Íránská vězení a popraviště jsou v permanenci. Trestá se pomoc Izraeli

Írán
Írán, foto: Pixabay
Marek Novotný 27. června 2025 12:51
Sdílej:

Íránské úřady podnikly vlnu zatýkání a také poprav lidí, kteří jsou podezřelí ze spolupráce s izraelskými tajnými službami. Informovala o tom BBC. Děje se tak po nedávnem vzájemném konfliktu mezi oběma zeměmi z Blízkého východu. 

Úřady se domnívají, že informace poskytnuté Izraelcům sehrály roli při úspěšné likvidaci některých vysoce postavených íránských figur, například vysoce postavených velitelů íránských revolučních gard či jaderných vědců. Teherán si myslí, že citlivé informace získali operativci izraelské tajné služby Mossad působící v Íránu. 

Íránské představitele nepříjemně překvapil rozsah a preciznost této operace, proto se v zájmu národní bezpečnosti rozhodli pronásledovat každého, u koho panuje podezření na spolupráci se zahraničními tajnými službami. Obyčejní občané se nicméně obávají, že akce je zaměřena i proti názorovým oponentům a cílí na zvýšení kontroly nad obyvatelstvem. 

Během samotného konfliktu mezi Izraelem a Íránem byli tři lidé obviněni ze špionáže pro Izrael. Ve středu, tedy pouhý den po vyhlášení příměří, byli tři lidé popraveni. 

Úřady od té doby oznámily zadržení stovek podezřelých po celé zemi. Íránská státní televize podle BBC odvysílala přiznání uvězněných osob, které se doznávají ke spolupráci s izraelskými tajnými službami. 

Běžní Íránci pro BBC Persian uvedli, že dostali varovné textové zprávy od íránského ministerstva bezpečnosti, v nichž jsou informováni, že jejich telefonní čísla se objevila na sociálních sítích na stránkách spojených s Izraelem. Lidé byli v takovém případě vyzváni k opuštění těchto stránek, jinak by jim hrozila obžaloba. 

Íránská vláda také zesílila tlak na novináře pracující v perštině, například pro BBC Persian či Iran International, která sídlí v Londýně. 

Témata:
Stalo se
Počasí
Bouřkové mraky, ilustrační fotografie.

Počasí se mění jen pozvolna. V úterý hrozí další bouřky, mohou být velmi silné

Počasí se v týdnu na přelomu června a července mění jen pozvolna. Svědčí o tom aktuální výstraha, jejímž prostřednictvím meteorologové nadále varují před vysokými teplotami či nebezpečím požárů v části Česka. Hrozí také bouřky, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

České celebrity
Jaromír Soukup

Jaromír Soukup se po dalším soudu s Hanychovou považuje za vítěze

Agáta Hanychová tentokrát na místě chyběla, přesto v pondělí pokračoval soud mezi ní a jejím bývalým partnerem Jaromírem Soukupem. A byl to jednou právě známý podnikatel, který odcházel domů spokojenější. Co se tedy řešilo a jak to dopadlo? 

České celebrity
Lidé se ve Strašnicích rozloučili s Jiřím Krampolem. (8.8.2025)

Jiří Krampol a komplikované dědictví. Dorazily nové informace od notářky

Bude to v červenci již rok, co nás opustil legendární Jiří Krampol. Stihl tehdy ještě oslavit 87. narozeniny, ale o dva týdny později zemřel. Od toho okamžiku se řeší, kdo bude po slavném herci a baviči dědit. Jak to momentálně s dědictvím vypadá? 

Společnost
Petr Macinka

Klempíř a Macinka narazili ve Strážnici. Festival se rozhodl zareagovat

Pískot si vysloužili ministři Oto Klempíř a Petr Macinka (Motoristé), kteří v uplynulých dnech vystoupili na festivalu ve Strážnici. Pořadatelé akce se rozhodli na oba incidenty reagovat, přičemž se distancovali od politických projevů, které zazněly.