Děsivé praktiky na amerických školách. Umírají v nich tisíce původních obyvatel

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Libor Novák 23. prosince 2024 18:42
Sdílej:

Americký deník The Washington Post zveřejnil výsledky svého ročního vyšetřování, podle kterého na internátních školách pro původní obyvatele Spojených států zemřelo více než 3000 dětí. 

Tento počet je trojnásobkem oficiálních údajů, které letos v červenci uvedlo americké ministerstvo vnitra. Podle něj v těchto institucích přišlo o život 973 dětí. Zjištění The Washington Post tak odhalují mnohem rozsáhlejší tragédii, než se dosud předpokládalo.

Internátní školy pro děti původních obyvatel byly v USA provozovány od roku 1819 až do sedmdesátých let 20. století. Jejich účelem byla násilná asimilace dětí do kultury evropských přistěhovalců, zahrnující přijetí křesťanské víry a ztrátu vlastního jazyka i tradic.

Judi Gaiashkibos, ředitelka jednoho z výborů pro původní obyvatele, popsala podmínky v těchto školách jako podobné vězeňským táborům. Děti zde často trpěly podvýživou, nemocemi a byly vystaveny fyzickému i sexuálnímu zneužívání, často ze strany představitelů katolické církve.

Zesnulé děti byly obvykle pohřbívány na hřbitovech v blízkosti škol. Mnoho hrobů zůstává dodnes neoznačeno, což původním obyvatelům USA ztěžuje identifikaci a nalezení ostatků svých příbuzných. Tato skutečnost prohlubuje rány způsobené násilným oddělením rodin a ztrátou kulturní identity.

Kabinet prezidenta Joea Bidena v posledních letech přijal několik kroků k nápravě historických křivd. V říjnu se americká vláda omluvila za nucené umísťování dětí do těchto škol a označila tyto praktiky za jednu z nejtemnějších kapitol v historii USA. Bidenova administrativa rovněž investovala značné prostředky do komunit původních obyvatel, podpořila jejich autonomii a zavedla opatření na ochranu posvátných míst.

Navzdory těmto krokům však původní obyvatelé Spojených států zůstávají socioekonomicky znevýhodněni. Mnozí odborníci poukazují na to, že staletí marginalizace, systematického útlaku a kulturní destrukce po příchodu Evropanů zásadně přispěla k jejich současné situaci. 

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Karel Gott

Karel Gott si užil oplétačky s policisty: Proč k němu opakovaně jezdila zásahovka?

Po více než čtyřiceti letech služby u policie se Jaroslav Černý (65), bývalý velitel pražské zásahové jednotky, rozhodl ohlédnout za svou kariérou v knize spisovatele Mirka Vaňury Ve znamení štíra. Vzpomínky zkušeného policisty nabízí nejen pohled do zákulisí zásahových operací, ale především řadu nečekaně lidských a často humorných historek s českými celebritami, mezi nimiž nechybějí Karel Gott či Hana Zagorová.

Světové celebrity
Katy Perry

Katy Perry a Orlando Bloom oficiálně oznámili, že se rozešli

Americká zpěvačka Katy Perry a britský herec Orlando Bloom potvrdili, že se rozešli. Po téměř deseti letech vztahu a šesti letech od zasnoubení nyní pár vydal společné prohlášení, v němž oznámil, že se nadále budou soustředit na společnou výchovu své čtyřleté dcery Daisy Dove.

Počasí
Letní počasí, ilustrační fotografie.

Příjemné léto přijde o víkendu. Meteorologové očekávají ochlazení

Česko sužovala v tomto týdnu tropická epizoda, chladno nebude ani o víkendu. Po dnech volna má však následovat výrazné ochlazení. Teploty spadnou i o více než deset stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Kultura
Marek Eben zahajuje filmový festival

Eben zahájil další ročník karlovarského festivalu. Po letech chybí Bartoška

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.