Vatikánské archivy fascinují veřejnost svou tajemnou aurou. Spekuluje se o ukrytých důkazech mimozemského života či tajných spisech o Ježíšovi. Ve skutečnosti jde o rozsáhlou sbírku historických dokumentů, přístupnou badatelům za přísných podmínek – většina teorií tak zůstává mýtem a spíše touhou po senzaci.
Papež František před více než deseti lety dostal do rukou „velkou bílou krabici plnou dokumentů o zneužívání a temných obchodech v katolické církvi“. S odvoláním na jeho novou autobiografii Spera o tom informoval server Politico.
Současný papež se dostal do bezprecedentní situace, kdy přebíral úřad žijícím předchůdci, Benediktovi XVI. „Dal mi velkou bílou krabici. Dokumenty týkající se těch nejtěžších a nejbolestivějších situací. Případy zneužívání, korupce, temných obchodů, nepravostí,“ líčí papež František ve své knize, která nese název Sepera, což z latinského překladu znamená Naděje.
Benedikt XVI. mu údajně předal tuto krabici s tím, ať případy řeší. „Cítím, že mám pověst, kterou si nezasloužím, veřejnou úctu, které nejsem hoden. To je nade vší pochybnosti můj nejsilnější pocit,“ popisuje.
Kniha současného papeže se dočkala pozornosti ještě před svým vydáním, kdy úryvek z ní zveřejnil italský list Corriere Della Sera. Ten informoval o tom, že při papežově návštěvě v Iráku roku 2021 se lídr katolické církve sotva vyhnul dvěma pokusům o atentát. „Policie upozornila vatikánské četnictvo na informaci od britských tajných služeb: do Mosulu míří žena napěchovaná výbušninami, mladá kamikadze, která se chce během papežské návštěvy odpálit,“ popsal papež v knize.
Vatikán obvinění vyvrací
Vatikánské archivy, často označované za „tajné“, vyvolávají už po staletí dohady a legendy. Tento závoj mystiky pramení nejen z jejich jména – Apoštolský archiv, ale i z omezeného přístupu, přísných pravidel a samotného rozsahu: přes 85 kilometrů regálů, ukrytých v železobetonovém, ohnivzdorném bunkru pod povrchem Vatikánu. Otevření archivu z období papeže Pia XII. (1939–1958) však nedávno přineslo nové otázky i očekávání.
Archiv uchovává nejen diplomatickou korespondenci, spisy šlechtických rodin či klášterů, ale i citlivé dokumenty klíčové pro dějiny. Zvláštní pozornost se nyní soustřeďuje na záznamy o papeži Piu XII. a jeho roli během druhé světové války, o nichž informoval například server The Atlantic.
Debaty se zaměřují zejména na jeho ticho během holocaustu a jeho údajné snahy o ochranu Židů. Podle historika Davida I. Kertzera a dalších odborníků se očekávalo, že dokumenty přinesou větší jasno do toho, jakou roli sehrál Vatikán při vyjednávání s fašistickými režimy a jak ovlivnil osud pronásledovaných.
Přesto, jak podotkla americká stanice PBS, archiv není „zakázaným územím“ – vědci a historici mají přístup, pokud splní náročné podmínky: musí zažádat o povolení, zvolit konkrétní spisy a studovat je ve sledovaných čítárnách. Aura tajemna však přetrvává. Nově dostupné dokumenty by mohly ovlivnit pohled na historickou odpovědnost církve a také na proces svatořečení Pia XII. Některé části archivu zůstávají nepřístupné, což jen podněcuje spekulace o dalších dosud neodhalených tajemstvích a utajovaných kapitolách historie.
Případ Pia XII. byl náročný
Pius XII. byl papežem v té nejtemnější době evropských dějin – tedy během druhé světové války. Jeho obhájci tvrdí, že papež se během druhé světové války snažil pomáhat obětem holocaustu v tichosti, aby neohrozil ještě větší množství životů.
Podle některých zdrojů zajišťoval útočiště pro Židy ve vatikánských institucích, klášterech a kostelech. Diplomacie Vatikánu se údajně zaměřovala na tichá jednání, aby se zabránilo eskalaci represí ze strany nacistického Německa.
Kritici naopak poukazují na to, že papež nikdy veřejně neodsoudil holocaust, ani nenazval genocidu Židů jménem. Tento postoj byl podle nich výsledkem snahy udržet neutralitu Vatikánu a ochránit katolíky ve válčících zemích. Avšak mnozí se domnívají, že právě toto mlčení mohlo být vnímáno jako lhostejnost nebo dokonce skrytý souhlas s nacistickými zločiny.
Historici, jako například Kertzer, argumentují, že Pius XII. se nacházel ve složité situaci. Byl pod tlakem nejen nacistů, ale i Mussoliniho režimu v Itálii, a musel zvažovat, jak jeho kroky ovlivní osud církve.
Archivy prý skrývají mnohá tajemství
Mezi často zmiňované předměty, které by mohly být v archivech uloženy, patří například Archa úmluvy, Svatý grál či kříž, na němž byl ukřižován Ježíš Kristus. Tyto artefakty, považované za jedny z nejposvátnějších v křesťanské tradici, jsou zároveň opředeny mnoha legendami a spekulacemi.
Nejde ale pouze o předměty s náboženskou tématikou. Jedna z nejpozoruhodnějších teorií se týká zařízení zvaného Chronovizor. Toto údajné zařízení, jehož existence nikdy nebyla vědecky potvrzena, mělo údajně umožňovat nahlížení do minulosti a pořizování fotografií historických událostí, včetně ukřižování Ježíše Krista.
Další z údajných kuriozit spojených s archivy je kostra slona, kterého měl papež Lev X. jako domácího mazlíčka. Tento slon, jménem Hanno, byl jedním z extravagantních darů, které papeži přinesli zahraniční diplomaté. Ještě podivuhodnější je tvrzení, že Vatikán uchovává „absolutně šílené množství pornografie,“ jak tvrdí Kodaňské Muzeum erotiky.
Někteří badatelé spekulují, že Vatikán má ve svých archivech důkazy o existenci mimozemského života. Tyto teorie byly posíleny prohlášeními některých církevních představitelů, kteří připustili možnost existence inteligentního života mimo Zemi. Zvláštní pozornost vzbudilo tvrzení, že papež Pius XII. měl informace o údajném UFO incidentu v Itálii v roce 1933.
Potvrzení některé z teorií spojených s vatikánskými archivy by mohlo zásadně změnit naše chápání historie, náboženství i vědy. Objevení náboženských artefaktů, jako je Archa úmluvy či Svatý grál, by posílilo víru a přepsalo dějiny raného křesťanství, zatímco existence Chronovizoru by zpochybnila naše chápání času a historické dokumentace. Důkazy o mimozemském životě by přinesly revoluci v kosmologii a postavení lidstva ve vesmíru.
Přestože je přístup do archivů omezený, vědci mohou studovat konkrétní dokumenty po schválení. Dosavadní výzkumy nepřinesly žádné důkazy o existenci extrémně senzačních tajemství. Archiv je spravován systematicky a zaměřuje se hlavně na diplomatické, náboženské a historické záznamy. Mnoho tajemství má logická a pragmatická vysvětlení. Například omezený přístup k určitým dokumentům slouží spíše k ochraně citlivých informací a jejich kontextu než k utajení „šokujících pravd“.
Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.
Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.
K tradiční velikonoční bohoslužbě na hradě Windsor dorazil spolu s králem Karlem III. a královnou Camillou také vévoda z Yorku, princ Andrew. Na mši ve svatojiřské kapli přišel v doprovodu princezny Anny, své bývalé manželky Sarah Fergusonové, vévodkyně z Yorku, a manžela princezny Anny, viceadmirála sira Tima Laurence.
Letní počasí se tento týden do Česka nevrátí. Zatímco přes den v maximech teploty nepřekročí 25 stupňů, v noci může podle ČHMÚ.cz ještě naopak mrznout.
Vévoda ze Sussexu Meghan Markle se opět ocitla pod palbou kritiky kvůli údajnému porušení autorských práv. Tentokrát jde o dětský animovaný projekt „Pearl“, který měl být uváděn na platformě Netflix. Podle britské autorky Mel Elliottové vykazuje projekt až příliš nápadné podobnosti s její vlastní knižní sérií „Pearl Power“, jejíž první díl vyšel už v roce 2014.
Nedělní ráno přineslo do některých oblastí Česka zejména mlhy, které se nejčastěji vyskytovaly v povodí řek Vltavy a Berounky. Postupně se ale situace vyjasňuje a většina území hlásí jasno nebo téměř jasno. Počasí tak zatím zůstává příznivé a přívětivé pro velikonoční výlety i tradiční pomlázku. Odpoledne by se teploty v nižších polohách měly vyšplhat až k 22 °C.
Britský princ Harry (40) navštívil Ukrajinu, aby osobně vyjádřil podporu těm, které zasáhla válka. Zavítal do kliniky Superhumans, která se specializuje na bezplatnou léčbu zraněných civilistů a vojáků. Nabízí nejen protézy a rekonstrukční operace, ale i psychologickou pomoc. Vévoda ze Sussexu láskyplně objímal děti a podal si ruku se zraněnými vojáky.
Marek Eben je sice studovaným hercem a zejména v divadle dlouhá léta hrál, většina z nás ho dnes vnímá především jako úspěšného moderátora. Jak se to stalo, že se na tomto poli tak moc prosadil?
V poslední době zažívá svět celebrit skutečný rozchodový boom. Nejnovějším přírůstkem na seznam bývalých párů je dvojice britské herečky Emmy Corrin (29) a amerického herce Ramiho Maleka (43), kteří podle zpráv britského deníku Daily Mail ukončili svůj vztah po přibližně dvou letech.
Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.