Máte rádi drsnější horské počasí? Víkend se vám bude líbit

Zima, ilustrační fotografie.
Zima, ilustrační fotografie. , foto: Depositphotos
Marek Novotný 11. ledna 2025 05:00
Sdílej:

V Česku začala v pátek platit výstraha před přívaly sněhu a tvorbou závějí či jazyků na horách na severu. Podmínky v tamních lyžařských střediscích se tedy vylepší, ale meteorologové apelují na horaly, aby počasí nepodceňovali. 

Meteorologové konstatovali, že víkendové počasí na horách bude zimní a místy i "hančovské". Očekává se velká oblačnost, celodenní mráz či nárazy čerstvého větru, které budou snižovat pocitovou teplotu. Počítá se také s občasným sněžením nebo sněhovými přeháňkami. 

"Přestože se tedy budou sněhové podmínky během víkendu dál postupně zlepšovat, pro návštěvníky hor nebudou panovat zrovna ideální podmínky. Počítejte s novým sněhem, který nebude na tratích neustále upravován, a také s možnou komplikací v dopravě. Kdo má ale rád pravé zimní, lehce drsnější, horské počasí, ten si určitě víkend na horách užije," uvedl ústav na facebooku

Sněhová nadílka má podle platné výstrahy činit až půl metru. Meteorologové ale zdůraznili, že vzhledem k očekávanému silnému větru a padajícímu prachovému sněhu bude nový sníh na horách velmi nerovnoměrně rozložen.

"Mnohem více jej připadne na návětří hor, než v závětří a více napadne na severovýchodních horách než na horách na jihozápadě území. Zatím očekáváme, že na horách na severu a severovýchodě připadne 15 až 35 cm, ale například na návětří Jizerských hor to může být až zmíněných 50 cm," vysvětlili.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Marek Eben

Marek Eben není sexista, prohlásila Tereza Kostková. Kolegu lituje

Dvacet let už spolu Marek Eben a Tereza Kostková moderují StarDance. Většina diváků je za to ráda, ale v posledních letech se objevila i kritika některých Ebenových komentářů. Co jim říká známá moderátorka a herečka?

Počasí
Bouřka, ilustrační fotografie.

Část Česka o víkendu zasáhly silné bouřky. Výstrah bylo více než deset

V Česku byl uplynulý červnový víkend na řadě míst velmi bouřlivý. Bouřky se vyskytly prakticky jen v Čechách, na Moravě a ve Slezsku byly velmi výjimečné. Došlo na kroupy, které mnohde způsobily škody. Místy také vydatně pršelo, zaznamenány jsou i úhrny přes 100 milimetrů. 

České celebrity
Helena Vondráčková

Světová show, pochválila Vondráčková kolegyni Farnou

Velkým tématem posledních dní byly koncerty Ewy Farne na fotbalovém stadionu pražské Slavie v Edenu. Událost si nenechaly ujít nejrůznější známé osobnosti, včetně Heleny Vondráčkové. Legendu české popmusic ostatně čekají show na stejném místě v příštím roce. 

Domácí
Česká televize

Televizní a rozhlasoví zaměstnanci spustili stávku pro výstrahu. Potrvá celý den

Zaměstnanci České televize o půlnoci zahájili výstražnou stávku v reakci na vládou schválení návrh zákona, který mění způsob financování veřejnoprávních médií. Po celý pondělní den tak mohou být příspěvky zkráceny, upozorňuje ČT diváky. Stávka se týká i Českého rozhlasu.