Koncert Bena Cristovaa i hromada selfíček. Jak vypadala první noc na MFF KV?

Ben Cristovao
Ben Cristovao, foto: Instagram Ben Cristovao
Libor Novák DNES 11:43
Sdílej:

Slavnostní zahájení Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech letos poprvé proběhlo bez Jiřího Bartošky, jehož přítomnost neodmyslitelně patřila k předchozím ročníkům. První večer se tak nesl nejen ve znamení filmového lesku a noblesy, ale především v duchu vzpomínky na charismatického prezidenta festivalu. Přesto – nebo možná právě proto – večer nabídl silné emoce, módní kreace i nečekané momenty.

Emotivním okamžikem večera byl příchod Bartoškovy manželky Andrey, která se zúčastnila premiéry v hotelu Thermal. Byla patrně dojatá a podporu jí vyjadřovali mnozí hosté objetím či slovem. Její syn Janek Bartoška se chopil úlohy svého otce se ctí – vítal hosty v Puppu, během premiéry udržoval přátelskou atmosféru a rozesmával kolegy včetně herečky Marty Issové. V kinosále pak usedl mezi dvě hlavní hvězdy večera – Vicky Krieps a Petera Sarsgaarda – na místě, které tradičně patřilo jeho otci.

Sarsgaard s Krieps později pokračovali ve společenském programu na terase hotelu Thermal, kde se odehrávají neformální debaty i zákulisní schůzky. Tato místa dříve sdílel Bartoška s hvězdami jako Antonio Banderas, letos je nahradili noví hosté, ale atmosféra zůstala.

Na slavnostním večeru se objevila také Ornella Koktová s manželem Josefem Koktou. Ještě před několika lety se rodina snažila dostat na festival „zadními vrátky“, nyní však přišla s oficiálním pozváním. Ornelle zjevně pomohla popularita jejího podcastu s Agátou Hanychovou, který získal cenu diváků a otevřel jí dveře k novým příležitostem. Kokta tentokrát stál v ústraní a zastával roli fotografa své ženy, což ostře kontrastovalo s jeho dřívějšími výstupy s Gábinou Partyšovou, například při scéně „Titanicu na balkoně“.

Režisér Petr Jákl letos sice nedorazil jako oficiální host premiéry, ale během večera byl spatřen s neznámou ženou. Není jasné, zda šlo o kolegyni z branže, fanynku nebo známou. Jeho manželka Romana festival poslední roky nenavštěvuje, a tak dorazil opět sám.

Večer pokračoval i mimo oficiální program – někdo sledoval koncert Bena Cristovaa z balkonů, jiní se věnovali selfie na červeném koberci. Ornella si tu dokonce pořídila několik snímků. V hotelovém lobby vládla uvolněná atmosféra, která některé hosty přiměla natolik k relaxaci, že si bez ostychu lehli přímo na zem – zkrátka Vary.

Na zahájení nechyběli herci jako Jiří Mádl, který v jednu chvíli podle Expresu dramaticky svíral krk – zda šlo o scénu z připravovaného filmu nebo špatně polknutý chlebíček, není jisté. Dorazil i moderátor Václav Moravec, jenž rozesmál komunikační ředitelku Mafry Mílu Novákovou narážkou na svůj plat.

Mezi hosty byli rovněž senátor Václav Láska s těhotnou manželkou. Uvolněná nálada večírku Big Boardu, který je znám svou živelnou atmosférou, přitom mohla být pro někoho až příliš – snad nebylo třeba povolávat porodníka.

Zahajovací večer přinesl nejen emoce a vzpomínky, ale také módní inspiraci. Zářila například Tereza Vágnerová, Eliška Křenková působila svěže jako letní mojito. Vše dohromady vytvořilo kouzelný mix melancholie, noblesy a uvolněného festivalového ducha.

Stalo se
Světové celebrity
Katy Perry

Katy Perry a Orlando Bloom oficiálně oznámili, že se rozešli

Americká zpěvačka Katy Perry a britský herec Orlando Bloom potvrdili, že se rozešli. Po téměř deseti letech vztahu a šesti letech od zasnoubení nyní pár vydal společné prohlášení, v němž oznámil, že se nadále budou soustředit na společnou výchovu své čtyřleté dcery Daisy Dove.

Počasí
Letní počasí, ilustrační fotografie.

Příjemné léto přijde o víkendu. Meteorologové očekávají ochlazení

Česko sužovala v tomto týdnu tropická epizoda, chladno nebude ani o víkendu. Po dnech volna má však následovat výrazné ochlazení. Teploty spadnou i o více než deset stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Kultura
Marek Eben zahajuje filmový festival

Eben zahájil další ročník karlovarského festivalu. Po letech chybí Bartoška

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

Domácí
Petr Fiala

Fiala vysvětlil, proč nastal blackout. Kybernetický útok vyloučil

Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.