Autoritářský prezident Běloruska Alexandr Lukašenko oznámil, že jeho země již uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro plánované rozmístění nejnovější hypersonické balistické rakety Moskvy. Uvedla to agentura AP.
Tato slova následovala po podpisu smlouvy mezi Lukašenkem a Vladimirem Putinem minulý týden, která poskytuje Bělorusku bezpečnostní záruky, včetně možnosti použití ruských jaderných zbraní k obraně proti případné agresi.
Nová smlouva je součástí širší revize ruské jaderné doktríny, která poprvé zahrnuje Bělorusko pod tzv. „ruský jaderný deštník“ uprostřed rostoucího napětí se Západem kvůli válce na Ukrajině. Lukašenko zdůraznil, že odpověď na jakýkoli pokus o narušení běloruských hranic bude okamžitá.
„Přivezl jsem sem jaderné hlavice, ne jen jeden tucet,“ uvedl Lukašenko s tím, že Západ nedokázal sledovat jejich přesun. Podle něj nyní Bělorusko disponuje několika desítkami taktických jaderných zbraní.
Na rozdíl od mezikontinentálních balistických raket, které mohou zničit celé město, jsou taktické jaderné zbraně méně destruktivní a zaměřené spíše na vojenské cíle. Rozmístění těchto zbraní v Bělorusku, které má 1 084 kilometrů dlouhou hranici s Ukrajinou, zvyšuje možnosti Ruska zasáhnout cíle v regionu, včetně několika členských států NATO.
Lukašenko také požádal Putina o rozmístění pokročilejších zbraní, jako je balistická raketa středního doletu Orešnik, kterou Rusko poprvé použilo minulý měsíc proti Ukrajině. Putin odpověděl, že rakety Orešnik by mohly být rozmístěny v Bělorusku ve druhé polovině roku 2025, přičemž by zůstaly pod ruskou kontrolou, ale cíle by vybíralo Bělorusko.
„Cíle určíme zde v Bělorusku, ne Rusové,“ zdůraznil Lukašenko. „A pokud bude třeba, stiskneme tlačítko společně.“
Lukašenko připomněl, že Bělorusko disponuje přibližně 30 zařízeními pro jaderné balistické rakety, která zůstala z dob Sovětského svazu. Kromě toho Bělorusko vyrábí velká vozidla sloužící jako mobilní odpalovací zařízení pro ruské balistické rakety, včetně Orešniku.
Orešnik je schopný nést konvenční nebo jaderné hlavice a má dosah, který pokrývá celou Evropu. Ruský prezident Putin vyzdvihl schopnost této rakety, jejíž rychlost při nárazu dosahuje Machu 10, a tvrdí, že její použití může být natolik destruktivní, že jaderné zbraně se stanou téměř zbytečnými.
Putinova revize jaderné doktríny, podepsaná minulý měsíc, formálně snižuje práh pro použití ruských jaderných zbraní. Doktrína umožňuje jejich nasazení nejen jako odpověď na použití zbraní hromadného ničení proti Rusku nebo jeho spojencům, ale také v případě agrese konvenčními zbraněmi ohrožujícími „suverenitu a územní celistvost“ Ruska nebo Běloruska.
Tato změna přichází v době, kdy USA povolily Ukrajině využívat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území, což dále eskaluje napětí mezi Západem a Moskvou.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.