobě připravovala na snížení závislosti na ruském plynu. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen stanovila cíl eliminovat veškerý dovoz fosilních paliv z Ruska do roku 2027. Přesto zůstává dovoz ruského LNG na rekordních úrovních, protože nahrazení tohoto zdroje je obtížné.
Gazprom pokračuje v dodávkách plynu do Srbska a Maďarska prostřednictvím plynovodu TurkStream, který obchází Ukrajinu, ale tento plynovod nemůže plně kompenzovat ztráty z uzavřeného tranzitu. Další možnosti, jako plynovod přes Polsko nebo Nord Stream, byly uzavřeny nebo vážně poškozeny.
Celkově situace zvýší tlak na evropské státy, aby hledaly nové zdroje energie a posílily energetickou bezpečnost. Navzdory okamžitým obtížím však tento krok zřejmě urychlí evropskou transformaci směrem k udržitelnější energetice.
Vlny, které reprezentují Česko na Oscarech, a Amerikánka získaly nejvíce nominací pro 32. ročník výročních cen Český lev. O sošku se utká celkem 29 titulů v rámci 24 statutárních kategorií. V pondělí o tom informovala Česká filmová a televizní akademie (ČFTA).
Marek a Eva Adamczykovi se na startu nového týdne pochlubili radostnou novinkou z osobního života. Olympijská vítězka ve snowboardcrossu a známý herec se dočkali prvního potomka. Rovnou odhalili i pohlaví a jméno miminka.
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před náledím a ve třech krajích navíc teploty klesnou pod -12 °C. Podle meteorologů lidem hrozí omrzliny. Jak jim předejít a co dělat, když vás potkají?
StarDance má za sebou dvě řady ve dvou letech, což pokaždé znamená, že bude následovat pauza. Letos ji v programovém schématu České televize nenajdeme. Jedna česká celebrita se přesto objeví na tanečním parketu. Eva Burešová udělala rozhodnutí, jehož mohou její tuzemští fandové litovat.
Česko v těchto dnech svírá mrazivé počasí, a to zejména přes noc. Teploty budou opět klesat hluboko pod nulu i v následujících hodinách. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v té souvislosti varuje i před náledím.
Synové Moniky Absolonové mohou po rodičích podělit umělecké i sportovní vlohy, ale roli samozřejmě sehraje i výchova. Populární zpěvačka by nejspíš byla ráda, kdyby hoši k úkolům v budoucnosti přistupovali podobně jako ona.
Podmořská sopka Axial Seamount, nacházející se necelých 300 mil od pobřeží Oregonu, by mohla podle vědců vybuchnout v roce 2025. Tato nejaktivnější sopka severovýchodního Tichého oceánu byla naposledy aktivní v letech 1998, 2011 a 2015. Nyní její povrch dosahuje 95 % úrovně před poslední erupcí, což naznačuje, že další výbuch je na spadnutí, uvedl server Newsweek.
Rozchod Jaromíra Soukupa s Evou Feuereislovou by měl Agátě Hanychové udělat radost, protože pro poslední partnerku podnikatele opravdu neměla hezká slova. Jenže Plastic Queen řekla na rozloučenou něco, co influencerku rozhodně nepotěší.
Jiřina Bohdalová sice ze zdravotních důvodů sekla s divadlem, ale pořád jí zůstalo televizní a filmové herectví. Má navíc dva dvorní režiséry. Vedle Zdeňka Zelenky je tím druhým Jiří Strach, který s legendou natočil i její zatím poslední film Svatá. A jak sama herečka přiznala, Strach ví, jak je k ní třeba přistupovat.
Bývalý britský premiér Boris Johnson označil ruského prezidenta Vladimira Putina za „zas**ného idiota“ kvůli jeho imperiálním ambicím. Johnson, známý svou otevřenou podporou Ukrajiny od začátku ruské invaze v únoru 2022, použil tento výraz během rozhovoru pro zpravodajský web Delfi, uvedl server SkyNews.
Dara Rolins v uplynulých dnech i pod tlakem spekulací přiznala, že se zasnoubila s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem. Nyní poskytla první obsáhlejší zpověď o žádosti o ruku i chystané svatbě.
Překvapení neskrývají diváci televize Nova, která přišla o jednu ze stálic a tváří zpravodajství. Jedna z moderátorek opouští stanici po 12 letech, z čehož je zřejmé, že o Lucii Borhyovou nejde. Na obrazovce už lidé neuvidí Ivetu Lutovskou.