Snímek „Stuck Squirrel“ (Zaklíněná veverka) od italského fotografa Milka Marchettiho získal hlavní cenu letošní soutěže Nikon Comedy Wildlife Photography Awards. Soutěž, která opěvuje humorné okamžiky v přírodě, letos zaznamenala rekordní počet více než 9 000 přihlášených fotografií.
Porotci vybrali z celkového počtu 45 finalistů, z nichž kromě absolutního vítěze určili i devět vítězů jednotlivých kategorií. Marchettiho vítězná fotografie zachycuje neobvyklý okamžik, kdy se červená veverka snaží dostat do svého úkrytu v kmeni stromu. Její zadní nohy jsou přitom v pravém úhlu vůči stromu, což vytváří komickou scénu.
„Za ta léta jsem pořídil mnoho fotografií veverek v nejrůznějších situacích, ale tato mě obzvlášť rozesmála svou neobvyklou pozicí,“ uvedl Marchetti. „Kdykoliv tento snímek ukazuji na přírodovědných seminářích v místním fotoklubu, publikum propukne v bouřlivý smích. Proto jsem ho musel přihlásit!“
Stefan Maier, seniorní manažer marketingu Nikon Europe, vyzdvihl Marchettiho snímek jako příklad „hravých a nepředvídatelných okamžiků, které činí přírodu tak okouzlující.“
Mezi dalšími oceněnými se objevil Kingston Tam, který získal Nikon Young Photographer Award za detailní fotografii usmívající se žáby. Nejmladším vítězem v historii soutěže se stal teprve 10letý Flynn Thaitanunde-Lobb, jenž vyhrál Portfolio kategorii se čtyřmi snímky veverky, která působí jako opravdová rocková hvězda.
V kategorii video si cenu odnesl Kevin Lohman za zábavné záběry červené lišky, která si jednoho mrazivého rána užívá divoké pobíhání po trávě.
Loňským vítězem byla fotografie samice západního šedého klokana, která vypadá, jako by hrála na vzdušnou kytaru. Tento snímek pořídil Jason Moore jednoho brzkého rána v rozkvetlé přírodní rezervaci na předměstí Perthu v Austrálii.
Soutěž Nikon Comedy Wildlife Photography Awards vznikla před deseti lety s cílem poukázat na krásu a rozmanitost přírody prostřednictvím humorných a nevšedních okamžiků. Letošní ročník opět potvrdil, že příroda je nejen fascinující, ale také plná radosti a překvapení.
Ministerstvo spravedlnosti Spojených států zveřejnilo rozsáhlý soubor dokumentů z vyšetřování sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Tato událost představuje významný moment v dlouholeté kauze, která se po loňském znovuzvolení Donalda Trumpa stala jedním z jeho největších politických problémů.
Britská královská rodina čelí vážné hrozbě ze strany jednoho ze svých vlastních členů. Experti varují, že pokud král Karel III. zcela odřízne svého bratra Andrewa od financí, mohl by se zhrzený princ uchýlit k rozprodávání palácových tajemství.
Na sníh bohatého zimního počasí se nejspíš v Česku jen tak nedočkáme. Vyplývá to z aktuálního dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní teploty se zřejmě i v úvodu ledna budou držet nad nulou.
Vlaky metra na lince C od pátečního odpoledne opět zastavují ve všech stanicích. Cestující mohou po téměř roční rekonstrukci znovu nastupovat a vystupovat na Pankráci, kde do budoucna bude možné přestupovat i na linku D, která ještě není v provozu.
Do Štědrého dne zbývá necelý týden. Zatímco Veronika Žilková prozradila vánoční plány už dávno, její nejstarší dcera Agáta Hanychová je odhalila až v podcastu s kamarádkou Ornellou Koktovou. Při té příležitosti připustila, že roli sehrají napjaté vztahy v rodině.
Vánoční či novoroční projevy k politice patří. Výjimkou nebude ani letošní rok, ačkoliv nový premiér Andrej Babiš (ANO) neplánuje televizní vystoupení v následujících dnech. Z obrazovky ale promluví k národu exprezident Miloš Zeman.
Pavel Nedvěd nakonec po několika neúspěších splnil svůj úkol v roli manažera fotbalové reprezentace. FAČR v pátek představila nového trenéra národního trenéra, kterým se stal zkušený Miroslav Koubek. Kouč podepsal smlouvu do června 2028. Tým poprvé povede v březnové baráži o postup na mistrovství světa.
Jediný host měl u Karla Šípa nárok na speciální zacházení. Známý bavič přiznal, že šlo o Karla Gotta. Nyní se ale ve Všechnopárty, která nedávno oslavila neuvěřitelných 20 let na obrazovce České televize, dočkal dalšího vysněného a slovutného hosta. Dorazil Jaromír Jágr.
Od ledna budou důchody po pravidelné valorizaci vypláceny v nové výši, ale zároveň jejich výplata zdraží těm, kteří peníze dostávají v hotovosti prostřednictvím pošty. Je přitom možné ušetřit téměř stokorunu. Víte, jak na to?
První ranní vysílání Evropy 2 po pátečním posledním rozloučení s moderátorem Patrikem Hezuckým přineslo zajímavý moment. Řešilo se, že z internetových stránek rádia zmizela fotka zesnulého. Leoš Mareš to ihned začal řešit.
Sportovní obojživelnice Ester Ledecká se dočkala třetího vítězství v novinářské anketě Sportovec roku. K triumfu jí pomohly tři medaile z mistrovství světa, které letos získala na lyžích i snowboardu. Nyní už se dcera slavného zpěváka připravuje na vrchol probíhající sezóny, jímž budou únorové zimní olympijské hry v Itálii.
Slováčkovi se připravují na první Vánoce bez milované dcery a sestry Aničky, která letos po dlouhém a statečném boji podlehla zákeřné rakovině. Na vánočním koncertu otcova big bandu ale chyběla jen fyzicky. Pozůstalí ji totiž nezapomněli náležitě připomenout.