Eurokomisař Maroš Šefčovič řekl, že Evropská unie je v úvodní fázi rozhovorů se Spojenými státy americkými ohledně cel. Diskuzi podle něj komplikuje pohled Washingtonu, který je považuje za nápravné opatření. Brusel je připraven již v dubnu přijmout první vlnu protiopatření, dodal Šefčovič.
Šefčovič zdůraznil, že EU je otevřena jednáním, která silně preferuje. Blok evropských států ale zároveň připravil seznam protiopatření týkajících se oceli a hliníku.
"Finální seznam jim pošleme dnes později během dne," řekl podle britského deníku Guardian. "Hlasování je naplánováno na 9. dubna, finální seznam bude přijat 15. dubna, kdy začne platit první vlna protiopatření," konstatoval eurokomisař s tím, že druhá vlna by vstoupila v platnost o měsíc později, tedy 15. května.
Šefčovič poznamenal, že unie nadále preferuje vyjednané řešení, které bude férové k oběma stranám. Podotkl však, že na druhé straně zatím nevidí vůli.
Evropská unie podle šéfky komise Ursuly von der Leyenové navrhla Američanům, aby obě strany zavedly nulová cla na průmyslové produkty. "Protože Evropa je vždy připravena na dobrou dohodu. Tak to necháváme na stole," sdělila na tiskové konferenci po boku norského premiéra.
Von der Leyenová zmínila, že EU je připravena jednat, ale nevyloučila ani odvetné kroky. "Jsme také připraveni odpovědět prostřednictvím protiopatření a bránit naše zájmy," dodala.
Ministři obchodu zemí sedmadvacítky se v pondělí sešli v Lucemburku, aby projednali reakci na americká cla. V první řadě se očekává na již dříve zavedené 25procentní clo na ocel a hliník, které vstoupilo v platnost již v březnu.
Lucie Vondráčková je lidem známá jako herečka a zpěvačka, ale ona se nepochybně považuje především za maminku. Synové jí rostou jako z vody, a blíží se okamžik, kdy se budou muset rozhodnout, co budou v životě dělat.
Veronika Žilková si v lednu vyrazila do společnosti s dceřiným manželem, aby utužila rodinné vztahy. Mirka Dopitu pak veřejně pochválila. To se ale v minulosti stalo i s jiným Agátiným partnerem, s nímž influencerka následně vedla dlouhý soudní spor.
Americký prezident Donald Trump pod tíhou kritiky ocenil hrdinství britských vojáků během války v Afghánistánu. Dříve přitom roli spojeneckých vojsk při konfliktu umenšil. Vysloužil si za to kritiku, opřel se do něj i princ Harry.
Česko přišlo v loňském roce o několik výrazných osobností ze šoubyznysu. Například Anna Slováčková po dlouhém a statečném boji podlehla zákeřné rakovině. Zanechala tu nicméně krásné písničky či herecké výkony.
Přes 95 milionů korun již čeští občané vybrali na generátory pro Ukrajinu, která se po ruských útocích potýká s masivními výpadky dodávek energií během probíhající zimy. Občany ocenil prezident Petr Pavel či slavný britský komik.
Až deset centimetrů mokrého sněhu napadlo přes noc na západě Čech, podle předpovědi má sněžit s proměnlivou intenzitou až do večera. Jinde si je třeba během dopoledne dávat pozor na nebezpečné náledí.
Karlosi Vémolovi nebylo a stále není co závidět. Zápasník již sice byl po několika týdnech ve vazbě propuštěn po zaplacení kauce na svobodu, ale k běžnému režimu se stále vrátit nemohl. Na vině jsou přetrvávající zdravotní problémy.
Karel Šíp výjimečně promluvil o vztahu se svou manželkou, která je výrazně mladší než on. Na jejich společném životě se to podepisuje. Paní Iva chce, aby se známý moderátor udržoval v kondici. Nemá to s ním ale jednoduché.
Slovensko se také dočkalo od Američanů pozvánky do nově zřízené Rady míru, kterou vytvořil americký prezident Donald Trump. Ficova vláda zatím nemá jasno, zda se připojí. Bratislava ale vítá jakoukoliv mírovou iniciativu.
Manželce zápasníka Karlose Vémoly se po jeho propuštění na kauci mělo ulevit, jenže přišly problémy s jiným členem rodiny. Nejmladšího potomka Arnieho totiž opět potrápilo zdraví. A trojnásobná maminka pak přiznala, že péče o rodinu je někdy opravdu náročná.
Konečně se Ondřej Brzobohatý dočkal rozhodnutí ve sporu s exmanželkou Taťánou Kuchařovou, která již na verdikt také reagovala. Asi úplně nepřekvapí, že si z rozsudku vybrala zejména to, co dopadlo v její prospěch.
V USA se řeší další tragická střelba ve státě Minnesota, kterou mají na svědomí federální bezpečnostní složky. V sobotu zemřel sedmatřicetiletý muž. Podle rodiny se zastával ženy, přičemž se dostal do konfliktu s příslušníky. Ministerstvo tvrdí, že muž byl ozbrojený a bránil se snahám o odzbrojení. O případu informovala stanice NBC.