Odvolací soud v Londýně dnes vyslechl tvrzení právního zástupce prince Harryho, podle kterého byl vévoda ze Sussexu nespravedlivě vyčleněn a podroben nižší a neodůvodněné úrovni bezpečnostní ochrany ve Spojeném království. Jde o nejnovější právní krok prince, který se snaží zvrátit rozhodnutí Nejvyššího soudu, jenž potvrdil, že Harry už nemá nárok na stejnou policejní ochranu, jakou mají ostatní aktivní členové královské rodiny.
Právnička Shaheed Fatima KC podle BBC argumentovala tím, že rozhodnutí bezpečnostního výboru Ravec, který spadá pod britské ministerstvo vnitra, nebylo standardní a porušilo vlastní pravidla. Tvrdí, že výbor přistoupil k Harrymu "specifickým a nestandardním způsobem" bez odborného posouzení hrozeb, kterým čelí.
Naopak právní zástupce ministerstva vnitra Sir James Eadie KC hájil rozhodnutí Ravecu jako zákonné. Zdůraznil, že ochrana nebyla Harrymu zcela odebrána, ale pouze upravena kvůli jeho nové roli a trvalému pobytu v zahraničí. Soud prý správně uznal, že tato změna byla přiměřená.
Princ Harry, který v roce 2020 opustil své královské povinnosti a přestěhoval se s rodinou do Kalifornie, byl na jednání přítomen, avšak sám nevystupoval. V předchozích výpovědích uvedl, že Spojené království je klíčovou součástí kulturního dědictví jeho dětí a že si přeje, aby se zde cítily jako doma.
Podle Fatimy ale nebylo Harrymu umožněno se k rozhodnutí vyjádřit ani nahlédnout do případných analýz bezpečnostních rizik. To podle ní zpochybňuje férovost celého procesu. Dodala, že její klient neusiluje o automatické obnovení ochrany, ale o spravedlivé zacházení a transparentnost.
Sir James oponoval, že Harryho argumentace vychází z účelově vybraných částí důkazů a ignoruje širší kontext. Podle něj měl vévoda možnost vyjádřit nesouhlas, avšak to nemění právní opodstatnění rozhodnutí Ravecu, který měl právo posoudit jeho bezpečnostní situaci individuálně.
V soudním sporu zazněly i konkrétní incidenty, které princ Harry uvedl jako důkaz ohrožení – například výzva al-Káidy k jeho zavraždění v roce 2020 nebo nebezpečná automobilová honička s paparazzi v New Yorku v roce 2023.
Sir James připustil, že Harry byl skutečně posuzován „individuálně“ a potvrzeno bylo, že již nepatří mezi skupinu osob, jejichž bezpečnostní situace je pravidelně přezkoumávána Ravecem.
Spor je o to citlivější, že se týká přístupu k ochraně bývalého člena královské rodiny, který navzdory svému odchodu z oficiálních povinností zůstává výraznou veřejnou osobností a terčem potenciálních hrozeb.
V roce 2023 navíc Harry prohrál i jiný soudní spor, když se neúspěšně snažil získat možnost platit si policejní ochranu z vlastních prostředků.
Jednání pokračuje i ve středu. Některé části proběhnou neveřejně, aby nebyly odhaleny důvěrné informace o bezpečnostních protokolech. Písemné rozhodnutí soudu bude zveřejněno později.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.