Neúnavný hukot šicích strojů je nepřetržitým zvukem některých čtvrtí v čínském Kantonu, živém přístavním městě na řece Perlové. Z továren otevřenými okny proudí od rána do pozdní noci, zatímco se zde dokončují trička, šortky, halenky, kalhoty a plavky, které budou brzy odeslány do šatníků více než 150 zemí.
Tento neustávající rytmus je zvukem Panyu, čtvrti přezdívané „vesnice Shein“, spletitého labyrintu továren, které zásobují největšího světového prodejce rychlé módy. Právě zde, v srdci textilního průmyslu, se odehrává příběh o nekonečné práci a nízkých cenách.
„Když má měsíc 31 dní, pracuji všech 31 dní,“ svěřil se jeden z pracovníků BBC. Většina z nich uvedla, že mají volno maximálně jeden den v měsíci.
Během několika dnů strávených v Panyu navštívili novináři BBC deset továren, hovořili se čtyřmi majiteli a více než dvaceti pracovníky. Prozkoumali také místní pracovní trhy a dodavatele textilu. Zjistili, že hlavním pohonem tohoto impéria je pracovní síla strávená za šicími stroji přibližně 75 hodin týdně, což překračuje čínské pracovní zákony.
I když podobné pracovní podmínky nejsou v Kantonu, průmyslovém centru, ani v celé Číně výjimkou, přidávají další otázky k rostoucí kritice Shein – společnosti, která během pouhých pěti let vyrostla z téměř neznámé firmy v globálního obra.
V roce 2023 byla soukromě vlastněná firma oceněna na přibližně 66 miliard dolarů a nyní se chystá na potenciální vstup na londýnskou burzu. Tato rychlá expanze však provází obvinění z vykořisťování pracovníků a nucené práce.
Shein v reakci na otázky uvedl, že je „odhodlán zajistit férové a důstojné zacházení se všemi pracovníky ve svém dodavatelském řetězci“ a investuje miliony dolarů do zlepšení správy a dodržování předpisů.
Základem úspěchu Shein je obrovské množství nabízeného zboží a nízké ceny: šaty za 10 liber, svetry za 6 liber. Tyto cenové strategie závisí na výrobních centrech, jako je vesnice Shein, kde působí přibližně 5 000 továren.
Továrny jsou přizpůsobené pro masovou výrobu. V budovách plných šicích strojů, rolí látek a pytlů s odstřižky tkanin se dveře nikdy nezavírají – dodávky a odvozy jsou neustálé. Pracovní doba trvá od 8:00 do pozdních nočních hodin, kdy se do továrny vrací další a další role látek.
„Obvykle pracujeme 10, 11 nebo 12 hodin denně,“ říká 49letá žena z provincie Jiangxi, která nechtěla uvést své jméno. „V neděli pracujeme asi o tři hodiny méně.“
Mnozí z pracovníků pocházejí z venkovských oblastí a do Kantonu přišli za vyššími příjmy. Jejich mzdy se odvíjejí od počtu kusů, které stihnou vyrobit – jednoduché tričko jim přinese méně než jeden dolar za kus.
Zpráva švýcarské advokační skupiny Public Eye, která vycházela z rozhovorů s pracovníky továren Shein, zdůraznila, že pracovní podmínky jsou nehumánní. Základní mzda bez přesčasů činí pouze 2 400 jüanů, což je hluboko pod úrovní „důstojné mzdy“, kterou stanovila Asijská aliance pro mzdové normy na 6 512 jüanů.
Vlády a neziskové organizace kritizují Shein za nedodržování pracovních zákonů, podle nichž by pracovní týden neměl přesáhnout 44 hodin a pracovníci by měli mít alespoň jeden den volna týdně.
Obvinění se netýkají pouze dlouhých hodin a nízkých mezd. Shein čelí také kritice za možné využívání bavlny z čínské provincie Sin-ťiang, kde podle obvinění dochází k nucené práci ujgurské menšiny.
S blížícím se vstupem na londýnskou burzu je Shein pod tlakem, aby zlepšil svou pověst. Společnost tvrdí, že kontroluje dodavatelské řetězce a zlepšuje transparentnost. Přesto odborníci poukazují na to, že bez zveřejnění úplného seznamu továren a dodavatelů bude těžké přesvědčit veřejnost i investory.
Úspěch Shein spočívá v rychlosti, s jakou dokáže reagovat na poptávku. Pokud si zákazníci často prohlížejí určitý produkt, algoritmus Shein okamžitě zadá továrnám pokyn k navýšení výroby.
Přestože tato strategie přináší pracovníkům i továrnám velké objemy zakázek, nízké marže nutí snižovat náklady, což má často dopad na mzdy a pracovní podmínky.
Shein se stává symbolem globálního textilního průmyslu, kde nízké ceny pro zákazníky vykupují dlouhé hodiny za šicími stroji pro pracovníky v Číně. Budoucnost společnosti bude záviset na jejím přístupu k etickým otázkám a schopnosti splnit požadavky nejen trhu, ale i mezinárodní komunity.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“
Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.
Herec Orlando Bloom naznačil své emocionální rozpoložení po nedávném rozchodu s popovou hvězdou Katy Perry. Na svém Instagramu sdílel sérii citátů slavného švýcarského psychiatra Carla Junga, které naznačují pocity osamělosti a smutku. Mezi citáty se objevilo například: „Osamělost nevzniká z nedostatku lidí kolem nás, ale z neschopnosti sdílet to, co je pro nás důležité,“ či „Ani šťastný život se neobejde bez určité míry temnoty.“
Britský princ Harry údajně nabídl králi Karlovi symbolickou „olivovou ratolest“ – pozvání na Hry Invictus, které se v roce 2027 uskuteční v Birminghamu. Pokud by monarcha nabídku přijal, podle královského experta by to mohlo znamenat mnohem víc než jen jednorázové gesto smíření. Richard Fitzwilliams pro Daily Express uvedl, že v takovém případě by princ Harry a Meghan Markleová velmi pravděpodobně požadovali jednu klíčovou věc: veřejné zviditelnění a společné fotografování.
Občas je těžké uvěřit tomu, na co jsou lidé schopni naletět. Kriminalisté z Prahy se v těchto dnech zabývají případem podvodu, jehož obětí se stal muž, který pod příslibem lásky zaslal veškeré své úspory neznámému člověku, jenž se vydával za slavnou hollywoodskou herečku Sandru Bullock.
Pavel Novotný ve středu nastoupil do pankrácké věznice v Praze, kde si odpyká tříměsíční trest odnětí svobody za porušení předchozí podmínky. Jak to v případě bývalého starosty bývá, z jeho nástupu za mříže se stala jedna velká show. Novotný si ještě řekl, co chtěl.
Svět fotbalu zasáhla tragická zpráva. Útočník anglického Liverpoolu a portugalské reprezentace Diogo Jota už žádné další starty či góly nepřidá. Ve věku pouhých 28 let tragicky zahynul ve Španělsku.
V Česku právě v těchto chvílích vrcholí aktuální vlna veder, kterou odpoledne a večer ukončí silné či velmi silné bouřky. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) upravuje územní platnost středečního varování, především co se týká bouřek.
Dvě na sebe navazující výluky zásadně ovlivní ve zbytku probíhajícího týdne provoz metra na lince C. Vlaky nebudou jezdit mezi stanicemi Nádraží Holešovice a I. P. Pavlova, respektive Pražského povstání. S omezením provozu je třeba počítat od čtvrtka až do neděle.
Helena Vondráčková oslavila v uplynulém týdnu 78. narozeniny a zase nechyběla na pódiu. Vystoupila například v Chrudimi, tedy nedaleko svého rodiště. Za dva roky ji ale čeká velká show k osmdesátinám. Jak se to domluvilo?
Neustálým turbulentním vývojem prochází vztah amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska. Po další kritice na adresu šéfa Bílého domu přispěchal jeden z nejbohatších lidí světa s pochvalou, když ocenil Trumpovy zásluhy o mír na Blízkém východě.
Petra Kvitová v úterý odehrála poslední zápas ve Wimbledonu, kde zaznamenala největší úspěchy individuální kariéry. Pořadatelé nejslavnějšího turnaje na to nezapomněli. Kvitová tak dostala možnost se rozloučit i slovy.