V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.
Malá pacientka FN Motol Madlenka se týdny potýká s nemocí poruchy krvetvorby. Nyní se ale ukazuje, že současná léčba, zdá se, zabírá a její tělo opět samo tvoří krvetvorné buňky. "Zatím stále nemá hodnoty, které bychom potřebovali, ale také jsme teprve v polovině léčby – a ta zatím probíhá podle ideálního scénáře. Dosavadní výsledky lékaři označují za úspěšné," uvedl Lukáš Přibyl, tatínek Madlenky.
"Díky tomu se bude Madlence snižovat množství léků a částečně uvolňovat relativně striktní hygienická opatření. Spolu s tím dojde i k lehkému uvolnění v nízkobakteriální dietě. Madlenka si tak bude moci po dvou a půl měsících sundat respirátor při procházce venku, dát si rajčata a v noci se nebude muset budit na další dávku léků," dodal.
Paralelně s léčbou ale stále probíhá i hledání vhodného dárce. "V hledání ideálního dárce kostní dřeně pokračujeme pro případ, že by transplantace nakonec byla nutná. V Česku ale aktuálně čeká na svého zachránce dalších 18 dětí a 32 dospělých pacientů, kteří zatím štěstí neměli a nutně potřebují najít své identické dvojče," sdělila Jana Švarcová, lékařka Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM. Aktuálně registr hledá vhodného dárce pro 50 lidí.
"Děkujeme všem, kdo se zaregistrovali. Čím více lidí je v registru, tím větší je šance na nalezení vhodného dárce. Od začátku roku se do našeho registru přihlásilo už 9 121 nových dobrovolníků. Jen za poslední dva měsíce, po zveřejnění příběhu Madlenky, se zaregistrovalo téměř 9 000 lidí. Z těchto nově zapsaných zatím nikdo kostní dřeň nedaroval – na to je to příliš krátká doba. Některé z nich ale už nyní testujeme jako možné dárce pro konkrétní pacienty. I proto další náborové akce plánujeme v průběhu roku napříč republikou, aby měl možnost zapojit se opravdu každý, kdo chce pomoci," řekla Marie Kuříková, vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.
Velké nábory a testování by nebylo možné bez velkých podporovatelů registru. Mezi hlavní dlouholeté partnery patří Nadační fond Kapka naděje. "Podpora náboru do Českého registru dárců krvetvorných buněk je pro nás v Kapce naděje srdeční záležitostí. Díky našim dárcům a partnerům jsme už mohli podpořit tisíce testů nových potenciálních dárců. Každý nový dárce přitom znamená šanci na život – testování jednoho stojí zhruba tisíc korun, a právě proto je naše spolupráce s registrem tak důležitá. Děkujeme všem, kdo se k této pomoci připojují s námi," dodala Vendula Pizingerová, zakladatelka a prezidentka Nadačního fondu Kapka naděje.
Kupovali jste v posledních dnech uzená kuřecí stehna? Pokud ano, pak byste měli zkontrolovat, zdali nejde o vadnou šarži od firmy Vodňanská drůbež. Ve výrobku byly zjištěny bakterie Listeria monocytogenes, které mohou způsobit onemocnění.
V případu předloňské smrti populárního herce Matthewa Perryho nastává další zvrat. Žena, která je jednou z pětice obviněných, souhlasila s přiznáním viny. Informoval o tom web DW. Perry, jehož celosvětově proslavil sitcom Přátelé, zemřel předloni na podzim.
Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je kromě bezpečnostních záruk pro Ukrajinu nutné pracovat i na dalších protiruských sankcích pro případ, že Moskva nebude chtít válku ukončit. Fiala to uvedl na sociální síti po pondělních jednáních v Bílém domě.
Tropické teploty si dnes podle ČHMÚ.cz užijeme tento týden naposledy. Ve zbylých dnech mohou denní maxima klesnout i po 20 stupňů.
Díky virálnímu videu na TikToku se na internetu znovu objevil roztomilý moment mezi princeznou Kate a princem Williamem, který se odehrál před více než deseti lety. V dubnu 2014 navštívili manželé, tehdy ještě vévoda a vévodkyně z Cambridge, Austrálii a Nový Zéland. Během jejich pobytu na Novém Zélandu se utkali v závodě lodí v přístavu v Aucklandu.
Hollywoodská legenda Tom Hanks přiznal, že jeho vůbec nejoblíbenějším filmem je kultovní sci-fi snímek 2001: Vesmírná odysea. Herec prozradil, že se na film, který vznikl před více než padesáti lety, dívá stále dvakrát ročně.
Záhadou je pro fanoušky zdravotní stav Sary Sandevy, která během prázdnin odřekla účast ve dvou divadelních představeních na letních scénách. Nikdy jsme se ale nedozvěděli, co přesně jí je. Nyní se herečka a partnerka Jakuba Prachaře alespoň konečně ukázala.
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv neudržel jazyk za zuby ani po pondělních jednáních v Bílém domě, kde americký prezident Donald Trump přivítal ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského a několik evropských lídrů. Medveděv se opřel především do nich.
V úterý se uskutečnil další důležitý akt před říjnovými sněmovními volbami. Státní volební komise vylosovala čísla pro kandidující subjekty, které se na podzim pokusí získat mandáty v dolní komoře parlamentu.
Nejrůznějších podvodů, které cílí na důvěřivce, je v současnosti opravdu mnoho. Pokud lidé naletí, je jim většinou trapně a málokdo přizná, co se mu přihodilo. Veronika Žilková se ale rozhodla přiznat, že podvodníkům skočila na lep, když si dělala obavy o svou dceru Kordulu.
Palestinské hnutí Hamás souhlasí s posledním návrhem příměří v Pásmu Gazy a propuštěním části rukojmích, uvedl zdroj z Hamásu pro britskou stanici BBC. Návrh egyptských a katarských mediátorů má vycházet z červnového rámce předloženého americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem.
Už pěkných pár dní se šušká o nové lásce v českém šoubyznyse, přičemž předmětem těchto spekulací jsou Jitka Boho a Lukáš Langmajer. Důkazy o jejich vztahu se sice zdají být neprůstřelné, ale modelka stále mlží.