Mark Carney drtí konzervativce, Liberálové slaví čtvrté vítězství v řadě

Mark Carney, Liberální strana Kanady
Mark Carney, Liberální strana Kanady, foto: Liberální strana Kanady
Radek Novotný 29. dubna 2025 05:57
Sdílej:

Kanadská Liberální strana pod vedením premiéra Marka Carneyho podle tamních médií směřuje k vítězství ve federálních volbách. Kampaň ale poznamenaly provokace a hrozby novými cly ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Kanadské televizní stanice CNN CTV a CBC odhadují, že Liberální strana premiéra Marka Carneyho získá ve federálních volbách dostatek křesel k sestavení nové vlády. Uvedl web CNN.

CBC News ale upozornila, že kvůli stále probíhajícímu sčítání hlasů je příliš brzy na určení, zda liberálové dosáhnou na většinu. Pro její získání je nutných 172 mandátů.

Letošní volební kampaň výrazně ovlivnily komplikované vztahy Kanady se Spojenými státy. Donald Trump, americký prezident, svými cly na kanadský vývoz a provokativními hrozbami anexí Kanady jako „51. státu“ vyvolal silné rozhořčení napříč politickým spektrem.

„Odmítám jakékoli pokusy oslabit Kanadu, vyčerpat nás, zlomit nás, aby nás Amerika mohla vlastnit,“ prohlásil Carney koncem března. „Jsme pány ve svém vlastním domě.“

Carney, který se stal premiérem v březnu po rezignaci Justina Trudeaua, postavil svou kampaň na posílení kanadské ekonomické nezávislosti.

„Chápu, jak svět funguje,“ řekl v říjnu podcasterovi Nateu Erskine-Smithovi. „Znám lidi, kteří řídí některé z největších světových společností a rozumí tomu, jak fungují. Vím, jak fungují finanční instituce. Vím, jak trhy fungují... Snažím se to aplikovat ve prospěch Kanady.“

Voličům také slíbil, že „znovu vybuduje tuto zemi“ a sníží závislost na USA: „Mým slavnostním slibem je, že se postavím za kanadské dělníky, že se postavím za kanadské podniky. Postavíme se za naši historii, naše hodnoty a naši suverenitu.“

Stalo se
Zahraničí
Nový papež Lev XIV. se poprvé ukázal světu.

Inaugurace papeže Lva XIV. Na mši do Vatikánu dorazil i Zelenskyj

Ve Vatikánu proběhla v neděli inaugurační mše nového papeže Lva XIV. Svatý otec vyzval církev k jednotě. Stalo se tak před zraky tisíců věřících a také řady zahraničních politiků. Papež Lev XIV. se stal hlavou katolické církve minulý týden. 

České celebrity
Michal David

Musím se sebou něco udělat, řekl si Michal David. Co ho přesvědčilo?

Michal David vždycky uměl zaujmout jako muzikant, ale v poslední době si získal pozornost i neuvěřitelnou proměnou. Podle dostupných informací zhubl o neuvěřitelných osmnáct kilogramů. Prvotním impulsem mělo být setkání se světovými hudebními hvězdami. 

Domácí
Lidé volí v prezidentských volbách.

Češi už ví, kdy půjdou volit. Nejvíce lidí hodlá podpořit Babišovo ANO

Česko už ví, kdy půjde volit nové složení Poslanecké sněmovny. Opoziční hnutí ANO vévodí i prvnímu průzkumu po vyhlášení termínu sněmovních voleb. Hlas by mu dala téměř třetina voličů. Mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. Pětiprocentní hranici se nově vzdaluje Motoristům. 

České celebrity
Jaromír Soukup ještě s Agátou Hanychovou

Jaromír Soukup se přes ni stále nepřenesl. Tohle řekl o vztahu s Hanychovou

Opravdu otevřený se rozhodl být Jaromír Soukup v novém mediálním projektu, kde tentokrát nepředstavuje jen své pohledy na politiku a další témata, ale otevírá i kapitoly z osobního života. Jednou takovou je nevydařený vztah s Agátou Hanychovou, matkou jeho dcery Rozárky.