Král Karel III. zarmoutil Brity. Jednu věc už nikdy neudělá

Král Karel III.
Král Karel III., foto: Instagram Royal Family
Libor Novák 8. června 2025 20:26
Sdílej:

Britský král Karel III. se letos během tradiční červnové slavnosti Trooping the Colour, která oficiálně oslavuje narozeniny panovníka, na koni neobjeví. Podle informací britského deníku The Times se navíc očekává, že se do sedla už nikdy při této příležitosti nevrátí. Důvodem je jeho probíhající léčba rakoviny, jejíž diagnóza byla zveřejněna na začátku loňského roku.

Když Karel III. nastoupil na trůn, vrátil se v roce 2023 k jedné z tradic, kterou jeho matka královna Alžběta II. opustila už v roce 1986 – projížďce na koni při slavnostní přehlídce. Po 37 letech byl tehdy prvním britským panovníkem, který během této ceremonie opět usedl do sedla. V roce 2024 však kvůli zdravotnímu stavu jízdu vynechal a letos, podle zdrojů z Buckinghamského paláce, tomu nebude jinak.

Deník The Times upozorňuje, že jde o jeden z mála ústupků, které šestasedmdesátiletý panovník během své léčby učinil. Ačkoli palác nikdy nezveřejnil konkrétní diagnózu, je zřejmé, že zdravotní stav výrazně ovlivnil i jeho soukromý život – Karel III. se údajně nevěnuje jízdě na koni ani mimo veřejné akce, na rozdíl od svých sourozenců, princezny Anny a prince Andrewa.

Karel III. má přitom s jízdou na koni dlouholeté zkušenosti. Během života se účastnil póla, byl amatérským žokejem a každoročně se účastnil slavnosti na počest narozenin své matky. O to výmluvnější je nynější rozhodnutí s touto tradicí skončit – ne kvůli volbě, ale ze zdravotní nutnosti.

Letošní přehlídka Trooping the Colour se uskuteční v sobotu 14. června. Král se jí zúčastní, ale pravděpodobně stejně jako loni v kočáře, nikoli na koni.

Stalo se
Počasí
Bouřka, ilustrační fotografie.

Bouřlivé počasí zdaleka neřeklo poslední slovo. Platí nová výstraha

Bouřky se v Česku vyskytly už ráno a dopoledne, ale varování jsou v platnosti i nadále. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) po poledni časově upřesnil výstrahu před velmi silnými bouřkami a snížil stupeň nebezpečí pro západní a severní části Čech. Meteorologové také rozšířili území platnost varování před vysokými teplotami.

České celebrity
V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025)

Dědické řízení začalo. Co je v pozůstalosti po Jiřím Bartoškovi?

Česko v květnu zasáhla jedna velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška, jehož všichni měli především za herce a dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu. Svým způsobem byl ale také podnikatelem a právě osud jeho společností se v těchto dnech začíná řešit. 

Domácí
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Vážná havárie na D10. Řidič měl náhlou zdravotní indispozici

Vážná nehoda v pondělí ráno uzavřela dálnici D10 u Brandýsa nad Labem ve středních Čechách. Řidiče havarovaného vozu postihl náhlý zdravotní problém, který vedl k nárazu do svodidel. Pro zraněného muže letěl vrtulník. 

České celebrity
Natálie Jirásková a Adam Mišík

Natálie Jirásková stále tají rozchod s Mišíkem. Teď navíc prchla z Česka

Oficiálně nikdo nic nepotvrdil, ale už nějaký čas se má za to, že Natálie Jirásková a Adam Mišík se rozešli. Zvlášť když teď dcera modelky a moderátorky Ivy Kubelkové na měsíc sama odjíždí do Japonska. Jaký je důvod její zahraniční cesty?