Izrael se pomstí, vzkázal Netanjahu po úmrtí civilistů při raketovém útoku

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu, foto: Instagram Benjamin Netanjahu
Marek Novotný VČERA 18:24
Sdílej:

Írán tvrdě zaplatí za smrt izraelských civilistů, prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který v neděli zavítal na jedno z míst, kde balistické rakety zabíjely. Izraelské úřady evidují nejméně deset obětí poslední vlny íránských útoků. 

Netanjahu promluvil ve městě Bat Jam u Tel Avivu, kde přišlo o život šest osob, včetně dvou dětí. Sedm lidí je ale stále pohřešováno, zatímco na místě pokračují záchranné práce. Čtyři další lidé zemřeli ve městě Tamra na severu země. 

Izraelský premiér označil čin za předem promyšlenou vraždu civilistů, žen a dětí a konstatoval, že Írán představuje pro Izrael existenční hrozbu. Netanjahu vyjádřil zármutek a upřímnou soustrast rodinám obětí. Spoluobčany zároveň vyzval, aby poslouchali bezpečnostní pokyny od úřadů. 

Izraelská armáda v neděli vyzvala občany napříč celou zemí, aby za všech okolností zůstali v blízkosti chráněných míst, tedy krytů. "Pohyb na veřejných místech musí být minimalizován a veřejná shromáždění musí být vynechána," apelovaly úřady. 

Už dříve reagoval izraelský prezident Jicchak Herzog. Země se podle něj probudila do smutného a těžkého rána. "Naši bratři a sestry byli večer zavražděni a zraněni zločinnými íránskými útoky proti civilnímu obyvatelstvu v Bat Jamu, Tamaru a dalších obcích," uvedl na síti X. "Budeme společně truchlit. Společně to překonáme," vzkázala hlava státu. 

Izraelci zároveň pokračují v útocích proti cílům v Íránu. Tamní televizní stanice podle BBC informovaly raději o tom, jak "zničily" izraelský raketový deštník Iron Dome, aniž by zmínily, kolik obětí si vyžádaly noční izraelské údery. 

Stalo se
Počasí
Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropické léto a pak bouřky až do půlnoci. Platí nová výstraha ČHMÚ

Tuzemští meteorologové nadále varují před vysokými teplotami a silnými bouřkami, které v neděli udeří v Česku. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), jejíž časová platnost byla v případě bouřek zkrácena do půlnoci na pondělí. 

Světové celebrity
Arnold Schwarzenegger

Terminátor Schwarzenegger se vyjádřil k demonstracím v USA

Spojenými státy americkými hýbou v posledních dnech razie namířené proti přistěhovalcům a demonstrace kvůli protiimigrační politice administrativy prezidenta Donalda Trumpa. K tématu se teď vyjádřil i někdejší kalifornský guvernér a slavný hollywoodský herec Arnold Schwarzenegger. 

Zahraničí
FBI

Odměna 50 tisíc dolarů. Američané pátrají po útočníkovi na politiky

Po celou sobotu pokračovalo v Minnesotě pátrání po pachateli útoků na zdejší zákonodárce, které si vyžádaly dva mrtvé a dva zraněné. Hledaným mužem je sedmapadesátiletý Vance Boelter. Podle úřadů i amerického prezidenta Donalda Trumpa je zřejmé, že šlo o politicky motivované útoky. 

České celebrity
Ilustrační fotografie.

Vilém Čok tomu nemůže uvěřit. Náhle zemřel Pavel Trefil z jeho kapely

Českou hudební scénu zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku pouhých 46 let ve čtvrtek zemřel hudebník Pavel Trefil, který spolupracoval například s Vilémem Čokem, členem legendárního Pražského výběru.