Lyžaři si nejčastěji zraní koleno, snowboardisté zápěstí

Ačkoli se zimním sportům věnujeme jen pár měsíců v roce, patří mezi nejrizikovější. Každá třetí škoda z úrazového pojištění vznikne právě při zimních sportech. Těmi vůbec nejnebezpečnějšími jsou lyžování, ze kterého je celá jedna třetina úrazů vážná, a snowboarding, během něhož k vážnému zranění dochází dokonce ve více jak polovině případů. Nejvážnější jsou zranění, která vzniknout nárazem do pevné překážky. Jen v ČR eviduje každoročně Horská služba více než 10 000 zásahů. Velkému množství úrazů se dá předejít dodržováním základních pravidel Mezinárodní lyžařské federace (FIS).

Lyžování, ilustrační foto

„Riziko nehod a úrazů je na sjezdovce výrazně vyšší než u většiny ostatních sportů. U mužů je zranění na lyžích či snowboardu druhým nejčastějším hned po fotbale. U žen se jedná o nejrizikovější sporty vůbec. Nutno také podotknout, že oproti míčovým hrám se lyžování a snowboarding provozují jen několik týdnů v roce,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace pojišťovny.

Nejčastější zranění

Při lyžování dochází nejčastěji ke zranění kolene (40 %), která jsou při pádech i samotném sjezdu silně přetěžována. Výjimečné nejsou úrazy v oblasti ramen a horních končetin způsobené zejména pády nebo kolizemi s druhým lyžařem. Hrozí jejich pohmoždění, vykloubení nebo zlomení. Na snowboardu vedou úrazy zápěstí (28 %), kterými se snowboardista snaží zbrzdit pád. Nejvážnější jsou pak úrazy hlavy a páteře způsobené nárazem do pevné překážky, například do stromu či sněžného děla.

Úrazům lze předcházet dodržováním základních pravidel FIS

1.  Vjíždění a rozjíždění

Každý, kdo chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.

2. Volba jízdní stopy

Přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.

3. Zastavení

Každý se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji. V praxi to znamená, abychom zbytečně „nepřekáželi“ – tedy nezdržovali se na místech, kde nejsme dobře vidět nebo kde při postávání můžeme ztížit průjezd ostatním. „Bohužel právě toto pravidlo lidé porušují nejvíce a ani si neuvědomují, že tím ohrožují mj. sami sebe. Často se pak stává, že lyžař zastaví pod hranou sjezdovky, kde se pro ostatní stane zcela neviditelným a v ten moment vzniká vysoké riziko srážky“ říká Vlastimil Divoký.

Témata: Lyžování

Související:

Nejnovější