Jihokorejský parlament schválil v sobotu impeachment prezidenta Jun Sok-jola. Jde o mimořádný politický otřes a druhý případ za poslední desetiletí, kdy bylo vůči jihokorejskému prezidentovi zahájeno řízení o odvolání z funkce. Důvodem impeachmentu je prezidentovo kontroverzní vyhlášení stanného práva, které vedlo k politické krizi a pobouření veřejnosti.
Prezident Jun vyhlásil 3. prosince stanné právo a vyslal vojáky do parlamentu s cílem zabránit zákonodárcům zasedat. Tento krok byl podle prezidenta reakcí na dlouhodobou politickou blokádu, ale vedl k dramatickým scénám, kdy zákonodárci pronikli přes vojenské kordony, aby mohli hlasovat proti jeho dekretu.
Junův krok vyvolal vlnu odporu v zemi, která má stále čerstvé vzpomínky na období vojenské diktatury a stanného práva, jež skončilo v 80. letech. Jeho rozhodnutí sjednotilo opozici i část vládní strany, která nakonec podpořila impeachment, uvedl server CNN.
Impeachment schválilo 204 zákonodárců, zatímco 85 bylo proti. Po hlasování se před budovou parlamentu v Soulu sešly tisíce demonstrantů, kteří slavili prezidentovo odvolání. Jeden z demonstrantů uvedl: „Demokracie je zpět!“ Jiní však varovali, že země čelí nejistým časům.
Na druhé straně se v centru Soulu shromáždili prezidentovi podporovatelé, kteří vyjadřovali svou solidaritu s Junem. Nyní čeká na rozhodnutí Ústavního soudu, který má šest měsíců na to, aby potvrdil nebo zvrátil jeho odvolání.
Jun byl okamžitě suspendován z výkonu svých pravomocí. Dočasně ho nahradí premiér Han Dok-su, který slíbil, že zajistí stabilní fungování vlády. Situace však zůstává napjatá, neboť i Han čelí vyšetřování za svou roli v rozhodnutí o stanném právu.
Vyhlášení stanného práva bylo doprovázeno obviněními prezidenta z „protistátních aktivit“ vůči opozici a tvrzeními o jejích vazbách na Severní Koreu, což opozice popírá. Tento akt eskaloval politické napětí a vedl k vyšetřování prezidenta z vlastizrady a zneužití pravomocí. Policie minulý týden provedla razii v prezidentské kanceláři a Junovi bylo zakázáno opustit zemi.
Situace připomíná krizi z let 2016–2017, kdy byla prezidentka Pak Kun-hje odvolána z funkce kvůli korupčnímu skandálu. Po impeachmentu byla obviněna, odsouzena a později omilostněna. Nyní země čelí podobné nejistotě, která může ochromit její politický systém na měsíce.
Jižní Korea, klíčová ekonomika východní Asie a významný spojenec USA, se nyní musí vyrovnat s politickým vakuem a otázkou, jak obnovit důvěru v demokratické instituce. Mnozí pozorovatelé varují, že další kroky Ústavního soudu budou klíčové nejen pro osud prezidenta Juna, ale i pro stabilitu celé země.
Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.
Felix Slováček v úterý vyprovodil milovanou Aničku na poslední cestu, ale v nejnovější zpovědi se vrací do neděle 6. dubna, kdy dcera po statečném boji s rakovinou zemřela. Stalo se tak v obklopení nejbližšími osobami. Jak vypadaly její poslední chvíle mezi námi?
Finská veřejnoprávní televize Yle zveřejnila dosud neznámé záběry z loňského atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Autorkou materiálu je kameramanka Ivana Čukanová, která je poskytla pro připravovaný dokument o současném Slovensku.
Jedna z dlouhodobě nejpopulárnějších českých kapel se uprostřed koncertní šňůry potýká s velkými personálními problémy. Zpěváka J.A.R. Dana Bártu postihlo zranění, které hudebníky zcela zásadně limituje. Co se mu stalo?
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Jaromír Soukup se měl už o nadcházejícím víkendu vrátit do ringu, ale skutek utekl. Organizátoři v uplynulých dnech oznámili, že sobotní zápas kontroverzního podnikatele se neuskuteční. Fanoušci se ale boháče mezi provazy dočkají, nicméně až později.
Po dvou dnech s letními teplotami pozorujeme v Česku výraznou změnu počasí. Na značné části území prší a nejde o jen tak ledajaký déšť. Může se v něm objevit saharský prach, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Radostnou novinku ve čtvrtek oznámila Veronika Khek Kubařová. Jen několik týdnů před 38. narozeninami se pochlubila, že s manželem čekají po deseti letech manželství prvního potomka.
Počasí se o víkendu mírně ochladí. Oproti předchozím dnům se v sobotu letních teplot nedočkáme, v neděli ale podle ČHMÚ.cz bude citelně tepleji.
Rodina slavného hollywoodského herce Genea Hackmana, držitele dvou Oscarů, zažila tragédii, která nyní otřásá nejen americkými médii. Jeho manželka, 61letá Betsy Arakawa, zemřela za záhadných okolností, jež si nyní odborníci spojují s nakažením vzácným hantavirem. Nemoc je přenášena hlodavci a je známá svými příznaky podobnými chřipce, které však mohou mít fatální následky.
Po úterním posledním rozloučení s milovanou dcerou se naplno dozvídáme, jak velké je trápení Felixe Slováčka a tedy i jeho manželky Dagmar Patrasové. Saxofonista popsal, jak na tom v těchto dubnových dnech je.
Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.