Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.
Britská vláda začala investovat do výzkumu, jehož cílem je vyvinout systém včasného varování, který by dokázal odhalit příchod dvou klíčových klimatických "tipping pointů": zlomových bodů, které mohou způsobit extrémní počasí a potravinovou nejistotu, pokud je překročíme.
Tento projekt, který dostal více než 81 milionů liber na financování, by mohl nasadit roboty, označované jako WALL-E, kteří by monitorovali změny v Atlantském oceánu a Arktidě. Součástí projektu bude i analýza historických klimatických dat pomocí superpočítačů.
Iniciativu vede Agentura pro pokročilý výzkum a vynález (ARIA), která byla založena za vlády Borise Johnsona na podnět jeho poradce Cummingsa. ARIA se zaměřuje na výzkum, který je příliš spekulativní, složitý nebo interdisciplinární, než aby byl řešen jinými institucemi. Uvedl to server Politico.
Podrobnosti o projektu budou zveřejněny na začátku roku 2025, ale jeho cílem je monitorovat změny v cirkulaci oceánů, teplotě a tání ledu, které by mohly předznamenat kolaps subpolární gyry (SPG) – systému mořských proudů, jenž hraje klíčovou roli v udržování mírného klimatu severní Evropy. Projekt bude také zkoumat riziko kolapsu grónského ledovce.
Pokud se objeví známky blížícího se kolapsu SPG, mohl by tento systém včas upozornit na potenciálně existenční změny globálních podmínek. Vědecké modely naznačují, že kolaps SPG by mohl nastat již kolem roku 2040 a vedl by k chladnějším, sněhovějším zimám a horkým létům v Británii a Evropě. To by zároveň mohlo narušit monzunové deště v západní Africe, které jsou klíčové pro zemědělství v této oblasti.
Cílem je vytvořit trvalý monitorovací systém, který by vládám umožnil včas se připravit na příchod klimatických tipping pointů.
Pokud by SPG kolabovalo, mohlo by to být jen začátek ještě většího zlomového bodu: kolapsu Atlantické meridionální obrácené cirkulace (AMOC), což je oceánský proud, který reguluje klimatické podmínky v severním Atlantiku. Podle odborníků by tento kolaps mohl způsobit katastrofální důsledky, včetně drastického ochlazení, které by v Británii znemožnilo pěstování plodin a vedlo k devastaci zemědělství po celém světě.
Zpráva Institutu pro veřejnou politiku (IPPR), napsaná Laurien Laybournem, specialistou na klimatické a bezpečnostní otázky, varuje, že britská vláda dosud nezohlednila klimatické tipping pointy při hodnocení národních bezpečnostních rizik.
Laybourn vítá myšlenku systému včasného varování, neboť jakékoli varování by umožnilo vládám se připravit na katastrofické změny.
Tento výzkum čelí technickým i vědeckým výzvám. Roboti, kteří budou monitorovat oceány a Arktidu, musí fungovat i v extrémních podmínkách – na dně oceánu nebo na ledu v arktických zimách. Výzkumníci již nyní spolupracují s klimatology a specialisty na senzorovou technologii, aby navrhli co nejúčinnější systém pro sběr dat.
Tento systém by mohl přinést reálné varování, které by pomohlo vládám se připravit na to, co nás čeká, pokud překročíme kritické klimatické limity. Jak Tim Lenton, profesor klimatických změn na Univerzitě v Exeteru, poznamenal, náklady na investice do systému včasného varování jsou zanedbatelné ve srovnání s potenciálními škodami, které bychom mohli předejít.
Pokud by došlo k nejhoršímu a systém varování by byl aktivován, vlády by musely začít uvažovat o základních opatřeních, jako je zajištění dostatečného množství soli na zimní období nebo zajištění odolnosti železniční sítě vůči extrémním podmínkám. V případě plného kolapsu AMOC by bylo třeba přijmout drastická opatření na globální úrovni, aby se zmírnily katastrofální důsledky.
Jak upozornil Laybourn, kolaps AMOC a jeho důsledky pro zemědělství a společnost by byl "planetární katastrofou". Systém včasného varování se tak jeví jako klíčový nástroj pro naši přípravu na klimatické změny, které mohou přinést nepředstavitelné výzvy.
V roce 2025 si někteří senioři mohou výrazně finančně přilepšit, a to až o několik tisíc korun měsíčně. Aby však tuto výhodu získali, je nezbytné, aby si o bonus aktivně požádali a splnili příslušné podmínky.
Na zimu bude o nadcházejícím víkendu, který je posledním lednovým, dost teplo. Nejvyšší teploty budou atakovat dvouciferné hodnoty. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Jiřina Bohdalová má za sebou náročnou operaci štítné žlázy, po které samozřejmě musí následovat rekonvalescence. Slavná herečka si to uvědomuje, ale smiřuje se s tím těžko. Vyplývá to z jejího prvního vyjádření po lékařském zákroku.
Předseda Pirátů Zdeněk Hřib v úterý oznámil, že chce být lídrem strany pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Piráti se v nich chystají kandidovat samostatně. V předchozích sněmovních volbách měli společnou kandidátku s hnutím STAN.
Na den přesně před týdnem se Česko dozvědělo o kolapsu podnikatele Leona Tsoukernika, který je známý svými vazbami na slavné lidi. Řadí se k nim například rodina Gottových. Vdova Ivana je proto s rodinou v kontaktu a zajímá se o zdravotní stav boháče, s nímž jinak řeší i své vlastní projekty.
Až se princ William ujme trůnu, nebude na povinnosti sám. Expertka na britskou monarchii tvrdí, že vedle Kate mohou významnou roli sehrát i vévoda a vévodkyně z Edinburghu. Tato „tajná zbraň“ má pomoci zajistit plynulý chod monarchie a rozdělit si klíčové úkoly.
Pachatel loňského atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) se stěhuje. Soud v úterý na návrh obviněného rozhodl, že bude z psychiatrického oddělení přesunut do běžné vazby. Informoval o tom web aktuality.sk.
V únoru bude spoustu lidí obzvlášť zajímat, jaké bude počasí. Začnou totiž první turnusy jarních prázdnin, které rodiny s dětmi obvykle tráví na horách. Podle výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude panovat průměrná zima.
Den po 79. narozeninách zemřel hudební producent a politik Petr Hannig. Informoval o tom deník Blesk s odvoláním na jeho dlouholetou přítelkyni. Hannig stál například za vzestupem zpěvačky Lucie Bílé.
Donald Trump se v pondělí stal oficiálně opět americkým prezidentem. A jedna věc je tentokrát jiná než při prvním mandátu v letech 2017 až 2021. Ze stínu starších sourozenců už při inauguraci vystoupil osmnáctiletý Barron Trump.
Anna K. nevyloučila scénář, který by po loňských událostech označila řada jejích fanoušků za nemožný. V osobním životě to sice zpěvačce s Tomášem Varteckým nevyšlo, ale na hudební scéně by se na jejich společná léta dalo navázat.
Policie pokročila s případem nevydařeného pondělního útoku žáka na učitelku v základní škole v Rudolfově u Českých Budějovic. Nezletilý chlapec, který je podezřelý z pokusu o vraždu, byl v úterý na základě soudního rozhodnutí umístěn do diagnostického ústavu.