Instagram pozastaví vývoj verze pro děti do 13 let

Provozovatel komunikační sítě Instagram pozastaví vývoj verze nazvané Instagram Kids, která měla být pro děti do 13 let. Nejprve chce vyřešit obavy o její obsah a o možnosti přístupu na ni. Z toho důvodu chystá rozsáhlé konzultace s experty, rodiči a politiky. V příspěvku na blogu to dnes uvedl šéf Instagramu Adam Mosseri. Instagram, jehož vlastníkem je společnost Facebook, nabízí sdílení fotografií a videí a také chat s přáteli.

Instagram

Facebook se v posledních týdnech dostal pod tlak kvůli sérii článků v deníku The Wall Street Journal (WSJ). Ty s odkazem na interní dokumenty Facebooku uváděly, že firma sama zjistila, že používání instagramu mělo negativní dopad na duševní zdraví mnoha teenagerů, zejména dívek. Facebook tato tvrzení odmítá.

Nyní si mohou účet na instagramu oficiálně otevřít děti od 13 let věku. Ve skutečnosti tak činí i mladší děti, které při registraci uvádějí nepravdivé datum narození.

Facebook chce problém vyřešit vytvořením speciální verze jen pro děti. Na ní by chyběla reklama a umožňovala by větší dohled rodičům. Proti projektu se ale ozvalo mnoho hlasů. Kriticky se k němu vyjadřovaly například organizace za práva dětí, uvedla agentura DPA.

Firma zdůraznila, že projekt jako takový neopouští. Dodala také, že nikdy nebyl určen pro děti mladší deseti let.

Ve čtvrtek předstoupí před americké senátory manažerka Facebooku Antigone Davisová, která má na starosti bezpečnost uživatelů. Slyšení zorganizovala republikánská senátorka Marsha Blackburnová, která zastavení vývoje verze pro děti nyní označila za krok správným směrem. Zopakovala ale svou kritiku, že velké technologické firmy kladou zisk nad blaho dětí.

Mosseri dnes zdůraznil, že zvláštní aplikace pro nižší věkové skupiny mají i služby na sdílení videí YouTube a TikTok. Posledně jmenovaný ale nově omezil čínským dětem přístup na 40 minut denně.

Akcie společnosti Facebook dnes mírně ztrácely, stejně jako mnoho dalších titulů z technologického sektoru. Od začátku roku si ale připsaly už více než 30 procent.

Témata: Instagram

Související:

Nejnovější