Vejce jsou nyní v Česku nejdražší v dějinách, jedno vyjde na 6,40 Kč, vyplývá z dat ČSÚ. Češi si ale drahá vejce tak trochu sami vykřičeli.
Vejce jsou dnes v Česku nejdražší v dějinách. V prosinci vychází jedno vejce na zhruba 6,40 Kč, vyplývá z předběžného šetření ČSÚ. Ještě v minulém desetiletí, v létě roku 2011, stálo vejce jen lehce přes dvě koruny.
Znamená to, že vejce jsou nyní více než trojnásobně dražší než tehdy. Ale ještě i roku 2021 stálo jedno vejce necelé tři koruny. Odkud se vaječná drahota bere? Do značné míry si za ni mohou Češi sami, příliš totiž poslouchají různé aktivistické spolky – a pak se diví, že "křičící menšina" vyřvala všem vyšší ceny…
Samozřejmě pro potraviny obecně, vajíčka nevyjímaje, jsou typické sezonní cenové výkyvy. Přelom roku je pro cenu vajec kritický. Není tomu tak každoročně, ale velmi často ano, a sice že cena vajec vyskočí v listopadu, přičemž se pak drží poměrně vysoko do Vánoc, kdy se hoduje a koleduje, ba až do Velikonoc následujícího roku, kdy se opět hoduje a koleduje. Současné rekordní ceny vajec tak v příštím roce zase vezmou zasvé, alespoň zčásti, byť ke zlevnění na dvě koruny už opravdu nedojde.
A sezonnost rozhodně není českou specialitou. Drahá vejce proto aktuálně řeší třeba média ve Spojených státech včetně tamní televize CNN. Na začátku letošního roku pak příliš vysoké ceny vajec potrápily Rusy. Mnohé země EU zase letos trápí ptačí chřipka. Ta se často šíří v zemích blízkých České republice a ostatně i v Česku samotném. Zasaženy jsou ovšem zvláště chovy drůbeže v Maďarsku, Polsku a Německu či Itálii. Jejich rozsáhlé vybíjení, v něž nákaza ústí, snižuje počet nosnic, tedy i vajec, přičemž tato omezená nabídka naráží na zvýšenou poptávku. Pochopitelně nejen v Česku.
Zmíněná zvýšená poptávka zase plyne z růstu spotřebitelské nálady a vracející se ochoty utrácet právě i za potraviny. Nebo i ochoty nakupovat dražší potraviny místo levnějších. Odeznění mimořádně vysoké inflace uplynulých let letos Čechům zvedá reálné příjmy. Umoudřily se i ceny energií, alespoň v porovnání s lety 2022 a 2023, takže náhle mají Češi více volných peněz. A za část z nich chtějí právě i vajíčka. A zvláště nyní před Vánocemi.
Zde přichází na řadu oblíbená figura různých konejšitelů včetně některých politiků. V různých vystoupeních, často na sociálních sítích, Čechy přesvědčují podobně jako nedávno v případě vysokých cen másla, že i když jsou vejce rekordně drahá, člověk si jich za průměrnou mzdu může koupit stále srovnatelné množství jako dříve. Jinými slovy, jsou sice drahá nominálně, z hlediska své cenovky, avšak v poměru k výši celkem běžného příjmu – vzhledem ke kupní síle – vlastně nijak závratně drahá nejsou. A že prý za socialismu nebo v devadesátých letech byla situace i horší.
Je nápadné, že takové konejšení se už netýká třeba cen nájmů či nemovitostí. V jejich případě už by totiž vyšlo, že dlouhodobě zdražují nejen nominálně, ale i ve vztahu k reálným příjmům obyvatelstva. Je to ostatně docela běžná, ekonomům dobře známá věc. Čím je země bohatší, tím větší podíl svého pravidelného příjmu dává obyvatelstvo třeba právě na bydlení, zatímco podíl výdajů na potraviny se snižuje. Takže to, že si Češi postupně mohou dopřát za průměrnou mzdu více vajec, by měla být samozřejmost. Jenže nyní není.
Prostě aktuálně skutečně platí, že vejce drahá jsou, a to jak nominálně, tak reálně. Nebo se snad průměrná mzda od roku 2011 také více než ztrojnásobila jako cena vajec? Aby bylo vajíčko reálně stejně levné jako v létě 2011, musela by nyní průměrná hrubá mzda činit nějakých 75 000 Kč. Místo toho je o zhruba 30 000 Kč nižší.
Vysoká cena vajec je však v Česku vedle sezonnosti a letošního rychlejšího nárůstu poptávky v porovnání s nabídkou, již přiškrcuje ptačí chřipka, důsledkem také už vlastně specificky české příčiny. Tou je fakt, že se Češi sami "střelili do nohy" zákazem poměrně levného klecového chovu nosnic, který však chtějí uplatnit "hurá stylem". Aniž by zákaz dokázali vyjednat plošně na úrovni celé EU. Na jednotném vnitřním trhu tak budou nadále působit chovatelé, třeba ti polští, kteří budou těžit z výhody láce chovu v klecích, zatímco jejich čeští konkurenti mají přejít na nákladnější typy chovu na podestýlce či ve voliéře.
Před šesti lety, roku 2018, si totiž aktivisté za práva zvířat, v tomto případě tedy drůbeže, navlékli slepičí škrabošky a vyšli do ulic Prahy. Tito Obránci zvířat, jak si říkají, si usmysleli, že vykřičí právě zákaz klecových chovů. Jejich "Slepičí jízda", jak happening nazvali, slavila nevídaný úspěch. Obchodní řetězce se marketingově líbivě zavázaly, že klecová vejce roku 2025 přestanou vykupovat. Tehdy to bylo ještě daleko… Naskočili také politici, podobně líbivě. A je to tu. Česko se má zbavovat klecových chovů, ač jiné země nemusí. Přechod na dražší, takzvané welfare chovy, nad nimiž už skupiny aktivistů přimhouří oko, není levný, což se brzy může projevit nárůstem ceny vajíčka až na osm korun.
Nakonec nárůst nemusí být tak razantní, pokud cenový dopad welfare chovů utlumí zvýšený dovoz ze zahraničí, například ze zmíněného Polska, kde budou klecová vejce nadále k mání. To však znamená, že čeští chovatelé ztratí část své konkurenceschopnosti. Ve výsledku tak Češi budou nadále konzumovat klecová vejce. Akorát už nebudou česká, nýbrž polská. Aktivismus Obránců zvířat tak ve finále nic moc neřeší, jen nahrává zahraničním, nejen polským chovatelům klecových nosnic. A Čech si připlatí…
Vejce jsou nyní v Česku nejdražší v dějinách, jedno vyjde na 6,40 Kč, vyplývá z dat ČSÚ. Češi si ale drahá vejce tak trochu sami vykřičeli.
Letošní StarDance je minulostí, což platí i pro Marka Ebena, který opět obstál v roli moderátora. Zajímavý byl ovšem jeho odjezd z posledního přímého přenosu. Došlo totiž na komickou situaci.
Lidl přichází s revolucí v nakupování – v pražských Štěrboholech otevře svou první outletovou prodejnu. Tento krok navazuje na úspěšné výprodejové akce, které řetězec dosud pořádal na výstavišti v Letňanech.
Mzdy ve veřejném sektoru i státní správě čeká v příštím roce růst. Podle vládního návrhu by si učitelé měli od ledna polepšit o sedm procent na tarifních platech, zatímco ostatní zaměstnanci státu a veřejné sféry by měli dostat přidáno paušálně 1400 korun k základnímu výdělku.
Česko si dnes připomíná Václava Havla, od jehož smrti uplynulo 13 let. První český prezident chybí mnoha lidem, zcela samozřejmě i vdově Dagmar. Jak si bývalá první dáma připomněla zesnulého manžela?
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) je jen pár dní před Vánocemi hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici v Motole. Informoval o tom ve středu odpoledne na sociální síti. Válek zrušil pracovní program do konce týdne, komplikace podle jeho slov nejsou zásadní.
Honza Dědek v minulém týdnu potvrdil, že baby boom v českém šoubyznyse bude pokračovat, když oznámil, že se s přítelkyní Terezou těší na miminko. Jen pár dní poté ale nastalo drama. Nastávající maminka se totiž ocitla v nemocnici.
Ze čtyř dcer Karla Gotta se jeho geny alespoň na první pohled nejvíce projevily u Charlotte Elly, která s tátou nazpívala veleúspěšný duet Srdce nehasnou. Mezi umělce nicméně nahlédla i její mladší sestra Nelly Sofie. A pochvalu si vyslechly obě dvě.
V Česku vyvrcholila v sobotu třináctá řada StarDance. Ve stejný den proběhlo ve Velké Británii finále již dvaadvacátého ročníku její předlohy Strictly Come Dancing, kterou vysílá britská veřejnoprávní stanice BBC. Ta měla letos co říct i k průběhu české kopie.
Richard Krajčo je už od konce listopadu zdravotně indisponovaný, přičemž je jasné, že na Vánoce by chtěl být stoprocentní. Jeho problémy se sice vlečou, ale v pondělí se frontman kapely Kryštof opět ozval fanouškům. A přiznal, že jeho válení doma už některým členům rodiny leze krkem.
Rusko pokročilo s vyšetřováním bombového útoku na generála Igora Kirillova a jeho asistenta v Moskvě. Tajné služby oznámily, že v souvislosti s případem zadržely devětadvacetiletého Uzbeka. Rusové tvrdí, že podezřelého ke splnění úkolu najaly ukrajinské tajné služby, napsala BBC s odvoláním na ruské státní zpravodajské agentury.
Karel Šíp se stále oslavuje na obrazovce České televize se svou Všechnopárty, která nedávno oslavila 19. narozeniny. Jako moderátor a bavič se navíc proslavil už předtím. Původně se však snažil prosadit jako hudebník. Proč to nevyšlo?