Děsivé praktiky na amerických školách. Umírají v nich tisíce původních obyvatel

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Libor Novák 23. prosince 2024 18:42
Sdílej:

Americký deník The Washington Post zveřejnil výsledky svého ročního vyšetřování, podle kterého na internátních školách pro původní obyvatele Spojených států zemřelo více než 3000 dětí. 

Tento počet je trojnásobkem oficiálních údajů, které letos v červenci uvedlo americké ministerstvo vnitra. Podle něj v těchto institucích přišlo o život 973 dětí. Zjištění The Washington Post tak odhalují mnohem rozsáhlejší tragédii, než se dosud předpokládalo.

Internátní školy pro děti původních obyvatel byly v USA provozovány od roku 1819 až do sedmdesátých let 20. století. Jejich účelem byla násilná asimilace dětí do kultury evropských přistěhovalců, zahrnující přijetí křesťanské víry a ztrátu vlastního jazyka i tradic.

Judi Gaiashkibos, ředitelka jednoho z výborů pro původní obyvatele, popsala podmínky v těchto školách jako podobné vězeňským táborům. Děti zde často trpěly podvýživou, nemocemi a byly vystaveny fyzickému i sexuálnímu zneužívání, často ze strany představitelů katolické církve.

Zesnulé děti byly obvykle pohřbívány na hřbitovech v blízkosti škol. Mnoho hrobů zůstává dodnes neoznačeno, což původním obyvatelům USA ztěžuje identifikaci a nalezení ostatků svých příbuzných. Tato skutečnost prohlubuje rány způsobené násilným oddělením rodin a ztrátou kulturní identity.

Kabinet prezidenta Joea Bidena v posledních letech přijal několik kroků k nápravě historických křivd. V říjnu se americká vláda omluvila za nucené umísťování dětí do těchto škol a označila tyto praktiky za jednu z nejtemnějších kapitol v historii USA. Bidenova administrativa rovněž investovala značné prostředky do komunit původních obyvatel, podpořila jejich autonomii a zavedla opatření na ochranu posvátných míst.

Navzdory těmto krokům však původní obyvatelé Spojených států zůstávají socioekonomicky znevýhodněni. Mnozí odborníci poukazují na to, že staletí marginalizace, systematického útlaku a kulturní destrukce po příchodu Evropanů zásadně přispěla k jejich současné situaci. 

Témata:
Stalo se
České celebrity
Libor Bouček s manželkou.

Libor Bouček na zásadním místě. Tady se před 11 lety začal psát krásný příběh

Libor Bouček se svou rodinou utíká před zimou na exotickou dovolenou, kde si dopřejí slunce a teplo. Zvolili Mauricius, destinaci, která pro něj a jeho manželku Gabrielu nese hluboký emocionální význam a spoustu nezapomenutelných vzpomínek.

Počasí
podzimní počasí, ilustrační fotografie

Rok 2024 byl z pohledu počasí významný. Bohužel ne moc pozitivně

Rok 2024 se stal významným milníkem v dějinách klimatické změny, když byl poprvé zaznamenán průměrný globální nárůst teploty o více než 1,5 °C ve srovnání s předindustriálním obdobím. Tento symbolický práh, který byl stanoven jako ideální hranice v Pařížské dohodě, je varovným signálem pro celý svět. Vědci však zdůrazňují, že tento nárůst je zatím pouze dočasný, a naléhavě vyzývají k rozhodné akci, která by mohla změnit trajektorii budoucího klimatu. 

České celebrity
Tomáš Macháč

Nový československý pár? Tomáš Macháč odráží spekulace

Na kurtu i mimo tenisový dvorec tvořil český tenista Tomáš Macháč pár s kolegyní Kateřinou Siniakovou. Loni spolu získali olympijské zlato, když už ale v osobním životě nedrželi pospolu. Nyní se objevily spekulace o možném novém vztahu reprezentanta. 

Počasí
Lyžování

Počasí bude lákat na hory. Meteorologové řekli, jak tam o víkendu bude

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy.