Syrská válka, která po celých 13 let sužovala zemi, se znovu dostala do popředí světové pozornosti. Tentokrát kvůli znovuotevření jedné z nejznámějších syrských věznic – Saydnaya, známé také jako "lidská jatka". Tato věznice, situovaná severně od Damašku, byla po desetiletí symbolem režimní brutality, mučení a bezpráví. V posledních dnech se zde však odehrávaly scény plné zoufalství i naděje, když rodiny začaly hledat své zmizelé blízké.
Poté, co byl v neděli svržen režim Bašára Asada, vypukla v zemi vlna euforie. Spolu s tím ale mnozí Syřané začali intenzivně pátrat po těch, kteří byli během vlády diktátora svévolně zatčeni a beze stopy zmizeli, popisuje server CNN.
Saydnaya, jedno z nejobávanějších míst Asadovy diktatury, se stala centrem těchto událostí. Dopravní kolony, které se táhly několik kilometrů, a lidé jdoucí pěšky po posledním úseku cesty směrem k věznici vytvořili emotivní atmosféru.
Saydnaya byla po desetiletí místem, kde mizeli lidé označeni za protivníky režimu. Mezi lety 2011 a 2015 zde bylo podle Amnesty International oběšeno až 13 tisíc lidí.
Její děsivá pověst vedla k tomu, že ji rebelové zařadili mezi první cíle při své ofenzívě na Damašek. Jakmile padl Asadův režim, objevily se záběry propuštěných vězňů. Sociální sítě se zaplnily výzvami o pomoc při hledání pohřešovaných.
Mezi těmi, kteří dorazili do Saydnaye, byla i Maysoon Labut, žena z města Dara’a, kde začaly protivládní protesty během Arabského jara. Hledala tři své bratry a zetě, kteří byli údajně drženi v podzemní části věznice známé jako "červená sekce".
Ta byla předmětem mnoha spekulací, že by zde mohli být ukryti další vězni. Dobrovolnická organizace Bílí přilby vyslala do Saydnaye speciální týmy, které prohledávaly betonové stěny, zatímco davy v tichosti čekaly na znamení. Bohužel se žádné skryté cely nenašly.
I přesto, že někteří propuštění vězni se konečně shledali se svými rodinami, emoce byly často smíšené. Suheil Hamawi, který strávil více než 30 let v syrských věznicích, popsal svou radost ze shledání s rodinou, ale také bolest z promarněného života. „Až když mi vnučka řekla 'dědo', jsem si uvědomil, kolik let jsem ztratil,“ svěřil se.
Mnoho rodin však stále tápe ve tmě a pátrá po jakýchkoliv stopách svých blízkých. Věznice Saydnaya se stala mementem utrpení, ale také symbolem naděje na lepší budoucnost. Organizace jako Asociace pro vězně a pohřešované v Saydnaye (ADMSP) se nyní snaží poskytnout podporu těm, kteří hledají odpovědi.
Saydnaya je jednou z mnoha věznic, které byly osvobozeny během bleskového postupu povstaleckých sil po Sýrii. Jakmile vzbouřenci dorazili do Damašku, vyzvali bývalé vojáky a zaměstnance věznic, aby poskytli kódy k odemknutí elektronicky uzamčených dveří.
Úřady v provincii Damašek zároveň upozornily, že někteří vězni jsou téměř udušení kvůli špatné ventilaci. Rebelové zveřejnili videozáznamy, na nichž se snaží dostat do nižších pater věznice, kde se údajně nachází přes 100 000 zadržovaných, uvedl server BBC.
Na záběrech sdílených na sociálních sítích a některými médii je vidět muže, kteří prorážejí zeď, za níž se nachází temné prostory, a také vězně vycházející na svobodu. Někteří z nich neviděli světlo dlouhé roky.
Mezi osvobozenými byla i malá dítě, které bylo zatčeno se svou matkou. Video ukazuje ženy, které jsou ujišťovány, že „Assad padl“ a že již nejsou v nebezpečí. Další záběry zachycují rodiny spěchající k věznici, aby zjistily, zda mezi osvobozenými jsou jejich blízcí.
Saydnaya se během občanské války stala symbolem represí a zvěrstev Assadova režimu. Podle zprávy Amnesty International z roku 2017 fungovala věznice jako „lidská jatka“, kde byly tisíce lidí popraveny nebo umučeny k smrti. Mezi lety 2011 a 2018 zde údajně zemřelo více než 30 000 vězňů. Přeživší, jako Omar al-Shogre, popisují nelidské podmínky, mučení a nátlak, aby se vězni navzájem mučili.
Počasí bude příští týden nezvykle teplé. Podle ČHMÚ.cz se denní maxima budou pohybovat až k 11 stupňům.
Patricie Pagáčová samozřejmě sleduje lidi kolem sebe, takže si všímá toho, jak se chovají. I proto jí zřejmě nedělá problém pojmenovat, co se jí na dnešní společnosti nelíbí. Souvisí to s moderními technologiemi.
Princ William s vévodkyní Kate se ukázali jako přísní rodiče. Své děti sice vedou k samostatnosti, určité chování jim ale tolerovat nebudou.
Na slavnostní premiéře nové české pohádky Zlatovláska se do centra pozornosti dostal především mladý herec Tomáš Weber, který si zahrál hlavní roli Jiříka. Tento pětadvacetiletý talent, pro nějž byla role Jiříka jednou z prvních velkých příležitostí na filmovém plátně, se v rozhovoru pro Expres podělil o své dojmy z natáčení, výzvy, které musel překonat, i o své herecké ambice do budoucna.
Polský premiér Donald Tusk ve středu obvinil Rusko z plánování rozsáhlé teroristické kampaně zaměřené na letadla po celém světě. Na schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským Tusk prohlásil: „Mohu potvrdit, že Rusko plánovalo činy leteckého teroru, nejen proti Polsku, ale proti aeroliniím na celém světě.“ Uvedl to server Politico.
Princ Harry vyjádřil přesvědčení, že život ve Spojených státech je tím, co by si pro něj jeho matka, princezna Diana, přála. V rozhovoru na konferenci New York Times Dealbook Summit uvedl, že život v Kalifornii s manželkou Meghan Markleovou a jejich dětmi považuje za ideální prostředí pro rodinný život.
Princ William (42) poprvé po dlouhé době zmínil svého bratra Harryho (40) v rámci svého nového dokumentu Prince William: We Can End Homelessness, který se věnuje problematice bezdomovectví.
Britský moderátor a novinář Jeremy Clarkson (64), známý především díky pořadu Top Gear, se o víkendu podělil o své zdravotní problémy, které ho přivedly až na operační sál kvůli vážné srdeční komplikaci.
V roce 2024 byl na území České republiky zaznamenán nadnormální úhrn srážek. Podle předběžných údajů činí průměrný roční úhrn srážek 777 mm, což představuje 114 % průměru pro období 1991–2020.
Hospicová sestra Julie McFaddenová, která se dlouhodobě věnuje péči o umírající pacienty, sdílí své poznatky a zkušenosti, aby zmírnila obavy spojené s umíráním. Podle ní existuje několik běžných fyzických a psychických příznaků, které naznačují blížící se konec života. Ve svých videích na platformách, jako je YouTube, Julie odhaluje podrobnosti o těchto projevech, aby pomohla rodinám pochopit proces umírání a vyrovnat se s ním.
Marek Eben z televizních obrazovek působí jako osobnost, která umí spojovat. Byl by tedy ideálním materiálem na prezidenta. Česko ale momentálně jednoho má a ještě nějaký čas mít nebude. Eben navíc už před lety prozradil, zda by stál o pozici hlavy státu.
Vítězka reality show Bachelor Sabina Pšádová, která nedávno poskytla upřímný rozhovor v talk show Superchat, otevřeně promluvila o svém boji s psychickými problémy, úzkostmi a nízkým sebevědomím. Přestože dnes působí jako sebevědomá modelka a inspirativní osobnost, její cesta nebyla jednoduchá.