Neúnavný hukot šicích strojů je nepřetržitým zvukem některých čtvrtí v čínském Kantonu, živém přístavním městě na řece Perlové. Z továren otevřenými okny proudí od rána do pozdní noci, zatímco se zde dokončují trička, šortky, halenky, kalhoty a plavky, které budou brzy odeslány do šatníků více než 150 zemí.
Tento neustávající rytmus je zvukem Panyu, čtvrti přezdívané „vesnice Shein“, spletitého labyrintu továren, které zásobují největšího světového prodejce rychlé módy. Právě zde, v srdci textilního průmyslu, se odehrává příběh o nekonečné práci a nízkých cenách.
„Když má měsíc 31 dní, pracuji všech 31 dní,“ svěřil se jeden z pracovníků BBC. Většina z nich uvedla, že mají volno maximálně jeden den v měsíci.
Během několika dnů strávených v Panyu navštívili novináři BBC deset továren, hovořili se čtyřmi majiteli a více než dvaceti pracovníky. Prozkoumali také místní pracovní trhy a dodavatele textilu. Zjistili, že hlavním pohonem tohoto impéria je pracovní síla strávená za šicími stroji přibližně 75 hodin týdně, což překračuje čínské pracovní zákony.
I když podobné pracovní podmínky nejsou v Kantonu, průmyslovém centru, ani v celé Číně výjimkou, přidávají další otázky k rostoucí kritice Shein – společnosti, která během pouhých pěti let vyrostla z téměř neznámé firmy v globálního obra.
V roce 2023 byla soukromě vlastněná firma oceněna na přibližně 66 miliard dolarů a nyní se chystá na potenciální vstup na londýnskou burzu. Tato rychlá expanze však provází obvinění z vykořisťování pracovníků a nucené práce.
Shein v reakci na otázky uvedl, že je „odhodlán zajistit férové a důstojné zacházení se všemi pracovníky ve svém dodavatelském řetězci“ a investuje miliony dolarů do zlepšení správy a dodržování předpisů.
Základem úspěchu Shein je obrovské množství nabízeného zboží a nízké ceny: šaty za 10 liber, svetry za 6 liber. Tyto cenové strategie závisí na výrobních centrech, jako je vesnice Shein, kde působí přibližně 5 000 továren.
Továrny jsou přizpůsobené pro masovou výrobu. V budovách plných šicích strojů, rolí látek a pytlů s odstřižky tkanin se dveře nikdy nezavírají – dodávky a odvozy jsou neustálé. Pracovní doba trvá od 8:00 do pozdních nočních hodin, kdy se do továrny vrací další a další role látek.
„Obvykle pracujeme 10, 11 nebo 12 hodin denně,“ říká 49letá žena z provincie Jiangxi, která nechtěla uvést své jméno. „V neděli pracujeme asi o tři hodiny méně.“
Mnozí z pracovníků pocházejí z venkovských oblastí a do Kantonu přišli za vyššími příjmy. Jejich mzdy se odvíjejí od počtu kusů, které stihnou vyrobit – jednoduché tričko jim přinese méně než jeden dolar za kus.
Zpráva švýcarské advokační skupiny Public Eye, která vycházela z rozhovorů s pracovníky továren Shein, zdůraznila, že pracovní podmínky jsou nehumánní. Základní mzda bez přesčasů činí pouze 2 400 jüanů, což je hluboko pod úrovní „důstojné mzdy“, kterou stanovila Asijská aliance pro mzdové normy na 6 512 jüanů.
Vlády a neziskové organizace kritizují Shein za nedodržování pracovních zákonů, podle nichž by pracovní týden neměl přesáhnout 44 hodin a pracovníci by měli mít alespoň jeden den volna týdně.
Obvinění se netýkají pouze dlouhých hodin a nízkých mezd. Shein čelí také kritice za možné využívání bavlny z čínské provincie Sin-ťiang, kde podle obvinění dochází k nucené práci ujgurské menšiny.
S blížícím se vstupem na londýnskou burzu je Shein pod tlakem, aby zlepšil svou pověst. Společnost tvrdí, že kontroluje dodavatelské řetězce a zlepšuje transparentnost. Přesto odborníci poukazují na to, že bez zveřejnění úplného seznamu továren a dodavatelů bude těžké přesvědčit veřejnost i investory.
Úspěch Shein spočívá v rychlosti, s jakou dokáže reagovat na poptávku. Pokud si zákazníci často prohlížejí určitý produkt, algoritmus Shein okamžitě zadá továrnám pokyn k navýšení výroby.
Přestože tato strategie přináší pracovníkům i továrnám velké objemy zakázek, nízké marže nutí snižovat náklady, což má často dopad na mzdy a pracovní podmínky.
Shein se stává symbolem globálního textilního průmyslu, kde nízké ceny pro zákazníky vykupují dlouhé hodiny za šicími stroji pro pracovníky v Číně. Budoucnost společnosti bude záviset na jejím přístupu k etickým otázkám a schopnosti splnit požadavky nejen trhu, ale i mezinárodní komunity.
Michael Schumacher, sedminásobný mistr světa formule 1, který se od vážné nehody na lyžích v prosinci 2013 neobjevil na veřejnosti, se opět připomněl světu – tentokrát velmi výjimečným způsobem. Společně se svou manželkou Corinnou se podílel na charitativní akci, která má pomoci v boji proti demenci.
Americká popová hvězda Katy Perry se stala součástí historické mise společnosti Blue Origin, která 14. dubna 2025 vyslala první čistě ženskou posádku do vesmíru. Tato suborbitální mise NS-31 trvala přibližně 11 minut a dosáhla výšky 100 kilometrů nad Zemí, čímž překročila hranici vesmíru známou jako Kármánova linie.
V Česku již několik let platí zákon, který upravuje provozní dobu obchodů o vybraných svátcích. Teď jsou za dveřmi Velikonoce, kdy budou prodejny po většinu času otevřené. Během jednoho ze čtyř volných dnů ale nenakoupíte.
Česko se podruhé ve dvou dnech loučilo s výraznou osobností. Po Aničce Slováčkové se ve středu uskutečnilo poslední rozloučení s Aloisem Švehlíkem. Uznávaný herec zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let.
Tragédie se stala ve středu odpoledne na příjezdu do Brna po dálnici D2. V koloně, která se utvořila kvůli úniku tekuté síry z cisterny, došlo ke smrtelné nehodě. Srážku dvou vozidel nepřežili tři lidé, další čtyři osoby utrpěly zranění.
Policie od noci z neděle na pondělí vyšetřuje případ vraždy ženy v Ostrově na Karlovarsku. Po činu zadržela podezřelého muže. Nyní vyšly najevo zajímavé informace o vztahu mezi obviněným a obětí a o tom, co předcházelo hrůznému činu.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Meteorologové ve středu připomněli platnou výstrahu před nebezpečím požárů a přidali další varování. Zejména na Vysočině ve čtvrtek udeří silný vítr o rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česko se ve středu rozloučilo s respektovaným hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let. Smuteční obřad se za velké účasti hereckých kolegů uskutečnil před polednem v historické budově Národního divadla.
Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Pravdivost tohoto přísloví poznali Jakub Štáfek a především jeho druhorozená dcera. Lékaři holčičce diagnostikovali závažnou nemoc. Naštěstí je pokrok v lidském vědění takový, že již existuje léčba.
Největší pozornost byla během úterního posledního rozloučení s Aničkou Slováčkovou upřena na její rodiče. Smuteční obřad sice probíhal za zavřenými dveřmi, ale okamžiky, kdy slavní manželé dávali milované dceři poslední sbohem, se podařilo zachytit. Felix Slováček dal průchod emocím, když rakev s ostatky nakládali zpátky do auta pohřební služby.
Po roce na Velikonoce se opět opakuje jeden meteorologický jev. Do Česka dorazil písek ze Sahary, jeho příliv nad naše území vyvrcholí den před svátky. Lidé musí počítat se zhoršenou kvalitou ovzduší a sníženou viditelností.