Budoucí americký prezident opakovaně vyjádřil svou touhu ovládnout Grónsko, které je autonomní součástí Dánského království. Gróňané z toho mají smíšené pocity. Někteří označili jeho rétoriku za nebezpečnou, jiní by největší ostrov na světě pod dikcí USA uvítali. Prvním krokem ale zřejmě bude muset být referendum o samostatnosti.
Americká stanice CNN s odvoláním na grónskou veřejnoprávní televizi Kalaallit Nunaata Radioa informovala o tom, že se názory Gróňanů na Trumpovy návrhy různí. „Zájem Donalda Trumpa o Grónsko vnímám jako velmi nebezpečný. Máme tak málo obyvatel, méně než 100 000, že se obávám, že by náš jazyk velmi rychle zmizel, takže bych zůstal pod Dánskem, protože vztahy mezi Gróňany a Dány fungují dobře tak, jak jsou,“ připustil například Jens Danielsen.
Jiní lidé ale jsou otevřenější. „Všechno je tu prostě čím dál dražší. Zboží z Dánska je extrémně drahé, takže USA se samozřejmě zdají atraktivnější,“ poznamenala Karen Kielsenová, která v Grónsku pracuje jako uklízečka.
Studentka Imaakka Boassenová vidí problém v důvěře. „Dánům úplně nevěřím. Možná bych více důvěřovala Trumpovi. V Grónsku je na vedoucích pozicích tolik Dánů, ale když žijeme v Grónsku, měli by to být Gróňané, kdo stojí v čele,“ míní.
Anguteq Larsen zase upozornil, že by byl raději, kdyby „Grónsko bylo nezávislé a nemuselo se spoléhat na Dánsko, ani na USA“. Dánové se aktuálně obávají toho, že Trump myslí své úmysly vážněji, než když s myšlenkou koupě největšího ostrova na světě přišel v prvním období, jak napsala CNN.
Dalším problémem je otázka grónské nezávislost. „Plně uznáváme, že Grónsko má své vlastní ambice. Pokud se naplní, Grónsko se osamostatní, i když sotva s ambicí stát se federálním státem Spojených států,“ zdůraznil šéf dánské diplomacie Lars Lokke Rasmussen.
Někteří obyvatelé dokonce hovoří o odchodu z Dánska, pokud se Trumpovy ambice naplní. Ostrov během tohoto týdne navštívil Trumpův syn Donald Trump Jr. a nechal se vyfotografovat s davy lidí a kšiltovkou MAGA, což je z zkratka Trumpova hesla „Make America Great Again“ – v češtině „Udělejme Ameriku zase skvělou“.
„V budoucnu by se mohlo konat referendum o nezávislosti Grónska a v důsledku toho by mohlo dojít k užší spolupráci s USA v oblasti obchodu, obrany, surovin a cestovního ruchu. Ale ani tento scénář by nesplňoval Trumpovy představy. Takže Grónsko není MAGA a Grónsko nebude MAGA,“ uzavřela grónská poslankyně v dánském parlamentu Aaja Chemnitzová.
Dánové začínají mít obavy
V nejnovějším prohlášení se Trump vyjádřil k otázce možné anexe Grónska a Panamského průplavu, kterou původně sám nadnesl. Na dotaz, zda by vyloučil použití vojenského nebo ekonomického nátlaku k dosažení tohoto cíle, odpověděl jednoznačně: „Ne.“
Následně argumentoval, že jak Panamský průplav, tak Grónsko jsou klíčové pro ekonomickou bezpečnost Spojených států. „Nemohu vás ujistit ani o jednom z těchto dvou, ale mohu říci toto: potřebujeme jak Panamský průplav, tak Grónsko pro ekonomickou bezpečnost,“ uvedl během svého vystoupení.
Vůdce autonomního dánského území Múte Egede Trumpova slova o zabrání Grónska podle serveru Newsweek jednoznačně odmítl. „Grónsko je naše. Nejsme na prodej a nikdy nebudeme na prodej,“ zdůraznil.
Stojí za ním také dánská vláda. „Jak jsme již uvedli, Grónsko není na prodej. Poznamenali jsme však, že za Trumpova režimu bylo ve Spojených státech na prodej zcela určitě téměř vše, včetně jejich vlády,“ uvedl její mluvčí, jak informoval server Globe24.cz.
Posměšný tón se ale zřejmě postupně změnil v regulérní obavy. Dánský král Frederik X. provedl změny v dánském královském erbu. Podle amerického serveru New York Times tyto změny potvrzují dánský závazek vůči Grónsku.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit.
Česko se v tomto týdnu rozloučilo s uznávaným hercem Aloisem Švehlíkem, který byl neodmyslitelně spjatý s Národním divadlem. Právě v jeho historické budově se obřad ve středu uskutečnil. Herecký kolega Jiří Štěpnička posléze prozradil, jak loni probíhalo Švehlíkovo odcházení z divadla.
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se po letech znovu vrátila k bolestivé ztrátě, která poznamenala její rodinný život. V nové epizodě svého podcastu otevřeně promluvila o potratu, který prodělala v roce 2020, a bez příkras popsala emoce, jež tehdy prožívala.
Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.
Felix Slováček v úterý vyprovodil milovanou Aničku na poslední cestu, ale v nejnovější zpovědi se vrací do neděle 6. dubna, kdy dcera po statečném boji s rakovinou zemřela. Stalo se tak v obklopení nejbližšími osobami. Jak vypadaly její poslední chvíle mezi námi?
Finská veřejnoprávní televize Yle zveřejnila dosud neznámé záběry z loňského atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Autorkou materiálu je kameramanka Ivana Čukanová, která je poskytla pro připravovaný dokument o současném Slovensku.
Jedna z dlouhodobě nejpopulárnějších českých kapel se uprostřed koncertní šňůry potýká s velkými personálními problémy. Zpěváka J.A.R. Dana Bártu postihlo zranění, které hudebníky zcela zásadně limituje. Co se mu stalo?
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Jaromír Soukup se měl už o nadcházejícím víkendu vrátit do ringu, ale skutek utekl. Organizátoři v uplynulých dnech oznámili, že sobotní zápas kontroverzního podnikatele se neuskuteční. Fanoušci se ale boháče mezi provazy dočkají, nicméně až později.
Po dvou dnech s letními teplotami pozorujeme v Česku výraznou změnu počasí. Na značné části území prší a nejde o jen tak ledajaký déšť. Může se v něm objevit saharský prach, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).