Král Karel III. otevřeně promluvil o svém boji s rakovinou

Král Karel III.
Král Karel III., foto: Instagram Royal Family
Libor Novák 15. prosince 2025 17:54
Sdílej:

Král Karel III. (77) se v pátek svěřil se svými pocity ohledně boje s rakovinou a přinesl dobrou zprávu. Ve svém předtočeném televizním poselství, které bylo odvysíláno v rámci večera „Stand Up to Cancer“ na stanici Channel 4, oznámil, že se jeho léčebný plán v novém roce zredukuje.

„Dnes se s vámi mohu podělit o dobrou zprávu, že díky včasné diagnóze, účinné intervenci a dodržování pokynů lékařů, může být můj vlastní program léčby rakoviny v novém roce omezen,“ uvedl král Karel. Záznam byl pořízen koncem minulého měsíce před spuštěním nového online nástroje pro screening pro občany Spojeného království.

Buckinghamský palác ve své tiskové zprávě potvrdil, že ačkoli králova rakovina technicky není považována za „v remisi“, panovník „reaguje na léčbu výjimečně dobře“, což posunulo jeho zotavení do velmi pozitivní fáze.

Detaily ohledně typu královy rakoviny a formy léčby zůstávají i nadále soukromé. Palác již dříve potvrdil, že se nejedná o rakovinu prostaty, ačkoli byl Karel v lednu 2024 léčen kvůli nezhoubnému zvětšení prostaty. Právě během této intervence byl ovšem odhalen jiný problém, a to rakovina.

Král považuje svůj současný zdravotní stav za velké „osobní požehnání“ a důkaz „mimořádného pokroku, který byl v péči o rakovinu v posledních letech dosažen“. Vyjádřil vděčnost, že i během léčby mohl pokračovat ve „plném a aktivním životě“ a zastávat „všechny své státní povinnosti“.

Palác uvedl, že udržení smyslu pro cíl a aktivita králi velmi pomohly k pozitivnímu myšlení, které je, jak mnozí vědí, zásadní součástí cesty k zotavení.

Král Karel III. na závěr vzkázal „zvláštní přání všeho dobrého všem, kteří jsou postiženi rakovinou“, a slíbil, že je bude nadále „držet ve svých myšlenkách a modlitbách“ i s jejich blízkými.

Stalo se
Domácí
Letiště Václava Havla Praha

Ledovka udeřila. Pražské letiště hlásí zpoždění, cestující musí sledovat situaci

Nebezpečná ledovka pokryla Česko, kde v posledních dnech vládly silné mrazy. Možná i z toho důvodu vyrážejí někteří lidé na dovolené do teplejších krajin. Letům z Prahy ale počasí v úterý ráno nepřálo. Ruzyňské letiště dokonce upozornilo cestující na možná zpoždění během celého dnešního dne. 

České celebrity
Libor Bouček s manželkou.

Libor Bouček připravuje děti na svět, kde platí pravidla

Až třetí manželství Libora Boučka se ukázalo jako to šťastné. Jeden z našich nejznámějších moderátorů dnes se svou ženou Gabrielou vychovává dvě děti, staršího syna Alberta a mladší dceru Beatu. Nyní prozradil, jak přistupuje k výchově potomků. 

České celebrity
Ornella Koktová a Agáta Hanychová

Výměna manželek s Nelou Slovákovou. Hanychová a Koktová si nebraly servítky

Nela Slováková, která má značné zkušenosti s televizními reality show, přijala velkou výzvu a zúčastnila se nejnovější Výměny manželek. A možná tušila, že se stane terčem pro Agátu Hanychovou a Ornellou Koktovou, protože jejich vzájemné vztahy jsou dlouhodobě vyhrocené. 

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Vztah prince Harryho s Karlem III. se začal stabilizovat, teď se ale vše otočilo

Princ Harry se opět postaral o rozruch v britské královské rodině. Právě ve chvíli, kdy se zdálo, že vztahy s jeho otcem, králem Karlem III., se začínají stabilizovat, přišel vévoda ze Sussexu s gestem, které je sice navenek smířlivé, ale v jádru velmi problematické. Harry totiž otce veřejně pozval, aby s ním v roce 2027 v Birminghamu slavnostně zahájil hry Invictus Games.