Drsné praktiky populárního obchodu. BBC popsala, jak funguje módní gigant Shein

Obchod s oblečením, ilustrační fotografie.
Obchod s oblečením, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
Libor Novák 20. ledna 2025 21:04
Sdílej:

Neúnavný hukot šicích strojů je nepřetržitým zvukem některých čtvrtí v čínském Kantonu, živém přístavním městě na řece Perlové. Z továren otevřenými okny proudí od rána do pozdní noci, zatímco se zde dokončují trička, šortky, halenky, kalhoty a plavky, které budou brzy odeslány do šatníků více než 150 zemí.

Tento neustávající rytmus je zvukem Panyu, čtvrti přezdívané „vesnice Shein“, spletitého labyrintu továren, které zásobují největšího světového prodejce rychlé módy. Právě zde, v srdci textilního průmyslu, se odehrává příběh o nekonečné práci a nízkých cenách.

„Když má měsíc 31 dní, pracuji všech 31 dní,“ svěřil se jeden z pracovníků BBC. Většina z nich uvedla, že mají volno maximálně jeden den v měsíci.

Během několika dnů strávených v Panyu navštívili novináři BBC deset továren, hovořili se čtyřmi majiteli a více než dvaceti pracovníky. Prozkoumali také místní pracovní trhy a dodavatele textilu. Zjistili, že hlavním pohonem tohoto impéria je pracovní síla strávená za šicími stroji přibližně 75 hodin týdně, což překračuje čínské pracovní zákony.

I když podobné pracovní podmínky nejsou v Kantonu, průmyslovém centru, ani v celé Číně výjimkou, přidávají další otázky k rostoucí kritice Shein – společnosti, která během pouhých pěti let vyrostla z téměř neznámé firmy v globálního obra.

V roce 2023 byla soukromě vlastněná firma oceněna na přibližně 66 miliard dolarů a nyní se chystá na potenciální vstup na londýnskou burzu. Tato rychlá expanze však provází obvinění z vykořisťování pracovníků a nucené práce.

Shein v reakci na otázky uvedl, že je „odhodlán zajistit férové a důstojné zacházení se všemi pracovníky ve svém dodavatelském řetězci“ a investuje miliony dolarů do zlepšení správy a dodržování předpisů.

Základem úspěchu Shein je obrovské množství nabízeného zboží a nízké ceny: šaty za 10 liber, svetry za 6 liber. Tyto cenové strategie závisí na výrobních centrech, jako je vesnice Shein, kde působí přibližně 5 000 továren.

Továrny jsou přizpůsobené pro masovou výrobu. V budovách plných šicích strojů, rolí látek a pytlů s odstřižky tkanin se dveře nikdy nezavírají – dodávky a odvozy jsou neustálé. Pracovní doba trvá od 8:00 do pozdních nočních hodin, kdy se do továrny vrací další a další role látek.

„Obvykle pracujeme 10, 11 nebo 12 hodin denně,“ říká 49letá žena z provincie Jiangxi, která nechtěla uvést své jméno. „V neděli pracujeme asi o tři hodiny méně.“

Mnozí z pracovníků pocházejí z venkovských oblastí a do Kantonu přišli za vyššími příjmy. Jejich mzdy se odvíjejí od počtu kusů, které stihnou vyrobit – jednoduché tričko jim přinese méně než jeden dolar za kus.

Zpráva švýcarské advokační skupiny Public Eye, která vycházela z rozhovorů s pracovníky továren Shein, zdůraznila, že pracovní podmínky jsou nehumánní. Základní mzda bez přesčasů činí pouze 2 400 jüanů, což je hluboko pod úrovní „důstojné mzdy“, kterou stanovila Asijská aliance pro mzdové normy na 6 512 jüanů.

Vlády a neziskové organizace kritizují Shein za nedodržování pracovních zákonů, podle nichž by pracovní týden neměl přesáhnout 44 hodin a pracovníci by měli mít alespoň jeden den volna týdně.

Obvinění se netýkají pouze dlouhých hodin a nízkých mezd. Shein čelí také kritice za možné využívání bavlny z čínské provincie Sin-ťiang, kde podle obvinění dochází k nucené práci ujgurské menšiny.

S blížícím se vstupem na londýnskou burzu je Shein pod tlakem, aby zlepšil svou pověst. Společnost tvrdí, že kontroluje dodavatelské řetězce a zlepšuje transparentnost. Přesto odborníci poukazují na to, že bez zveřejnění úplného seznamu továren a dodavatelů bude těžké přesvědčit veřejnost i investory.

Úspěch Shein spočívá v rychlosti, s jakou dokáže reagovat na poptávku. Pokud si zákazníci často prohlížejí určitý produkt, algoritmus Shein okamžitě zadá továrnám pokyn k navýšení výroby.

Přestože tato strategie přináší pracovníkům i továrnám velké objemy zakázek, nízké marže nutí snižovat náklady, což má často dopad na mzdy a pracovní podmínky.

Shein se stává symbolem globálního textilního průmyslu, kde nízké ceny pro zákazníky vykupují dlouhé hodiny za šicími stroji pro pracovníky v Číně. Budoucnost společnosti bude záviset na jejím přístupu k etickým otázkám a schopnosti splnit požadavky nejen trhu, ale i mezinárodní komunity.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Ivana Gottová se rozloučila s Bertramkou.

Ivana Gottová má strach o dalšího důležitého muže ve svém životě

Na den přesně před týdnem se Česko dozvědělo o kolapsu podnikatele Leona Tsoukernika, který je známý svými vazbami na slavné lidi. Řadí se k nim například rodina Gottových. Vdova Ivana je proto s rodinou v kontaktu a zajímá se o zdravotní stav boháče, s nímž jinak řeší i své vlastní projekty. 

Světové celebrity
Princezna Kate s rodinou

Královský trumf princezny Kate a prince Williama: Překvapení, které změní budoucnost Británie!

Až se princ William ujme trůnu, nebude na povinnosti sám. Expertka na britskou monarchii tvrdí, že vedle Kate mohou významnou roli sehrát i vévoda a vévodkyně z Edinburghu. Tato „tajná zbraň“ má pomoci zajistit plynulý chod monarchie a rozdělit si klíčové úkoly.

Zahraničí
Ilustrační foto

Soud rozhodoval o osudu atentátníka na Fica. Vyhověl jeho návrhu

Pachatel loňského atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) se stěhuje. Soud v úterý na návrh obviněného rozhodl, že bude z psychiatrického oddělení přesunut do běžné vazby. Informoval o tom web aktuality.sk. 

Počasí
Počasí, ilustrační fotografie.

Předpověď počasí do poloviny února. Jak bude, až dětem začnou prázdniny?

V únoru bude spoustu lidí obzvlášť zajímat, jaké bude počasí. Začnou totiž první turnusy jarních prázdnin, které rodiny s dětmi obvykle tráví na horách. Podle výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude panovat průměrná zima.