Nejlepším filmem uplynulého roku je podle českých kritiků a kritiček Amerikánka. Snímek režiséra a producenta Viktora Tauše posbíral během večera 15. Cen české filmové kritiky celkem tři sošky, další dvě připadly celovečernímu hranému debutu Veroniky Liškové Rok vdovy. Celkem bylo oceněno sedm děl.
Amerikánka, příběh dívky vyrůstající v dětském domově v komunistickém Československu, přerostla během několika let z osobních vzpomínek v divadelní, a nakonec i filmovou adaptaci. Do neonové noční můry stylizované rozjímání o mezigeneračních traumatech a nefungujícím systému vyneslo ocenění i režiséru Viktoru Taušovi a autorovi production designu a návrhů kostýmů Janu Kadlecovi.
Veronika Lišková v psychologickém dramatu Rok vdovy poprvé opustila dokumentární formu. Hluboký zájem o člověka pod drobnohledem jí ale zůstal. Ocenění české kritiky získala Pavla Beretová za ztvárnění titulní role ženy, která se po náhlé smrti manžela musí vyrovnat se ztrátou a zároveň překonat útrapy kupící se byrokracie. Cenu převzal také Eugen Liška za nejlepší scénář.
Nejlepším dokumentem roku byl vyhlášen dynamický portrét fotografky Libuše Jarcovjákové v režii Kláry Tasovské s názvem Ještě nejsem, kým chci být.
Jako nejlepší herec byl oceněn Oldřich Kaiser za roli nemluvného, novým sousedem i úřady zkoušeného protagonisty Zahradníkova roku. Režisér Jiří Havelka se ve snímku inspiroval reálnými událostmi i Čapkovou stejnojmennou sbírkou fejetonů. Cenu innogy pro objev roku obdržel autor citlivého rodinného dramatu Od marca do mája Martin Pavol Repka.
V kategorii Mimo kino zvítězila krimi série Metoda Markovič: Hojer z produkce streamovací platformy Voyo. Hlavní postavu v dramatizaci životních osudů a nezvyklého profesního přístupu vyšetřovatele Jiřího Markoviče si zahrál Petr Lněnička. Mezi krátkými filmy bodovala animovaná černobílá žižkovská romance Hurikán v režii Jana Sasky.
Předání 15. Cen české filmové kritiky proběhlo v pražském prostoru ARCHA+, živě ho přenášela Česká televize na programu ČT art. Slavnostním večerem, věnovaným málo známým filmařským profesím, prováděl youtuber, komik a politický komentátor Jan Špaček.
Vybrané nominované filmy, stejně jako kolekce z předchozích ročníků Cen, nabízí k přehrání videoplatforma KVIFF.TV.
Ceny české filmové kritiky organizuje Sdružení české filmové kritiky za podpory hlavních partnerů, kterými jsou innogy Česká republika, Česká televize, Státní fond audiovize a Ministerstvo kultury ČR. Dalšími partnery jsou ARCHA+, Champagneria a mowshe. Kompletní přehled hlasování spolu s rozhodováním jednotlivých kritiků a kritiček je dostupný na webu.
Ceny české filmové kritiky 2024 (kompletní přehled oceněných)
Nejlepší film
Amerikánka – Viktor Tauš
Nejlepší dokument
Ještě nejsem, kým chci být – Klára Tasovská
Nejlepší režie
Amerikánka – Viktor Tauš
Nejlepší scénář
Rok vdovy – Eugen Liška
Nejlepší herec
Zahradníkův rok – Oldřich Kaiser
Nejlepší herečka
Rok vdovy – Pavla Beretová
Audiovizuální počin
Amerikánka, production design a návrhy kostýmů – Jan Kadlec
Cena innogy pro objev roku
Martin Pavol Repka – Od marca do mája
Mimo kino
Metoda Markovič: Hojer – Pavel Soukup, Jaroslav Hruška
Nejlepší krátký film
Hurikán – Jan Saska
Manžel bývalé britské modelky Katie Price, Lee Andrews, byl nalezen poté, co o něm dva týdny nebyly žádné zprávy. Samozvaný milionář byl prohlášen za nezvěstného v polovině května, pět dní po svém posledním spatření. Jeho partnerka tehdy veřejně prohlašovala, že byl unesen ve Spojených arabských emirátech. Nyní se ukázalo, že Andrews se nachází ve známé dubajské věznici Al Awir, odkud své manželce poprvé zatelefonoval.
Zpěvačka Shakira otevřeně promluvila o rozpadu svého jedenáctiletého vztahu s bývalým fotbalistou Gerardem Piquém, který popsala jako nejtemnější období svého života. Od oficiálního oznámení rozchodu v roce 2022, ze kterého vzešli dva synové, Milan a Sasha, se kolumbijská hvězda k detailům odloučení vyjadřovala spíše výjimečně. Nyní však popsala bolestný moment, kdy se její rodina začala hroutit.
Nový životopisný snímek Michael sklízí v kinech obrovské komerční úspěchy a celosvětově vydělal již přes 700 milionů dolarů. Film však zároveň čelí ostré kritice za to, že zcela opomíjí kontroverzní témata ze zpěvákova života, včetně opakovaných obvinění ze zneužívání dětí. Proti této kritice se nyní ostře ohradil Jeffrey Daniel, jednasedmdesátiletá ikona skupiny Shalamar, který s králem popu spolupracoval celých dvacet let a naučil ho jeho slavný taneční krok moonwalk. Podle Daniela je film záležitostí Jacksonovy rodiny a je pouze na nich, jak k jeho ztvárnění přistoupí, přičemž veřejnost podle něj pouze vyhledává senzace, špínu a negativitu, která byla v Michaelově případě uměle vykonstruovaná.
Jaromír Jágr dal v posledních měsících hokej na druhou kolej a má tak více času na svou partnerku Dominiku Branišovou. Kráska se dokonce zmínila o zásnubách. Bude první ženou, která dostane Jágra k oltáři?
Skupinová fáze letošního mistrovství světa v ledním hokeji ve Švýcarsku je minulostí. Po dnešním volném dni bude následovat klíčový zápas turnaje, tedy čtvrtfinále. Češi už znají soupeře, hrát budou od 16:20 v Curychu.
Veronika Žilková a Agáta Hanychová zase jednou naznačily, jak složité to s nimi mohou mít jejich drahé polovičky. Debata dvojice slavných členek jedné rodiny se tentokrát točila kolem toho, kdo a za co ve vztahu platí.
Církev prozradila, jaký bude další osud lebky svaté Zdislavy, která se v květnu na krátkou dobu ocitla v rukou zloděje. Vzácná relikvie má být vystavena pouze při sobotní pouti. Následně se vrátí do hrobu. Oznámil to pražský arcibiskup Stanislav Přibyl.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračuje i na konci května. Radostnou novinkou se v úterý pochlubil zpěvák a hudebník Mirai Navrátil, který se stal poprvé otcem. Jeho partnerka Sára přivedla na svět syna, jenž dostal jméno Jonatán.
Agáta Hanychová prozradila, že se rozhodla investovat, aby pohodlí domova bylo ještě větší než dřív. Na zahradu si zakoupila nové zařízení, které ihned začala doporučovat i svým fanouškům. Tušíte už, do čeho rozpustila peníze?
Česko zdaleka není jedinou oblastí v Evropě, která se již na konci května potýká s tropickým počasím. S vedry se potýkají na Ostrovech či ve Francii. Podle meteorologů budou podobné extrémy stále častější.
Jedna z českých vysokých škol bude mít nové nejvyšší vedení. Prezident Petr Pavel v úterý vyhověl návrhu akademického senátu a odvolal rektorku Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Barbaru Marii Willi. Ve funkci byla teprve od ledna.
Psychiatr Jan Cimický měl možnost poprvé reagovat na nový soudní rozsudek ve své kauze, protože při vyhlášení rozhodnutí u soudu nebyl. Novináři si ho našli, ale jeho reakce se nedočkali. Promluvila ale jiná osoba.