Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.
V roce 2023 tento plynovod přepravil více než 14 miliard kubických metrů ruského plynu, což představovalo přibližně pět procent evropské poptávky. Nahradit tento objem však nebude jednoduché, uvedl server Meduza.
Evropské státy nyní musí sáhnout po dražších alternativách, včetně nestabilního trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG), což dále prohlubuje již existující energetickou krizi. Ceny plynu během posledního roku vzrostly o více než 50 procent a v posledních týdnech dále akcelerovaly kvůli zvýšené poptávce během zimního období.
Ruská státní společnost Gazprom přichází podle odhadů agentury Bloomberg o přibližně šest miliard dolarů ročně z výnosů z exportu plynu. Ukrajina ztrácí stovky milionů dolarů na tranzitních poplatcích, které dříve představovaly významný příspěvek do státního rozpočtu. Tento výpadek rovněž oslabuje její strategickou pozici va rámci evropského energetického trhu. Ruský prezident Vladimir Putin odhadl ukrajinské ztráty na 800 milionů dolarů ročně.
Pro Evropu tranzitní výpadek znamená zvýšení nákladů na plyn. Slovensko, které je jedním z nejvíce zasažených států, odhaduje dodatečné náklady na 90 milionů eur ročně jen na zajištění stabilních dodávek plynu alternativními cestami. Předseda vlády Robert Fico varoval, že přerušení tranzitu povede k "radikálním důsledkům" pro celou Evropskou unii a pohrozil Ukrajině odvetnými opatřeními, včetně omezení dodávek elektřiny.
Podle Tatiany Mitrové z Centra pro globální energetickou politiku na Kolumbijské univerzitě je ukončení tranzitu nejen praktickým, ale i symbolickým ukončením éry sovětského plynovodu, který po desetiletí přiváděl sibiřský plyn do Evropy. Síť plynovodů, kdysi považovaná za páteř evropské energetiky, je nyní stínem svého bývalého já.
Evropská komise se dlouhodobě připravovala na snížení závislosti na ruském plynu. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen stanovila cíl eliminovat veškerý dovoz fosilních paliv z Ruska do roku 2027. Přesto zůstává dovoz ruského LNG na rekordních úrovních, protože nahrazení tohoto zdroje je obtížné.
Gazprom pokračuje v dodávkách plynu do Srbska a Maďarska prostřednictvím plynovodu TurkStream, který obchází Ukrajinu, ale tento plynovod nemůže plně kompenzovat ztráty z uzavřeného tranzitu. Další možnosti, jako plynovod přes Polsko nebo Nord Stream, byly uzavřeny nebo vážně poškozeny.
Celkově situace zvýší tlak na evropské státy, aby hledaly nové zdroje energie a posílily energetickou bezpečnost. Navzdory okamžitým obtížím však tento krok zřejmě urychlí evropskou transformaci směrem k udržitelnější energetice.
O víkendu nás čeká teplé počasí s jarními teplotami. Vyplývá to z předpovědi ČHMÚ.cz.
Bývalá nizozemská modelka Rebecca Loos (47), která před více než dvaceti lety tvrdila, že měla poměr s fotbalovou hvězdou Davidem Beckhamem (49), se k celé záležitosti znovu vrátila v novém rozhovoru. V pořadu 60 Minutes Australia prohlásila, že si za svými slovy stále stojí a že nikdy nelhala.
Michal Suchánek je lidem na očích poměrně často. Nyní přiznal, že sám má se zrakem velké problémy, které začaly při natáčení populárního televizního pořadu Partička. Co se tam stalo?
Hračky jsou pro psa především zdrojem zábavy, zároveň jsou ale důležité i pro jeho mentální stimulaci a fyzickou aktivitu. Špatný výběr ale může vést k nudě, frustraci či dokonce zdravotním rizikům. Proto je třeba vybírat pečlivě.
Felix Slováček prožívá nejtěžší období v životě, od neděle se vyrovnává se smrtí milované dcery Aničky. Právě jejím přáním ale bylo, aby život rodičů šel dál i v momentu, kdy nastane neodvratný konec jejího životního příběhu. Hudebník se rozhodl ji poslechnout.
Bez zbytečného humbuku se ve středu uskutečnila návštěva britského krále Karla III. ve Vatikánu, kde se panovník setkal s papežem Františkem. Jednalo se za zavřenými dveřmi, protože svatý otec se stále zotavuje po nedávných zdravotních problémech.
Jiřina Bohdalová se i v téměř 94 letech těší poměrně dobrému zdraví, může tak mít plány i na příští rok. Jeden takový odhalila v souvislosti s akcí, které se zúčastnila v botanické zahradě v Praze.
Člověk by řekl, že s Dádou Patrasovou a Felixem Slováčkem, truchlícími rodiči zesnulé Aničky Slováčkové, momentálně každý soucítí. Některé informace ale hovoří o opaku.
Jaromír Soukup před časem zmizel z televizních obrazovek, kde byl dlouhá léta prakticky nepřetržitě. Podnikání v médiích se mu ale zhroutilo. Nyní se na scénu vrací. Soukup naznačil, že už příští týden chystá comeback.
Karel Šíp si občas nebere servítky při obraně své úspěšné televizní talk show Všechnopárty. Aktuálně se popasoval s kritikou, že počet mužských hostů převažuje nad počtem žen v pořadu.
Rozsáhlý požár vypukl ve středu večer v Ostravě-Přívoze, kde hořela budova dříve populárního bistra. Panovaly přitom obavy, že se uvnitř mohou nacházet lidé bez domova. To se naštěstí nepotvrdilo. Příčina události je předmětem vyšetřování.
Televizním divákům neunikly emoce Evy Burešové během nedělního přímého přenosu slovenské televizní show Let's Dance. Vyvolalo je úmrtí Anny Slováčkové po dlouhém boji s vážnou nemocí. Zazněla přitom slova, po kterých musí Burešová vysvětlovat, jaký byl její vztah se Slováčkovou.