Nedokážete si představit letní dovolenou bez Chorvatska? Pokud se chystáte k Jadranu vyrazit i letos a preferujete cestu autem, mohl by se vám hodit přehled možných tras i poplatků, kterým se na jednotlivých cestách nevyhnete.
Chorvatsko je pro Čechy autem velmi dobře dostupné, a v době, kdy se pravidla u aerolinek mění doslova ze dne na den, také určitou jistotou. Vyrazit na vlastní pěst znamená větší nezávislost, možnost volit trasu podle sebe, zastavit, když potřebuji a třeba i uhnout z cesty. Vhodné auto si navíc můžete na dovolenou půjčit – ať už preferujete kabriolet pro dva nebo potřebujete rodinný vůz s dostatkem místa na zavazadla. „Poptávka po obytných vozech je letos enormní – lidé s nimi vyrážejí nejen po ČR, ale často je berou právě k moři, kde pak nejsou vázáni na jedno místo pobytu a užívají si naprosté volnosti,“ doplňuje Robin Švaříček z platformy pro sdílení automobilů HoppyGo. „Výhodou zápůjčky je také pojištění, které je zahrnuté v ceně vozidla a obsahuje i asistenční službu včetně poskytnutí náhradního vozu – a to po celé Evropě.“ Kde tedy po cestě do Chorvatska potkáte nejméně kolon, jak zaplatit za dálniční známky, a dá se vyhnout drahým slovinským dálnicím a mýtům?
Trasa přes Vídeň a ZagrebPravděpodobně nejfrekventovanější cesta k Jadranu vede přes Graz a Zagreb. Trasa se vyhýbá tunelům v Rakousku se speciálním mýtem. Je třeba se mít ale na pozoru a čas odjezdu naplánovat tak, abyste se vyhnuli velkým městům v době dopravních špiček. Na této trase se můžete vydat i přes slovinský Ptuj a vyhnout se tak drahým slovinským dálnicím (15€ za 7 dnů, 30€ na měsíc). Při cestě do Zadaru zaplatíte zhruba 550 Kč za mýtné na hlavních chorvatských komunikacích, zatímco cesta až do Dubrovníku vyjde na cca 1 000 Kč.
Trasa přes Salzburg a LublaňDalší možnou volbou je cesta z Prahy přes České Budějovice, Salzburg a Lublaň. Pokud máte namířeno na Istrii, toto bude pravděpodobně trasa, kterou zvolíte. Obzvlášť rakouská část cesty je opravdu malebná a za dobrého počasí můžete před Salzburgem zastavit na koupaní u jezera Mondsee. Nepříjemnou nástrahou jsou ale dva tunely, resp. jejich mýtné. Za průjezd Katschberg tunelem je nutné zaplatit 12.50 € a 7.60 € za Karavanke. Snažit se vyhnout slovinské dálnici v tomto případě nedává smysl. Při trase do Puly zaplatíte zhruba 160 Kč za chorvatské mýto.
Trasa přes Slovensko a MaďarskoAlternativou k cestě přes Rakousko je slovensko-maďarská trasa. Nespornou výhodou je skutečnost, že se vyhnete Vídni a potenciálním kolonám. Budete samozřejmě muset koupit dálniční známky pro obě země (v obou případech online, odkazy najdete v tabulce níže). U známek s delší platností vychází tato trasa finančně nejlépe.
Poplatky za tunely v RakouskuPoplatky za tunely v Rakousku se mohou opravdu prodražit. Na placené tunely nenarazíte při cestě přes Vídeň a Maribor, resp. při cestě přes Maďarsko. Naopak cestou přes Salzburg či Linz se jim nevyhnete. V případě trasy přes Salzburg vás čeká dvojice tunelů Katschberg a Karavanke. Celkově vás jedním směrem vyjdou na zhruba 20 € (500 Kč). Pokud zvolíte trasu přes Linz a Graz, také narazíte na dva zpoplatněné tunely – Bosbruck a Gleinmal. Průjezd jedním směrem vás bude stát 15.50 € (400 Kč).
Mýtné na chorvatské dálniciDalší položkou při cestování autem do Chorvatska je místní dálniční mýto. Na rozdíl od dálničních známek se cena odvíjí od vzdálenosti, kterou na tamních dálnicích urazíte. Při vjezdu na komunikaci si odeberete lístek, který následně při výjezdu odevzdáte na mýtné bráně a automaticky vám bude spočítán finální poplatek. Na branách se dá platit chorvatskými kunami, eury či platebními kartami. Na chorvatském mýtu je možné ušetřit zhruba 22 % s přístrojem ENC. Jedná se o bezkontaktní elektronický systém, který vám umožňují mýtnými bránami projet speciálními pruhy. Zakoupíte jej snadno na pobočkách chorvatské dálniční správy. Více se dozvíte zde.
Kde tankovat po cestě do ChorvatskaJak Česká republika, tak i Rakousko, Slovinsko, Slovensko a Maďarsko mají srovnatelné ceny pohonných hmot. Naproti tomu Chorvatsko je suverénně nejdražší. Ceny u samotných čerpacích stanic se ale mohou měnit, proto se hodí mít po ruce aplikaci Waze, které vám usnadní navigaci a současně pomůže najít nejlevnější místa na dotankování. Žádné drama vás nečeká, ani když pojedete elektromobilem. Cesta z České republiky až na Jadran je lemována dobíjecími stanicemi i s velmi vysokými výkony. V případě dobíjecí sítě Tesla jsou stanice rozmístěny na všech hlavních komunikacích až do Dubrovníku, včetně větších chorvatských ostrovů. A pokud nejedete Teslou, využijte síť rychlých dobíjecích stanic Ionity, která vás bez problému dostane až do Chorvatska. Zde nabídka tohoto dodavatele řídne a ke slovu se tak často dostanou místní nabíječky o výkonech 22 KW – 50 KW. Jejich podrobnou mapu najdete zde.
Aktuální opatřeníStejně jako při všech cestách do zahraničí platí i konkrétní pravidla pro vstup do země i v Chorvatsku. Abyste měli aktuální a pravdivé informace, sledujte před odjezdem oficiální zdroje a nezapomeňte mít po ruce všechny potřebné dokumenty a potvrzení. Více informací naleznete například zde.
Silné mrazy v Česku ještě rozhodně nepolevily. Meteorologové v pondělí aktualizovali výstrahu, podle které budou i během následujících nocí klesat teploty až pod -12 °C. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Českou náboženskou obec zasáhla v úvodních dnech nového kalendářního roku smutná zpráva. Zemřel kněz a někdejší rozhlasový redaktor Miloslav Fiala, jehož před několika lety vyznamenal prezident. Fialovi bylo 97 let.
Policie od uplynulého víkendu vyšetřuje vraždu ženy středního věku na Strakonicku. Úspěšné bylo pátrání po chybějící části těla oběti. Kriminalisté se zatím nezmínili o podezřelém, avšak uvedli, že nikomu nehrozí další nebezpečí.
Velké věci se loni děly i v osobním životě Veroniky Žilkové. I když v jeden okamžik říkala, že už po svém boku žádného chlapa nechce, nakonec se dala dohromady se scénáristou Ivanem Hubačem. Nyní si tohle rozhodnutí pochvaluje.
Britská zpěvačka Jesy Nelson, bývalá členka dívčí skupiny Little Mix, šokovala své příznivce bolestivou zprávou. Její osmiměsíční dcery, dvojčata Ocean Jade a Story Monroe, trpí vzácným a velmi vážným genetickým onemocněním – spinální svalovou atrofií (SMA) prvního typu. Tato diagnóza znamená, že holčičky přicházejí o svalovou hmotu a podle lékařů existuje vysoké riziko, že nikdy nebudou moci chodit.
Česko se připravuje na první vlnu extrémních mrazů letošního roku. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal oficiální výstrahu před silným mrazem, která vstupuje v platnost v noci na pondělí 5. ledna 2026 a potrvá minimálně do čtvrtečního rána 8. ledna.
Francouzská i světová kultura se na sklonku roku rozloučila s jednou ze svých největších ikon. Brigitte Bardot zemřela v neděli 28. prosince 2025 ve věku 91 let. Herečka, která v 50. a 60. letech minulého století redefinovala pojetí ženské svobody a sexuality, odešla pokojně ve své milované vile La Madrague v Saint-Tropez. Její úmrtí oznámila Nadace Brigitte Bardotové, které zasvětila druhou polovinu svého života.
Vévodkyně Meghan by podle královských expertů mohla brzy přehodnotit svůj odmítavý postoj k návštěvám Velké Británie. Hlavním důvodem je aktuální posun v otázce bezpečnosti prince Harryho, která byla dosud největším trnem v oku manželského páru. Podle autora královských biografií Duncana Larcomba byla chybějící ochrana pro Meghan spíše „vhodnou výmluvou“, proč se britským ostrovům vyhýbat, což by se nyní mohlo změnit.
Houslista Brian King Joseph, známý jako finalista soutěže „Amerika má talent“, rozvířil vody showbyznysu žalobou na hollywoodskou hvězdu Willa Smitha (57). Ještě před samotným podáním žaloby sdílel pětatřicetiletý hudebník na sociálních sítích tajuplný vzkaz, ve kterém naznačil, že se během spolupráce s jednou z největších ikon průmyslu „staly určité věci“. Joseph ve videu uvedl, že byl původně nadšený z příležitosti vystupovat na velkém světovém turné, ale realita se brzy změnila v noční můru.
Vztahy prince Harryho a Meghan Markle s jejich nejbližšími spolupracovníky se opět ocitly pod drobnohledem. Během krátké doby oznámili odchod dva klíčoví lidé z jejich týmu, což u královských expertů vyvolalo vlnu spekulací. Podle odbornice Jennie Bond působí reakce vévodů na tyto ztráty nezvykle „chladně“, což nahrává dohadům o narušených profesionálních vazbách uvnitř jejich kalifornského sídla.
Princezna Kate v průběhu roku 2025 výrazně rozšířila svou dlouhodobou misi zaměřenou na rozvoj raného dětství a propojila ji se světem velkého byznysu. Podle akademiků a odborníků, kteří s ní v posledních měsících spolupracovali, se princezna z Walesu vrátila k pracovním povinnostem s obrovskou energií a motivací posunout svůj projekt do další fáze. Oceňována je především za svou odbornost a hluboký vhled do problematiky, který projevila i během náročného období své rekonvalescence po léčbě rakoviny.
Angelina Jolie se připravuje na zásadní životní změnu. Hollywoodská hvězda se rozhodla opustit Los Angeles a prodat své historické sídlo v hodnotě 25 milionů dolarů, které obývala od roku 2016. Podle zdrojů z jejího okolí už padesátiletá herečka a humanitární pracovnice potají provází potenciální kupce po rozlehlém panství Cecila B. DeMilla. Její další kroky pravděpodobně povedou mimo Spojené státy, kde hledá více soukromí a klidu od neustálého mediálního tlaku.