Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu.
Podle webu aktuality.sk o Ficově přítomnosti v Kremlu jako první informoval ruský novinář Pavel Zarubin na telegramu, kde zveřejnil záběry ze setkání. Server připomněl, že srbský prezident Aleksandar Vučič v sobotu sdělil, že slovenský premiér chce s Putinem jednat o dodávkách plynu.
Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov potvrdil, že Putin jedná s Ficem. Také agentura TASS připomněla Vučičova slova, že předseda slovenské vlády se chystá jednat s Putinem poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl umožnit další tranzit plynu přes ukrajinské území.
Fico se dříve nechal slyšet, že Zelenského rozhodnutí by vedlo ke krizi na Slovensku, protože dodávky ruského plynu přes Ukrajinu mají skončit k 1. lednu 2025, kdy vyprší dosavadní pětiletý kontrakt.
Fico v tomto týdnu prohlásil, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas Bratislavy se členstvím Ukrajiny v NATO. Fico zdůraznil, že je nadále proti. Uvedl, že v otázce tranzitu plynu přes území Ukrajiny je mezi nimi velký názorový rozdíl. Slovenský premiér řekl, že využil příležitosti a v rámci vystoupení se ukrajinského prezidenta zeptal, zda si - podobně jako ukrajinský premiér Denys Šmyhal - umí představit, že Ukrajina by tranzitovala jiný než ruský plyn.
"Byl jsem překvapený prudkostí odpovědi, kdy v podstatě vyloučil jakoukoliv představu, že by Ukrajina mohla tranzitovat prakticky jakýkoliv plyn, protože je tu stále nějaká představa, že jakýkoliv plyn půjde přes Ukrajinu, tak je to stále ruský plyn," zmínil Fico.
Zelenskyj podle jeho slov přišel s absurdními návrhy. "Například řekl, že bude souhlasit jen tehdy, pokud nebudeme platit až do konce války. Který hlupák nám dá plyn zadarmo?" poznamenal na tiskové konferenci.
Podle předsedy slovenské vlády se ukrajinský lídr vrátil k tématu plynu v závěru jednání. "Zeptal se mě, jestli bych hlasoval pro (ukrajinské) členství v NATO, pokud by mi on dal 500 milionů eur z ruských aktiv. Tak jsem samozřejmě rovnou odpověděl, že nikdy. Znáte můj názor na členství Ukrajiny v NATO," konstatoval.
"Je zvláštní, že mi položil takovou otázku, protože on velmi dobře ví, že pozvánka Ukrajiny do NATO je úplně nereálná," dodal Fico.
Květen je sice posledním měsícem meteorologického jara před začátkem léta, ale počasí stále může místy i připomínat zimu. Na horách může během úterý napadnout až pět centimetrů sněhu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Jana Adamcová se přesvědčila o tom, že mezi námi stále žijí dobří lidé, i když za dost zvláštních okolností. Do jejího auta totiž narazilo jiné. Co následovalo? Budete se divit, co všechno někdejší tvář televize Nova prozradila.
Veroniku Žilkovou bychom mohli označit za vzornou dceru, protože se i po odchodu obou rodičů řídí jejich radami, i když se někomu mohou zdát být směšné. Co herečce poradil její otec ve vztahu k mužům?
Laďka Něrgešová si připomněla okamžik, který jí před rokem obrátil život vzhůru nohama. Jde pochopitelně o moment, kdy se dozvěděla, jak vážný zdravotní problém má. Moderátorka je proto vděčná, že je nadále mezi námi.
Až do prvních dnů letošního června a tím pádem i meteorologického léta už vidí tuzemští meteorologové. V nadcházejícím období očekávají pozvolný růst teplot, které v závěru epizody vystoupají nad 20 stupňů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Bývalý generální ředitel České televize Jan Souček neuspěl se snahou o návrat do čela jednoho z veřejnoprávních médií. Soud zamítl žalobu, kterou se Souček domáhal zneplatnění svého odvolání z funkce.
Den matek je minulostí a na sociálních sítích byl plný kratších i rozsáhlejších vyznání. V mnoha případech se o ně postaraly známé osobnosti, například taková Agáta Hanychová.
Charlotte Gottová je z generace, která si více než kterákoliv jiná uvědomuje, že přítomnost na sociálních sítích je pro popularitu klíčová. Fanoušky se proto rozhodla potěšit dalším videem ze zákulisí svého prvního rozhovoru.
Pražská policie v několika případech zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s nedohraným sobotním derby pražských "S" na stadionu Slavie v pražském Edenu. Jedním z případů je napadení sparťanského brankáře Jakuba Surovčíka.
Jaromír Soukup se s prohrou v soudním sporu s bývalou partnerkou Agátou Hanychovou nehodlá smířit. Podle podnikatele vyšla influencerka velkolepá lež, proto se proti rozsudku odvolá. Ve věci tak zjevně nešlo o poslední soudní rozhodnutí.
Česko v pondělí místy zasáhnou silné bouřky, které bude doprovázet zejména silný déšť. Může spadnout až 50 milimetrů srážek. Vyplývá to z dnes vydané výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Exprezident Miloš Zeman a herečka Jiřina Bohdalová si navzájem pravidelně přejí k narozeninám, protože jsou dobří přátelé. V uplynulých dnech byl na řadě Zeman, který opět prokázal, jak dobře se umí vyjadřovat.