Milovníci kávy se možná budou muset připravit na další zdražování jejich oblíbeného nápoje. Cena kávy na světových komoditních trzích totiž dosáhla historicky nejvyšší úrovně. V úterý překročila cena arabiky, která tvoří většinu globální produkce, hranici 3,44 dolaru za libru (0,45 kg), což znamená nárůst o více než 80 % oproti minulému roku. Cena robusty se na rekordní úrovně vyšplhala již v září.
Za prudkým růstem cen stojí kombinace nepříznivého počasí v klíčových pěstitelských zemích, jako jsou Brazílie a Vietnam, a stále rostoucí poptávka po kávě, uvedl server BBC.
Podle expertů je jedním z hlavních důvodů zdražování obavy o úrodu v roce 2025, především v Brazílii, která je největším producentem arabiky. Země se v srpnu a září potýkala s nejhorším suchem za posledních 70 let, po kterém následovaly silné deště v říjnu. Tyto extrémy poškodily kvetoucí rostliny a snížily očekávání dobré sklizně.
Podobné problémy zasáhly také Vietnam, který dominuje produkci robusty. Zde kombinace sucha a prudkých dešťů ohrozila letošní i budoucí sklizně.
Káva je po ropě druhou nejvíce obchodovanou komoditou na světě, a její popularita neustále roste. Spotřeba v zemích, jako je Čína, se za posledních deset let více než zdvojnásobila.
Fernanda Okada, analytička cen kávy ze společnosti S&P Global Commodity Insights, upozorňuje, že poptávka po kávě zůstává vysoká, zatímco zásoby držené pěstiteli i pražírnami jsou na nízkých úrovních.
„Trend růstu cen kávy pravděpodobně potrvá ještě nějakou dobu,“ říká Okada.
Zvyšující se ceny kávy se postupně promítají do maloobchodních cen. Zatímco v posledních letech se velké značky snažily absorbovat rostoucí náklady, aby si udržely zákazníky, letos to už zřejmě nebude možné.
Vinh Nguyen, generální ředitel společnosti Tuan Loc Commodities, uvedl, že značky jako JDE Peet’s (vlastník značky Douwe Egberts) a Nestlé čelí „bodu zlomu“.
„V prvním čtvrtletí roku 2025 se pravděpodobně dočkáme zvýšení cen kávy v supermarketech,“ dodal Nguyen.
David Rennie, vedoucí divize kávy ve společnosti Nestlé, přiznal, že průmysl čelí „těžkým časům“. Společnost bude nucena upravit jak ceny, tak velikosti balení, aby kompenzovala rostoucí náklady na suroviny.
Jaromír Soukup se v podnikání vyrovnává s nelehkou situací, kterou mu nejde závidět. Nedávno se objevily informace o milionových dluzích za nájem. Nyní to ale vypadá, že známý podnikatel projevil jistou vůli problémy řešit.
Češi se v sobotu odpoledne sešli na Staroměstském náměstí, aby krátce před čtvrtým výročím začátku války na Ukrajině vyjádřili podporu napadené zemi. Akci podpořil svou účastí i prezident Petr Pavel.
Pavel Trávníček prožívá nelehký začátek letošního roku, protože ho postihly poměrně vážné zdravotní problémy. Známý herec se již dočkal propuštění z nemocnice do domácího léčení. A už v březnu by měl opět pracovat.
Až poslední olympijský závod přinesl pro český biatlon vytouženou medaili. Postarala se o ni v závodě s hromadným startem na 12,5 kilometru ve svém životním závodě Tereza Voborníková, která získala bronzovou medaili. Navíc to mohla být i medaile nejcennější, ale v posledních metrech jí ubývalo sil, takže se nakonec spokojila se třetím místem. Česká olympijská výprava tak získala v pořadí pátou medaili na těchto olympijských hrách.
Karlos Vémola ani zdaleka nemá klid, protože policejní vyšetřování případu, v němž figuruje, pokračuje. Alespoň se ale má lépe než před několika týdny, kdy se nacházel ve vazbě. Co nyní prozradil o okolnostech svého propuštění na svobodu?
Počasí v Česku se o víkendu mění, ale bez výstrah meteorologů se ani tak neobejde. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upozornil, že v neděli hrozí na části území ledovka. Meteorologové také očekávají oblevu a vzestup hladin některých vodních toků.
Jen pět uskupení by se teď dostalo do Poslanecké sněmovny, ukazuje průzkum agentury NMS pro web novinky.cz. Zvítězilo by hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, jemuž by dala hlas téměř třetina voličů. Těsně pod pětiprocentní hranicí by skončilo hnutí Naše Česko, nový subjekt vedený jihočeským hejtmanem Martinem Kubou.
Český hokej je na prahu konce jedné éry. Hvězdný útočník Jaromír Jágr, který před několika dny oslavil 54. narozeniny, připustil, že už nikdy nenastoupí do profesionálního hokejového zápasu. Jágr je stále na soupisce extraligového Kladna.
Jméno Ornelly Koktové je v českém šoubyznyse v posledních dnech tím rozhodně nejskloňovanějším. Influencerka oznámila rozvod s manželem a zjevně i ohrozila své kamarádství s Agátou Hanychovou. Bude pokračovat jejich společný podcast?
Zatčení Andrewa Mountbatten-Windsora, které se odehrálo jen necelé tři týdny po odtajnění obrovského archivu dokumentů o Jeffreyim Epsteinovi, otevírá podle britského tisku novou a velmi vážnou kapitolu policejního vyšetřování. Přestože byl bratr současného krále po výslechu propuštěn a jakoukoli vinu odmítá, nové materiály vrhají stín na jeho dřívější působení v roli britského obchodního vyslance. Detektivové se nyní soustředí na to, zda v této vysoké funkci nezneužíval své pravomoci.
Bývalý člen královské ochranné služby Paul Page prolomil mlčení a popsal své zkušenosti z doby, kdy pracoval pro Andrewa Mountbatten-Windsora v jeho sídle Royal Lodge. Page se ve svém svědectví pro stanici LBC neudržel a ostře zkritizoval chování někdejšího prince, který se v posledním měsíci ocitl pod palbou kritiky kvůli nově zveřejněným spisům ministerstva spravedlnosti v kauze Jeffreyho Epsteina.
David Beckham zveřejnil u příležitosti 21. narozenin svého syna Cruze dojemné přání, které však v kontextu přetrvávajících rodinných rozporů vyznělo jako velmi silný vzkaz. Fotbalová legenda ve svém příspěvku na sociálních sítích vyzdvihla zejména Cruzovu věrnost, což mnozí interpretují jako nepřímou kritiku nejstaršího syna Brooklyna, s nímž je zbytek rodiny v otevřeném konfliktu.