Hantavirus je skupina virů, které se přirozeně vyskytují u hlodavců, především u myší a krys, a mohou způsobit vážná onemocnění u lidí. Přenos na člověka se nejčastěji děje vdechnutím aerosolu obsahujícího virus, například při kontaktu s trusem, močí nebo slinami infikovaných zvířat. Onemocnění spojená s hantaviry mají vysokou úmrtnost a v některých případech neexistuje žádná specifická léčba. Zemřela na něj i manželka Genea Hackmana Betsy Arakawy, jak informoval Globe24.cz.
Hantavirus byl poprvé identifikován během korejské války v 50. letech 20. století, kdy stovky amerických vojáků trpěly záhadným onemocněním s těžkým poškozením ledvin a krvácivými projevy. Virus byl později pojmenován podle řeky Hantan v Jižní Koreji, kde byl izolován poprvé.
V průběhu let byly hantaviry objeveny po celém světě, ačkoli jejich výskyt je častější v určitých oblastech, jako jsou Asie, Evropa a Severní i Jižní Amerika. Každá oblast má své specifické kmeny viru a odlišné způsoby projevu infekce.
Hlavním přenašečem hantavirů jsou divoce žijící hlodavci, kteří vylučují virus močí, trusem a slinami. Lidé se mohou nakazit několika způsoby. Vdechnutím infikovaných částic (nejčastější způsob přenosu, ke kterému dochází při vdechnutí prachu kontaminovaného výkaly hlodavců), kontaktem s infikovanými povrchy (pokud se člověk dotkne kontaminovaných předmětů a poté si sáhne do úst, nosu nebo očí), kousnutím hlodavcem (vzácný, ale možný způsob přenosu), konzumací kontaminovaných potravin (potraviny nebo voda kontaminované močí nebo výkaly hlodavců mohou přenést virus do lidského organismu).
Hantaviry mohou způsobit dvě hlavní formy onemocnění u lidí. Hemorrhagická horečka s renálním syndromem (HFRS) – nejčastější v Asii a Evropě. Toto onemocnění se projevuje horečkou, bolestmi hlavy, krvácivými projevy a poškozením ledvin, které může vést k selhání. Úmrtnost se pohybuje mezi 5–15 %. A hantavirový plicní syndrom (HPS) – vyskytuje se hlavně v Severní a Jižní Americe. Zpočátku se projevuje jako běžná chřipka, ale rychle přechází v těžký zápal plic, při kterém dochází k hromadění tekutiny v plicích a akutnímu selhání dýchání. Úmrtnost je vysoká, pohybuje se kolem 35–50 %.
Inkubační doba hantaviru se obvykle pohybuje mezi jedním až osmi týdny po kontaktu s virem. Mezi hlavní příznaky patří horečka a zimnice, silné bolesti hlavy a svalů, nevolnost, zvracení a bolesti břicha, pokles krevního tlaku, dušnost (zejména u plicního syndromu), selhání ledvin nebo dýchací potíže a v závažných případech může nemoc postupovat velmi rychle a vést k selhání životně důležitých orgánů a smrti.
Diagnostika hantaviru je obtížná, protože počáteční příznaky se podobají mnoha jiným virovým infekcím. K potvrzení infekce se obvykle používají laboratorní testy, jako jsou krevní testy na protilátky proti hantaviru nebo PCR testy detekující virovou RNA.
Neexistuje žádná specifická antivirová léčba proti hantavirům. Léčba je tedy zaměřena na zmírnění příznaků a podporu postižených orgánů, například umělou ventilací při plicním syndromu nebo dialýzou při renálním selhání.
Nejúčinnější ochranou proti hantavirům je prevence, která zahrnuje udržování domácnosti a okolí bez přítomnosti hlodavců (zabezpečení potravin, utěsnění děr a mezer v budovách). Důležitá je i bezpečná manipulace s potenciálně kontaminovanými povrchy (použití rukavic, dezinfekce) a vyhýbání se místům s vysokou koncentrací hlodavců, zejména opuštěným budovám a skladům. Při úklidu exkrementů hlodavců je potřeba používat ochranné pomůcky a dezinfekci namísto suchého zametání, které může zvířit infekční částice.
Hantavirus představuje vážné riziko pro lidi, zejména v oblastech s velkou populací hlodavců. I když se jedná o vzácnou infekci, její průběh bývá často smrtelný. Proto je klíčová prevence a včasná lékařská pomoc při podezření na nákazu. Hantaviry jsou i nadále předmětem intenzivního výzkumu s cílem vyvinout účinnou léčbu a vakcíny.
Česká reprezentace dnes vstoupí do letošního mistrovství světa v hokeji, na kterém bude obhajovat zlato z loňského domácího šampionátu. Na telefonát stále čeká nestarší český hokejista Jaromír Jágr. "Osmašedesátka" zveřejnila vtipnou fotografii čtveřice útočníků, z nichž je jediným absentérem v národním týmu.
Slovensko bylo jedinou členskou zemí Evropské unie, která měla zastoupení na páteční vojenské přehlídce v Moskvě u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války. Premiér Robert Fico (Smer-SD) se zachoval podobně jako před lety tehdejší český prezident Miloš Zeman.
Meghan Markle čelí ostře sledované žalobě za 10 milionů dolarů! Fanynka, která se pokusila zopakovat její „zázračný“ recept na koupelové soli z Netflixu, skončila s katastrofálními popáleninami. Původně relaxační rituál se tak změnil v noční můru – a právní drama může teprve začínat.
Českou hereckou obcí otřásla během svátečního čtvrtečního dne zpráva z nejsmutnějších. Ve vysílání České televize projevila velké emoce Iva Janžurová, kterou zasáhlo úmrtí Jiřího Bartošky.
Ivana Gottová se od podzimu 2019 vzorně stará o odkaz zesnulého manžela, slavného zpěváka Karla Gotta. Aktuálním projektem je muzeum ve Slavíkově vile na pražské Bertramce. To už mělo být přístupné veřejnosti, ale stále to tak není. Řeší se totiž problémy s financováním.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.